Domowy peeling do twarzy i ciała: 5 receptur, które warto wypróbować

domowe peelingi do przygotowania diy

Peeling skóry to jeden z najskuteczniejszych sposobów jej oczyszczania. Pomaga usunąć martwy naskórek, dotlenić komórki, ułatwia przyswajanie substancji odżywczych i nawilżających z kosmetyków, działa wygładzająco i ujędrniająco. Doskonale sprawdza się zarówno w pielęgnacji twarzy, jak i skóry całego ciała.

Mówi się o tym, że dobry peeling powinien zawierać maksymalnie 5 składników. Znalezienie takiego produktu w sklepie bywa jednak trudne, dlatego dzisiaj polecam Ci 5 peelingów, które przygotujesz samodzielnie w domu na bazie łatwo dostępnych, naturalnych składników.

Ogólne zasady robienia peelingu samodzielnie

Przygotowanie takiego peelingu nie jest trudne. Wystarczy, że połączysz ze sobą coś, co będzie pełniło rolę drobinek ścierających (np. cukier, zmielone płatki owsiane, zmielone migdały, mąkę z ciecierzycy, wiórki kokosowe) z tym, co będzie pełniło rolę bazy peelingu, np. olejem roślinnym, jogurtem naturalnym, żelem pod prysznic. Do tego możesz wybrać dowolne dodatki – pachnące olejki eteryczne, sok wyciśnięty z cytryny, kawę, herbatę, cynamon, zmielone zioła, skórkę z pomarańczy.

Mieszając ze sobą wybrane składniki pamiętaj o tym, aby zachować stosunek proporcji 2:1, czyli np. na 2 łyżki cukru plus 1 łyżka oleju, dzięki czemu peeling będzie miał odpowiednią konsystencję.

Nie musisz oczywiście trzymać się określonych proporcji i możesz dostosowywać je samodzielnie w zależności od tego, jaka gęstość peelingu najbardziej Ci odpowiada.

Domowe peelingi przygotowywane na bazie naturalnych składników możesz przechowywać w szklanym słoiku (w łazienkowej szafce lub lodówce) tak długo, aż zużyjesz peeling do końca. Dzięki temu od razu możesz przygotować większą porcję, bez potrzeby robienia peelingu przed każdym użyciem.

Co Ci się przyda?

Większość potrzebnych składników do wykonania peelingu znajdziesz u siebie w domu. Poniżej zamieszczam listę półproduktów, które świetnie się sprawdzą w domowym peelingu i mogą być niezbędne do przygotowania lub wzbogacenia poniższych przepisów.

Domowy peeling cukrowy do ciała i twarzy

peeling do twarzy diy cukrowy

Składniki:

Jest to przepis podstawowy na peeling cukrowy, który sprawdza się w pielęgnacji każdego rodzaju skóry, zmiękczając ją, oczyszczając i dotleniając. Peeling cukrowy działa także łagodząco i chroni skórę przed nadmierną utratą wilgoci. Możesz stosować go do ciała i twarzy.

Wersję podstawową peelingu cukrowego możesz wzbogacić dowolnymi dodatkami. Jeśli chcesz zrobić domowy peeling do ciała i chcesz, aby miał właściwości ujędrniające – dodaj cynamon lub fusy z zaparzonej kawy. Do peelingu do twarzy o działaniu łagodzącym i przeciwzapalnym dodaj suszoną lawendę lub rumianek (taki do zaparzania), a do peelingu oczyszczająco-odświeżającego wybierz miętę lub szałwię (suszoną i zmieloną lub w formie herbatki do zaparzania).

Peeling kokosowy DIY

domowy peeling kokosowy do twarzy i ciała

Składniki:

To peeling „sezonowy”, który możesz robić z dowolnymi owocami. Latem świetnie sprawdzą się truskawki będące bogactwem witaminy C, brzoskiwnie, morele, maliny i arbuz. Wystarczy, że rozgnieciesz owoce na papkę i połączysz z olejem kokosowym i cukrem. Zimą do peelingu możesz dodać startą skórkę z dobrze umytej pomarańczy.

Ten domowy peeling do twarzy dzięki olejowi kokosowemu ma właściwości przeciwzapalne, antyseptyczne i antybakteryjne. Działa też łagodząco, wygładzająco i nawilżająco. Doskonale sprawdza się w pielęgnacji każdego rodzaju cery, w tym suchej, podrażnionej, tłustej i trądzikowej. Z dodatkiem truskawek świetnie sprawdzi się w kojeniu podrażnień spowodowanych słońcem.

Domowy peeling owsiany do twarzy

peeling do twarzy z płatków owsianych

Składniki:

  • 3 łyżki zmielonych płatków owsianych
  • 1 łyżeczka miodu
  • 1 łyżeczka oleju jojoba, lnianego, kokosowego lub z pestek winogron
  • 1 łyżeczka soku z cytryny

Domowy peeling do twarzy z płatków  owsianych działa łagodząco i oczyszczająco. Za sprawą miodu ma też właściwości przeciwzapalne. Pomaga w wygładzaniu skóry, delikatnie zwęża pory, oczyszcza z toksyn. Dobrze sprawdza się w pielęgnacji cery tłustej, mieszanej, trądzikowej i ze skłonnością do częstych stanów zapalnych, niedoskonałości i zatkanych porów.

Jeśli nie masz jak zmielić płatków owsianych, sięgnij po płatki błyskwiczne (najczęściej są bardzo drobne) i zalej je niewielką ilością ciepłego mleka lub wody, aby zmiękły i lekko spęczniały.

Domowy peeling kawowy do ciała i twarzy

peeling kawowy do ciała dyi

Składniki:

Z podanych składników przygotujesz jeden z najsłynniejszych peelingów kawowych do ciała, któremu przypisuje się działanie ujędrniające i wygładzające. Peeling kawowy uważany jest za pogromcę cellulitu, a dzięki olejowi kokosowemu wspaniale wygładza, zmiękcza i nawilża skórę.

Peeling cytrynowy do twarzy DIY

domowy peeling cytrynowy

Składniki:

Ten domowy peeling do twarzy będzie miał przede wszystkim właściwości rozjaśniające i dobrze sprawdzi się w pielęgnacji cery z przebarwieniami i wymagającej wyrównania kolorytu. Masło shea (do przygotowania peelingu należy podgrzać je w kąpieli wodnej) złagodzi też podrażnienia, zmiękczy i delikatnie natłuści skórę. Dodając mąkę z ciecierzycy peeling będzie miał delikatniejsze działanie ścierające, więc lepiej sprawdzi się w przypadku cery wrażliwej. Pamiętaj, żeby nie stosować tego peelingu na mocno podrażnioną skórę, otarcia i skaleczenia. Będzie szczypać!

A jaki jest Twój ulubiony, domowy peeling?

Ciekawe produkty w tym artykule

Przeczytaj także

Cellulit wodny – co to jest, jak go rozpoznać i jak go zwalczyć?

Cellulit wodny – co to jest, jak go rozpoznać i jak go zwalczyć?

Komentarze (3)

  1. M
    Odpowiedzi ()
    1. Olga Pietraszewska
    2. A
      Anonim
      A co robić aby przy dłuższym staniu produktu nie twardniał, bo jak zrobię jest rewelacyjny a po czasie twardnieje .

Dodaj komentarz

Twój e-mail nie zostanie opublikowany