Nail slugging – na ratunek zniszczonym paznokciom po hybrydzie, ale nie tylko

Nail Slugging

Paznokcie mogą się niszczyć przez wiele powodów, na przykład przez ciężką pracę fizyczną, częstą kąpiel w basenie czy też często wykonywaną stylizację. Ratunkiem dla kruchych i łamliwych paznokci jest nail slugging – zabieg, który jest szczególnie polecany paznokciom po hybrydzie. Na czym polega? Kiedy i jak go wykonywać?

Nail slugging to jeden z najnowszych trendów w branży kosmetycznej. I zapewne nie będziesz zdziwiona, jak napiszemy, że jest to kolejny trend, zaraz po skin cycling i reverse hair washing, który przyszedł z TikToka. Filmy z tagiem #sluggingmethod mają ponad 25 milionów wyświetleń na TikToku (stan na luty 2023). Najpierw metoda sluggingu była polecana do skóry, potem do włosów, aż w końcu przyszedł czas na paznokcie. Nail slugging polecany jest zwłaszcza paznokciom, które potrzebują poważnej pomocy.

Zniszczone paznokcie po hybrydzie

Stylizowane paznokcie wprawdzie dobrze wyglądają, ale mają też swoja mroczną stronę. Regularnie wykonywane i ściągane mogą osłabiać kruchą płytkę paznokcia. Nie pomaga fakt, jeśli zabieg wykonywany jest w nieprofesjonalny sposób – wpływa to nie tylko na wygląd paznokcia po stylizacji, ale także jego kondycję. 

Zwłaszcza w przypadku manicure hybrydowego mówi się o tym, że niszczy paznokcie. Owszem, może tak być, ale dzieje się tak tylko w przypadku nieumiejętnie nakładanej i ściągania hybrydy. Wtedy po zdjęciu lakieru hybrydowego paznokcie często są w opłakanym stanie – kruche, szorstkie, matowe, łatwo pękają i się kruszą; mogą nawet sprawiać ból przy dotyku. Ratunkiem jest nail slugging, który obecnie wypiera inne domowe metody na regenerację paznokci.

Metoda sluggingu sprawdzi się przy zniszczonych paznokciach (po hybrydach lub z innych przyczyn), a także w przypadku tzw. zadziorków przy paznokciach i suchych skórkach narastających na płytkę. Wystarczy jeden zabieg, aby stały się nawilżone i elastyczne, skórki naturalnie się też obkurczą.

Jeśli masz suche, łamliwe, kruche i rozdwajające się paznokcie, to masz wiele zabiegów regeneracyjnych do wyboru. Możesz zdecydować się na odżywki do paznokci, które należy regularnie wcierać w płytkę lub też nakładać je warstwowo dzień po dniu (wówczas zasychają jak lakier, zapewniając utwardzenie paznokcia). Jednakże klasyczne odżywki mogą sobie nie poradzić z mocno wysuszoną i zniszczoną płytką paznokcia lub z poszarpanymi skórkami – tutaj wkracza nail slugging.

Co to jest nail slugging?

Nail slugging jest prostym i szybkim domowym zabiegiem, który daje efekty porównywalne do wizyty w salonie manicure. Sprawia, że płytka paznokcia staje się mocniejsza, szybciej się regeneruje; eliminuje też problem suchych skórek. Jego zaletą jest to, że wystarczą trzy produkty, kilka minut wieczorem i systematyczność.

Nail slugging powtarzany codziennie pomaga zregenerować i wzmocnić zniszczoną, łamliwą płytkę paznokcia. Polecany jest zwłaszcza do paznokci po hybrydach.

Zapewne słyszałaś o takim zabiegu jak slugging. Pisaliśmy o nim tutaj: Slugging – czy wazelina na twarz jest dobrym pomysłem? Najprościej przetłumaczyć to jako wazelinowanie, które stało się sztuczką pielęgnacyjną promowaną przez społeczność K-beauty. Chodzi o to, aby domknąć pielęgnację, stosując krem typu Vaseline, co ma potęgować wnikanie składników odżywczych w głąb skóry i zarazem chronić przed odwodnieniem. W tym kontekście jest to sposób na bardziej nawilżoną i gładką skórę. Przyszedł czas na paznokcie! Dzięki wazelinowaniu mają one stać się odżywione, mocne, elastyczne i bardziej odporne na uszkodzenia.

Na czym polega slugging paznokci?

Nail slugging to zabieg, który trwa zaledwie kilka minut, zwykle od 2 do 3 minut. Domowy zabieg z wazeliną składa się z kilku prostych kroków. Warto go poprzedzić peelingiem dłoni, ponieważ w ten sposób usuniesz zanieczyszczenia, a także przygotujesz dłonie na przyjęcie składników aktywnych z następnych kosmetyków. Jeśli nie masz gotowego peelingu w domu, możesz go zrobić samodzielnie, dając jako bazę ulubiony olej (polecamy oliwę), do tego szczyptę soli lub cukru i kilka kropel soku z cytryny.

Czego potrzebujesz: olejek lub serum regeneracyjne do paznokci, krem do rąk, wazelina.

Jak wykonać nail slugging krok po kroku:

  1. Wykonaj delikatny peeling, skupiając się szczególnie na obszarze wokół paznokci. 
  2. W płytkę paznokcia i skórki wetrzyj serum regeneracyjne lub olejek do paznokci.
  3. Następnie nałóż odżywcze serum lub krem do rąk na całe dłonie.
  4. Na koniec nałóż na całe dłonie i paznokcie wazelinę lub krem z wazeliną.

Wazelina sama w sobie nie ma większych właściwości odżywczych, ale jest ceniona za działanie okluzyjne. Tworzy na powierzchni specjalną ochronną otoczkę, którą możemy przyrównać do nieprzepuszczalnej tarczy, która zapobiega odparowywaniu wilgoci. To z kolei wpływa pośrednio na poprawę nawilżenia. Z drugiej strony, tarcza ta chroni też nałożone kosmetyki przed starciem lub wymyciem. Dzięki temu składniki odżywcze mają więcej czasu i szans, aby przeniknąć do środka (skóry lub płytki).

Zwróć uwagę na nazewnictwo przy wyborze kosmetyków. Szukaj wazeliny, która na opakowaniu jest opisana jako Paraffinum Liquidum, Petroleum Jell lub Mineral Oil. Jeśli z jakichś względów nie chcesz stosować wazeliny, możesz wybrać dowolną maść okluzyjną, np. z gliceryną.

Dodajmy, że w niektórych poradnikach pomijany jest 2. punkt, czyli od razu po olejku do paznokci wkracza wazelina (jest to slugging uproszczony). W innych natomiast pojawia się jeszcze jeden punkt na koniec, a mianowicie pomalowanie paznokci odżywką lub regenerującym lakierem, jest to jednak opcjonalne. Jeśli mowa o olejku do paznokci, najlepiej wybrać tu olejek do manicure wzbogacony składnikami regeneracyjnymi. Dobrze, aby krem do rąk zawierał peptydy, witaminę C lub niacynamid.

Te produkty mogą Ci się spodobać:

Kiedy wykonać nail slugging?

Najlepiej zabieg wykonać wieczorem. Dlaczego? Zacznijmy od tego, że wtedy masz zapewne więcej czasu i możesz ten domowy zabieg regeneracyjny wykonać nawet przy ulubionym serialu, dając czas kosmetykom, aby się wchłonęły. Z drugiej strony, po wieczornej kąpieli Twoje dłonie są dobrze zmiękczone i gotowe na zabiegi pielęgnacyjne.

Kolejna ważna rzecz – procesy regeneracyjne w organizmie nasilają się nocą. To dlatego warto nail slugging wykonać przed snem. Jeśli obawiasz się zabrudzenia pościeli lub chcesz poczytać książkę w łóżku, dłonie zabezpiecz bawełnianymi rękawiczkami. 

Eksperci zalecają wykonywać nail slugging przynajmniej 2 razy w tygodniu przy suchych i łamliwych paznokciach. Jeśli jednak masz mocno zniszczone i rozdwajające się paznokcie, zabieg wykonuj codziennie.

Do wieczornego nail sluggingu zachęca sam dr Charles (@drcharlesmd1), TikToker, który spopularyzował ten trend w mediach społecznościowych. Zaleca on, aby zabieg wykonywać regularnie i najlepiej przed snem. Po aplikacji wazeliny najlepiej nałożyć bawełniane rękawiczki. W efekcie o poranku skórki będą elastyczne, a paznokcie odżywione.

→ Sprawdź kosmetyki: Pielęgnacja paznokci

Kosmetolog radzi: Jak wzmocnić paznokcie po hybrydzie?

kosmetolog radzi

Manicure hybrydowy to zabieg, z którego chętnie korzystają kobiety w każdym wieku. Hybrydy utrzymują się na paznokciach do trzech tygodni bez pęknięć i odprysków, dając trwały efekt mocnej i zadbanej płytki paznokciowej. Niestety nie jest to rozwiązanie bez wad. Zarówno nakładanie, jak i usuwanie hybrydy może osłabiać strukturę paznokci – zwłaszcza jeśli czynności te wykonywane są nieprofesjonalnie. Zniszczone paznokcie można na szczęście zregenerować. Wymaga to jednak czasu i systematyczności – odbudowa płytki paznokciowej może zająć 2-3 miesiące.

Oprócz nail sluggingu regeneracja paznokci po hybrydzie może obejmować m.in.:

  • olejowanie paznokci – np. olejem rycynowym, olejem kokosowym, olejem arganowym, olejem ze słodkich migdałów czy oliwą z oliwek. Zabieg olejowania można wykonywać na ciepło lub na zimno, mocząc paznokcie w oleju lub wcierając go w płytkę paznokciową;
  • kąpiel żelatynową – prosty zabieg wzmacniający, który polega na moczeniu paznokci w ciepłej żelatynie (1 łyżeczka żelatyny rozpuszczona w 1 szklance wody);
  • wcierki ziołowe – np. ze skrzypu, kopru włoskiego lub pokrzywy. Ciepły ziołowy napar należy delikatnie wcierać w paznokcie wacikiem. Do naparu warto dodać olejek rycynowy lub oliwę z oliwek, które wzmocnią działanie wcierki;
  • zabiegi na paznokcie w gabinecie kosmetycznym – jak m.in. manicure japoński, nakładanie jedwabiu, nakładanie keratyny lub zabiegi odbudowujące płytkę paznokciową.

Dobrze odżywione i wzmocnione paznokcie szybciej się regenerują i są mniej podatne na uszkodzenia.

Zdrowie paznokci można wesprzeć również „od środka”, wzbogacając codzienną dietę o witaminy i składniki mineralne, które wpływają korzystnie na ich dobrostan. Dobrej kondycji paznokci sprzyjają m.in. biotyna, skrzyp, krzem, cynk, witaminy A, C i E oraz witaminy z grupy B.

Dla kogo jest slugging paznokci – podsumowanie

Nail slugging to metoda dla każdego. Wprawdzie promowana jest jako sposób na zniszczone paznokcie po hybrydzie, ale sprawdzi się ogólnie przy paznokciach potrzebujących regeneracji i odżywienia. Pomoże nawilżyć zarówno naskórek, jak i paznokieć; do tego metoda ta może promować ich zdrowszy i silniejszy wzrost, a także zapobiegać rozdwajaniu i pękaniu płytki paznokcia. Dobrym pomysłem jest włączenie sluggowania do rutyny w okresie zimowym, ponieważ skórki są wtedy naturalnie bardziej suche.

Wazelinowanie nie jest czymś odkrywczym w pielęgnacji. Już nasze babcie stosowały wazelinę na skórę, włosy, a wmasowywanie oleju lub oliwki w skórki i paznokcie jest często rutyną niejednej z nas. Nie zmienia to jednak faktu, że nail slugging jest obecnie mocno na topie przez to, jakie pozwala uzyskać efekty. Przy systematycznym stosowaniu sprawi, że paznokcie będą nawilżone i mniej łamliwe, zniknie też problem z odstającymi, suchymi skórkami. Co ważne, wystarczą dwie minuty dziennie i właściwie tylko dwa kosmetyki (olejek i wazelina). I to przemawia za tym, żeby sluggingu spróbować!

Czy znasz metodę nail sluggingu? Wazelinujesz paznokcie? A możesz znasz inne metody S.O.S. na zniszczone paznokcie po hybrydzie? Podziel się swoim doświadczeniem w komentarzu.

PS Jeśli szukasz dobrego kremu do rąk i paznokci, sprawdź nasz ranking:

Przeczytaj także

Silikony w kosmetykach – czy zawsze są złe?

Silikony w kosmetykach – czy zawsze są złe?

Naturalne szampony do włosów za mniej niż 20 zł

Naturalne szampony do włosów za mniej niż 20 zł

Dodaj komentarz

Twój e-mail nie zostanie opublikowany