Domowe zabiegi kosmetyczne mają tę zaletę, że możemy wykonać je w dogodnym dla nas czasie, bez konieczności wychodzenia z domu. Jest to szczególnie ważne teraz, gdy koronawirus ogranicza nam możliwość korzystania z usług kosmetyczek i kosmetologów. W dzisiejszym wpisie zaprezentuję Ci proste, tanie i bezpieczne zabiegi kosmetyczne, dzięki którym Twoja skóry i włosy będą wyglądać naprawdę pięknie.
Spis treści
Domowa pielęgnacja skóry twarzy – zrób to jak kosmetyczka
Czysta skóra to podstawa, dlatego to właśnie od oczyszczania skóry warto rozpoczynać domowe zabiegi kosmetyczne. Nie zachęcam jednak do oczyszczania manualnego przy pomocy narzędzi i preparatów, których używają kosmetyczki w salonach urody. Taki zabieg wykonany nieprawidłowo może wyrządzić sporą krzywdę naszej skórze. A tego przecież nie chcemy. Dlatego oczyszczanie skóry w domu proponuję ograniczyć do ziołowej kąpieli oczyszczającej i peelingu, który usunie z niej martwy naskórek.
Oczyszczanie skóry – ziołowa kąpiel oczyszczająca
Kąpiel oczyszczająca z dodatkiem ziół, czyli popularna parówka, pomaga usunąć ze skóry wszelkiego rodzaju zanieczyszczenia, otwiera pory i rozpuszcza znajdujący się w nich nadmiar sebum. Jest to doskonały wstęp do dalszej pielęgnacji skóry, w tym np. peelingu i maseczki, bo po tak dogłębnym oczyszczeniu skóra lepiej przyjmuje wszystkie składniki odżywcze i nawilżające znajdujące się w kosmetykach.
Do wykonania kąpieli ziołowej potrzebujesz gorącą, parującą wodę, wybrane zioła (mogą to być np. rumianek, nagietek lub dziurawiec) i ręcznik, którym przykryjesz głowę. Po kąpieli twarz należy delikatnie osuszyć miękkim ręcznikiem lub ściereczką. Następnie możesz przejść do następnego etapu pielęgnacji – dalszego oczyszczania lub pielęgnacji. Jeśli w tym momencie zrezygnujesz z peelingu, możesz od razu nałożyć na twarz maseczkę lub grubszą warstwę kremu, który pomoże zregenerować naskórek.
Pamiętaj, że parówka jest dość inwazyjnym zabiegiem kosmetycznym, dlatego nie należy wykonywać jej za często. Ten zabieg nie powinien być też stosowany przez osoby mające cerę wrażliwą, alergiczną lub naczynkową.
Peeling – sposób na czystą i gładką skórę
Peeling jest zabiegiem, który możesz wykonać bez konieczności wcześniejszej „parówki”. Ale jeśli połączysz ze sobą te dwa domowe zabiegi kosmetyczne, możesz liczyć na to, że Twoja skóra będzie naprawdę dokładnie oczyszczona. Wykonuj systematycznie peeling do twarzy, jak i peeling do ciała.
Peeling, w zależności od tego, jaki masz rodzaj cery oraz w jakiej kondycji jest Twoja skóra, możesz wykonywać 1-2 razy w tygodniu. Do wyboru masz trzy rodzaje peelingu: mechaniczny, enzymatyczny i chemiczny. Ostatni z nich, czyli peeling chemiczny zapewnia efekty działania podobne do tych, na jakie możesz liczyć wykonując zabiegi w salonie kosmetycznym. Ale super efekty osiągniesz też stosując peeling enzymatyczny, czy dający widoczne rezultaty od razu po zastosowaniu peeling mechaniczny.
Więcej na temat zalet peelingu enzymatycznego oraz pozostałych rodzajów peelingów przeczytasz w tych wpisach na blogu:
A jeśli szukasz sprawdzonego pomysłu na domowej roboty peeling do twarzy, koniecznie wypróbuj ten ze zmielonych płatków owsianych:
Oczyszczający peeling owsiany do twarzy
3 łyżki zmielonych płatków owsianych
1 łyżeczka oleju roślinnego (np. z awokado lub jojoba)
1 łyżeczka miodu
niewielka ilość przegotowanej wody lub ciepłego mleka
Wszystkie składniki peelingu należy ze sobą wymieszać, aby powstała papka. Jeśli nie masz zmielonych płatków, wcześniej zalej całe płatki ciepłą wodą lub mlekiem, żeby spęczniały i dopiero wtedy wymieszaj z pozostałymi składnikami. Peeling nałóż na oczyszczoną skórę twarzy i wykonaj delikatny masaż. Po zabiegu peeling możesz pozostawić na skórze na 10 minut – zadziała jak maseczka. Po tym czasie zmyj peeling owsiany ze skóry letnią wodą. Przepis na peeling owsiany pochodzi z bloga Makehappyday.com.
Maseczka, która zdziała cuda
Maseczka to kolejny etap domowej pielęgnacji, którego efekty mogą być niemal identyczne, jak po zabiegu w salonie urody. Zanim przystąpisz do nałożenia maseczki na twarz, pamiętaj o tym, aby usunąć z niej makijaż (o kosmetykach do demakijażu pisałam w poprzednim wpisie kilka dni temu) i dokładnie ją oczyścić. W kolejnym kroku możesz przejść do maseczki i tu masz do wyboru zarówno gotowe maseczki ze sklepu, jak i maseczki domowe. Lepsze efekty pielęgnacyjne osiągniesz oczywiście stosując maseczki sklepowe, które są bogate w składniki nawilżające, odżywcze i regeneracyjne. Świetnym wyborem do domowych zabiegów kosmetycznych będzie np. energetyzująca maseczka do twarzy Natura Siberica, która przywróci skórze świeży i promienny wygląd. Twojej uwadze mogę polecić też kremową maseczkę do twarzy z algami morskimi Asoa. Stosując ją regularnie zauważysz, że skóra jest lepiej nawilżona, ma wyrównany koloryt i jest wyraźnie gładsza. Maseczka pomoże też usunąć drobne przebarwienia i zaczerwienienia.
Jeśli natomiast postanowisz pozostać przy domowych maseczkach upiększających, tutaj znajdziesz całą masę maseczkowych inspiracji:
- Najlepsze odżywcze maseczki do twarzy dla suchej i zmęczonej skóry
- 5 super maseczek do twarzy z glinką w roli głównej
- Domowe i sklepowe maseczki na zaskórniki
- Najlepsze maseczki do tłustej cery
Pielęgnacja włosów krok po kroku – nawilżaj i odżywiaj
Zakładam, że nie każda z nas ma takie umiejętności, aby podciąć sobie końcówki włosów lub skrócić grzywkę. Dlatego strzyżenie włosów radzę zostawić profesjonalistom i zaczekać, aż nasz fryzjer lub fryzjerka będą mogli zająć się naszą fryzurą. W domu możemy za to zadbać o profesjonalną pielęgnację włosów, do czego właśnie teraz spróbuję Cię zachęcić.
Domowa pielęgnacja włosów krok po kroku
Domową pielęgnację dla włosów proponuję rozpocząć od peelingu skóry głowy, który oczyści skalp z pozostałości kosmetyków i nadmiaru łoju. Będzie to też zabieg bardzo relaksujący, bo peeling skóry głowy łączymy z jej delikatnym masażem. Do peelingu skóry głowy możesz użyć to, co akurat masz pod ręką, np. cukier, glinkę lub zmielone siemię lniane. Zaletą peelingu cukrowego będzie to, że jego drobinki podczas spłukiwania się rozpuszczą. Poza cukrem potrzebny będzie też szampon do włosów lub odżywka. To z nimi mieszamy cukier lub glinkę i tak przygotowanym peelingiem masujemy i oczyszczamy skórę głowy.
Przeczytaj: Peeling skóry głowy od A do Z
W kolejnym kroku pielęgnacji włosów przechodzimy do ich mycia. Używamy do tego delikatny szampon z dobrym, naturalnym składem. Przed nałożeniem szamponu na włosy rozcieńczamy jego niewielką ilość w zagłębieniu dłoni, a następnie delikatnie rozprowadzamy po skórze głowy i włosach. Wykonujemy powolny, staranny masaż, następnie spłukujemy szampon z włosów letnią wodą. Do osuszenia włosów używamy miękki, bawełniany ręcznik, pieluszkę lub koszulkę. Po odsączeniu nadmiaru wody z włosów nakładamy na nie maskę lub odżywkę. Pielęgnację włosów kończymy spłukaniem z włosów maski, ich wysuszeniem i nałożeniem na końcówki lekkiego olejku o działaniu ochronnym.
Polecam: Jak prawidłowo myć włosy – wskazówki, porady, często popełniane błędy
Domowe SPA dla włosów – olej plus maseczka
Raz w tygodniu możesz też urządzić SPA dla swoich włosów, gdzie poza peelingiem, myciem i nałożeniem nawilżającej maseczki, zadbasz też o ich odżywienie i regenerację. Pomoże Ci w tym sprawdzony duet pielęgnacyjnym, jakim są olej roślinny i maska do włosów. Zadaniem tych kosmetyków jest wygładzenie i odżywienie włosów, dodanie im blasku, przywrócenie miękkości i blasku. Możesz stosować je jednocześnie, nakładając na włosy najpierw olej, a później maseczkę lub oddzielnie. Ja oczywiście zachęcam do tej pierwsze opcji, czyli olejowania i nawilżania włosów w jednym rytuale pielęgnacyjnym.
Zadbaj o ciało – naturalna pielęgnacja skóry
Po twarzy i włosach czas na ciało. Domowe zabiegi kosmetyczne, które możesz wykonać na skórę ciała to m.in. depilacja pastą cukrową, szczotkowanie lub peeling i oczywiście nawilżanie skóry z użyciem dobrego balsamu do ciała. Jeśli masz taką możliwość warto zafundować też skórze masaż z naturalnymi olejkami roślinnymi i eterycznymi (przyda się tu pomoc partnera) lub masaż antycellulitowy z użyciem bańki chińskiej.
Szczotkowanie skóry na sucho – relaks i walka z cellulitem
Szczotkowanie skóry na sucho to rytuał, którym możesz zaczynać lub kończyć każdy dzień. Poza działaniem relaksującym i odprężającym, szczotkowanie zapewnia wspaniałe efekty pielęgnacyjne. Regularne szczotkowanie skóry na sucho to m.in. bardziej gładka, napięta, jędrna i elastyczna skóra. Jest to też świetny wstęp do nawilżania skóry i super prewencja antycellulitowa. Więcej na temat szczotkowania skóry na sucho dowiesz się z tego wpisu na blogu: Szczotkowanie skóry na sucho – dlaczego warto?
Wygładzający peeling – sposób na czystą i jędrną skórę
Jeśli nie przekonuje Cię szczotkowanie skóry na sucho, zrób peeling, który skutecznie oczyści Twoją skórę z martwego naskórka, wygładzi ją, odśwież i ujędrni. Możesz wykorzystać do tego zmielone i zaparzone fusy kawy (peeling kawowy jest super na cellulit!), cukier lub zmielone płatki owsiane. Wymieszaj je z ulubionym olejem roślinnym, dodaj kilka kropli olejku eterycznego lub startą skórkę z pomarańczy i gotowe – oto naturalny peeling, który pokocha Twoja skóra! A po więcej pomysłów na domowe peelingi do ciała zapraszam do tego wpisu na blogu: Domowy peeling – 5 receptur, które warto wypróbować
Nawilżanie skóry – niezbędny element domowych zabiegów kosmetycznych
Nawilżanie skóry to domowy zabieg pielęgnacyjny, o którym warto pamiętać każdego dnia. Codzienna porcja balsamu nawilżającego pomaga zadbać o miękkość i gładkość skóry, spowalnia procesy starzenia, wzmacnia naturalną barierę ochronną skóry. Dobry balsam do ciała sprawia też, że skóra jest bardziej sprężysta i napięta, ma wyrównany koloryt i jest wyjątkowo przyjemna w dotyku.
Polecam: Pielęgnacja na wiosnę – balsam do ciała, który zdziała cuda
Jeśli nie przepadasz za balsamowaniem ciała, o nawilżenie skóry możesz zadbać wcierając w skórę olejki. Mogą to być zarówno samodzielnie przygotowane mieszanki naturalnych olejów z dodatkiem olejków eterycznych, lub kupione w sklepie gotowe olejki do nawilżania i pielęgnacji ciała. W tym miejscu polecam Ci jeden z moich ulubionych olejków do ciała marki Cosnature o pięknym migdałowo-kokosowym zapachu. Żeby olejek szybko się wchłonął i nie pozostawił na skórze tłustego filmu, wmasuj go w lekko wilgotną skórę tuż po wyjściu z kąpieli.
Depilacja – idealnie gładka skóra bez włosków
Zostając w domu możesz wykonać też profesjonalny zabieg depilacji skóry pastą cukrową. Do wykonania takiej pasty potrzebujesz 3 szklanki brązowego cukru, łyżkę miodu, kilka kropli soku z cytryny, 3/4 szklanki wody i paski materiału. Pastę przygotuj podgrzewając wodę, cukier, miód i cytrynę w garnuszku do momentu, gdy pasta będzie miała bursztynowo-karmelowy kolor. Rozprowadź pastę po skórze drewnianą szpatułką (ale dopiero wtedy, gdy wystygnie!), przyklej paski materiału i delikatnie dociśnij do skóry. Po chwili zerwij paski zdecydowanym, energicznym ruchem. Po zakończonej depilacji przetrzyj skórę wilgotnym ręcznikiem i posmaruj olejkiem, naturalnym balsamem lub masłem shea.
Zadbane dłonie i paznokcie – domowe spa
Zadbane dłonie i paznokcie to kolejny element rutyny pielęgnacyjnej, o który możesz zadbać bez wychodzenia z domu. Domowe SPA dla dłoni może obejmować takie zabiegi kosmetyczne, jak ciepła kąpiel dłoni w oliwie z oliwek, peeling, czy wygładzająca maska przywracająca dłoniom zadbany wygląd.
Kąpiel dłoni w oliwie z oliwek – ratunek dla skóry i paznokci
Kąpiel dłoni w ciepłej oliwie z oliwek, do której możemy dodać też miód i sok z cytryny (pomijamy, w przypadku podrażnień) to najlepszy domowy sposób na przywrócenie dłoniom miękkości, gładkości i zdrowego wyglądu. Podczas tego niezwykle relaksującego rytuału skóra otrzymuje też szereg składników odżywczych zawartych w oliwie z oliwek. Korzystają na tym również paznokcie, na które oliwa z oliwek działa wzmacniająco oraz skórki wokół paznokci, które po kąpieli w oliwie są bardzo miękkie.
Kąpiel dłoni w oliwie z oliwek to nie tylko naturalny i sprawdzony sposób regeneracji skóry, ale też doskonały wstęp do dalszych etapów pielęgnacji dłoni, takich jak peeling, maska czy manicure.
Peeling z cukru – gładkie dłonie bez suchych skórek
Peeling skóry dłoni polecam szczególnie tym z Was, które borykają się z podrażnionym, spękanym i łuszczącym się naskórkiem. Delikatny peeling przygotowany z oleju ze słodkich migdałów lub oleju arganowego z dodatkiem cukru pomoże usunąć martwy i łuszczący się naskórek, wygładzi skórę, usunie suche skórki. Peeling sprawi też, że krem do rąk będzie szybciej się wchłaniał i lepiej działał.
Odżywcza maska dla pięknych i nawilżonych dłoni
Ostatnim etapem pielęgnacyjnym domowych zabiegów kosmetycznych na dłonie może być nałożenie na nie maski, która nawilży, wygładzi i zregeneruje skórę. Taką maseczkę możesz przygotować samodzielnie, np. mieszając zmielone płatki owsiane z jogurtem naturalnym, kilkoma kroplami oleju roślinnego i miodem. Rolę maseczki może pełnić też bogaty w naturalne składniki krem do rąk (np. ten krem do rąk marki Lullalove z propolisem), który należy nałożyć na skórę w większej ilości i pozostawić do wchłonięcia.
Domowa pielęgnacja stóp – zrób to z głową
Po dłoniach czas na stopy i tutaj schemat postępowania może być bardzo podobny, jak w przypadku pielęgnacji dłoni. Zaczynamy od kąpieli, która zmiękczy skórę, następnie usuwamy martwy i zrogowaciały naskórek, po czym przechodzimy do nawilżenia skóry. Na koniec wykonujemy staranny pedicure.
Relaksująca i zmiękczająca kąpiel stóp
Kąpiel stóp to doskonały sposób zmiękczenia skóry. W zależności od tego, jakich dodatków do kąpieli użyjesz, może być ona również bardzo relaksująca, a także przynieść ulgę opuchniętym i obolałym stopom. Do jej przygotowania możesz użyć oleje roślinne (np. ze słodkich migdałów), olejki eteryczne, miód, cytrynę, siemię lniane, sól morską, oliwę z oliwek, oliwkę dla dzieci, mleko i mydło. Podczas kąpieli koniecznie usuń ze stóp zrogowaciały naskórek, stosując w tym celu naturalny pumeks. Następnie osusz skórę stóp ręcznikiem, pamiętając o dokładnym wytarciu przestrzeni między palcami.
Krem do stóp – świeża, miękka i gładka skóra
Po kąpieli koniecznie nałóż na dłonie krem do stóp, który zadba o nawilżenie, miękkość i świeżość skóry. Najlepszym wyborem dla stóp będzie krem bogaty w składniki aktywne, takie jak mocznik, witaminy A i E, alantoina, aloes, czy oleje roślinne.
Możesz wykonać też relaksujący masaż stóp, używając do tego olej roślinny. Doskonałym uzupełnieniem pielęgnacji stóp będzie nałożenie na nie maseczki o działaniu złuszczającym, odżywczym lub nawilżającym. Jeśli nie masz w domu takiej maseczki do stóp, użyj masło shea. Po nałożeniu masła na stopy koniecznie załóż skarpetki, dzięki którym będziesz mogła swobodnie się poruszać, gdy tymczasem masło shea będzie nawilżać, zmiękczać i wygładzać Twoje stopy.
Podsumowanie
Domowe zabiegi kosmetyczne, które możesz wykonać sama to tani i prosty sposób na piękną skórę i zadbane włosy. Zachęcam Cię do tego, abyś stosowała domową pielęgnację nie tylko teraz, gdy w trosce o zdrowie warto zostać w domu, ale także wtedy, gdy pandemia koronawirusa pozostanie tylko niemiłym wspomnieniem.