Witamina K w kosmetykach – jakie ma właściwości i wpływ na skórę naczyniową

witamina K w kosmetykach

Witaminy w kosmetykach naturalnych są wszechobecne, i bardzo dobrze! Odgrywają ogromną rolę nie tylko w pielęgnacji skóry, ale też wpływają na trwałość i konsystencję samego produktu. Dzisiaj przyjrzymy się witaminie K, która jest zalecana szczególnie w kuracjach do cery naczynkowej. Jakie ma właściwości? Jak wpływa na skórę? Przeczytaj nasz artykuł.

Witaminy mogą się skrywać pod tajemniczymi nazwami jak niacyna czy retinol, mamy też „witaminy młodości” i podobne. Jedno jest pewne – wywierają korzystny wpływ na skórę i włosy, dlatego też nie powinno ich zabraknąć w naszym pożywieniu oraz w pielęgnacji. Na tym tle wyróżnia się witamina K, o której mówi się, że zrewolucjonizowała pielęgnację cery naczynkowej. Czy tak jest rzeczywiście? Dzisiaj opowiemy sobie, jak witamina K działa na skórę i w jakich kosmetykach ją najczęściej znajdziesz.

Czym jest witamina K i jakie pełni funkcje w organizmie?

Witamina K znana jest od 1930 roku. Odkrył ją duński uczony Henrik Dam, który później wraz ze swoim kolegą z Instytutu Biochemii Uniwersytetu w Kopenhadze, Edwardem Adelbertem Doisy, opisał jej chemiczną naturę. Obaj szanowani biochemicy w 1943 roku otrzymali Nagrodę Nobla w dziedzinie fizjologii i medycyny.

Witamina K pełni wiele funkcji w organizmie, m.in. odpowiada za prawidłową krzepliwość krwi i działa przeciwkrwotocznie. Do tego wspiera tworzenie i mineralizację kości, pomaga zapobiegać osteoporozie i innym chorobom cywilizacyjnym. Bez odpowiedniej ilości witaminy K organizm może być narażony na nadmierne krwawienia i mieć trudności w ich zatrzymaniu. Aktualne badania wskazują, że „witamina przeciwkrwotoczna” (jak nazywa się witaminę K) wiąże się ze znacznymi korzyściami w zapobieganiu oraz leczeniu chorób kości i naczyń, w tym zakrzepicy.

Niedobór witaminy K może prowadzić do zaburzeń krzepnięcia. Objawami niedoboru jest np. powstawanie siniaków nawet przy niewielkich urazach, wolniejsze gojenie się ran, krwawienie z dziąseł i nosa. Ponadto może być odczuwalny pogorszony stan kości.

Warto wiedzieć, że pod tą nazwą witamina K kryje się grupa związków rozpuszczalnych w tłuszczach. Główne formy witaminy K to:

 • witamina K1 – filochinon / fitonadion, występujący wyłącznie w pożywieniu roślinnym
 • witamina K2 – menachinon wytwarzany przez bakterie układu pokarmowego, może być też dostarczany w diecie z mięsem i produktami pochodzenia zwierzęcego
 • witamina K3 – menadion; syntetyczna, wysoce aktywna postać biologiczna

Wprawdzie witamina K może być syntetyzowana przez bakterie jelitowe, jednak nie zawsze pokrywa to zapotrzebowanie organizmu. Dlatego warto wiedzieć, w czym jest najwięcej witaminy K, aby dostarczać ją wraz z pożywieniem. Bogatymi jej źródłami są głównie warzywa w zielonym kolorze z dużą zawartością chlorofilu: brokuły, jarmuż, brukselka, szpinak, sałata lodowa, rukola, kapusta włoska i szparagi. Zawierają ją również niektóre oleje roślinne, np. olej konopny.

Właściwości witaminy K i jej wpływ na skórę

Szczególnie interesujący jest korzystny wpływ witaminy K na kondycję naczyń krwionośnych. Ma to znaczenie nie tylko dla zdrowia układu krwionośnego (zmniejsza m.in. choroby niedokrwiennej serca), ale też kondycję i wygląd skóry. Dzięki regulacji krzepliwości krwi redukuje zaczerwienienia i poprawia koloryt skóry z popękanymi naczynkami.

Działanie witaminy K na skórę:

 • wzmacnia i uszczelnia naczynia krwionośne
 • likwiduje tzw. pajączki
 • zmniejsza zaczerwienienia i rumień
 • pomaga rozjaśnić cienie pod oczami
 • poprawia i wyrównuje koloryt skóry
 • pomaga rozjaśnić przebarwienia
 • przyspiesza gojenie
 • wspomaga regenerację skóry
 • zapobiega powstawaniu siniaków
 • poprawia kondycję naskórka
 • wzmacnia naturalną barierę skóry
 • może pomóc zmniejszyć widoczność blizn i rozstępów

Ze względu na swoje właściwości witamina K jest częstym składnikiem kosmetyków do cery naczynkowej. Pojawia się też w produktach skierowanych do osób starszych, które mają tendencję do powstawania siniaków, wylewów i pękania naczynek.

Co warto dodać, w kosmetykach stosuje się alternatywy dla witaminy K, ponieważ czysta witamina K została zabroniona w produktach kosmetycznych przez Unię Europejską w 2009 roku (dyrektywa 2009/6/EC). Dlaczego? Ponieważ komitet naukowy stwierdził, że stosowanie fitonadionu (witaminy K1) w produktach kosmetycznych nie jest bezpieczne, ponieważ może powodować alergię skórną.

Jednak witamina K ma tak cenne zastosowanie kosmetyczne, że znaleziono dla niej zastępstwo, jakim jest tlenek witaminy K1 (INCI: Phytonadione Epoxide). Dzięki tej pochodnej kosmetyki do cery naczyniowej z witaminą K są dopuszczone do obrotu na terenie UE, a my możemy korzystać z jej dobrodziejstwa. Tlenek witaminy K pojawia się w takich kosmetykach jak kremy i serum na przebarwienia skóry, serum pod oczy, kremy na cienie pod oczami, kremy i punktory na naczynka, kremy i maści po zabiegach medycyny estetycznej. Po tlenek witaminy K1 sięgają m.in. marki kosmetyczne Transparent Lab oraz LAQ.

Komitet Naukowy ds. Bezpieczeństwa Konsumentów (SCCS) zabronił stosowania wszystkich form witaminy K kosmetykach. Dopuszczona jest jedynie w preparatach medycznych. Branża kosmetyczna korzysta jednak z pochodnych, które mają niższy potencjał drażniący, jak np. tlenek witaminy K1 (INCI: Phytonadione Epoxide).

Witamina K jest ceniona w profilaktyce skóry naczynkowej ze względu na właściwości przyspieszania procesu wchłaniania się podskórnych wynaczynień, wybroczyn, zaczerwienień i siniaków. Zmniejsza też widoczność popękanych i rozszerzonych naczynek.

Sprawdź, jakie kosmetyki sprawdzą się w pielęgnacji cery naczyniowej:

Witamina K i jej skuteczność w kuracjach dla skóry naczyniowej

Może pojawić się pytanie, czy witamina K stosowana na skórę zadziała tak samo, jak suplementacja witaminy K lub dostarczanie jej z pożywieniem. Okazuje się, że tak, chociaż jeszcze niedawno sądzono, że kosmetyki z witaminą K są nieskuteczne.

Ostatnie doniesienia ze świata naukowego przeczą tej tezie. Wszystko dzięki odkryciu obecności w skórze ważnego dla witaminy K enzymu – karboksylazy. Dotąd sądzono, że enzym ten występuje wyłącznie w wątrobie, przez co tylko podawanie doustnie witaminy K ma sens i może rozpocząć proces wytwarzania skrzepu. To właśnie karboksylaza pod wpływem witaminy K aktywuje proces wytwarzania białek uczestniczących w procesie krzepnięcia krwi.

To odkrycie dało nowe możliwości leczenia oraz prewencji wylewów i krwiaków. Witamina K polecana jest przez środowisko medyczne jako środek na dolegliwości wynikające ze złego stanu naczyń krwionośnych. Jest to ważna witamina dla regeneracji i pielęgnacji skóry po urazach i zabiegach chirurgicznych. 

Witamina C wzmacnia lecznicze działanie witaminy K, dodatkowo razem działają silnie przeciwzmarszczkowo, dlatego warto szukać tego duetu w kosmetykach. Witamina K dobrze łączy się też z arniką, witaminą E, kofeiną i retinolem.

Dzisiaj kremy z witaminą K stosuje się przy wynaczynieniach i wylewach podskórnych, a sama witamina K stała się jednym z ulubieńców branży kosmetycznej, która wprowadziła ją do linii produktów przeznaczonych do pielęgnacji cery naczyniowej. Co warto jeszcze raz podkreślić, czysta witamina K może być stosowana wyłącznie w preparatach medycznych, natomiast w kosmetykach do cery naczyniowej stosuje się pochodne witaminy K.

Witamina K to nie wszystko. Dowiedz się, jak dbać o cerę naczynkową:

Witamina K w pielęgnacji – podsumowanie

Zastosowania kosmetyczne witaminy K ma sens, ponieważ jej działanie na skórę zostało udowodnione w badaniach. Witamina K jest bardzo skuteczną substancją do pielęgnacji skóry osób cierpiących na naczynka, pajączki, trądzik różowaty i rumień. Ponadto stosuje się ją na cienie pod oczami, które często są wynikiem nieprawidłowego funkcjonowania powierzchniowych naczyń włosowatych skóry. Preparaty z witaminą K stosuje się także przy zabiegach medycyny estetycznej, ponieważ pomagają skórze się zregenerować.

Kosmetyki z witaminą K polecane są do cery naczyniowej, ponieważ nie tylko skutecznie zmniejszają zaczerwienienia, ale mogą też poprawić nawilżenie i elastyczność skóry. Nie ulega wątpliwości, że jest to cenna substancja, po którą warto sięgnąć, jeżeli Twoją bolączką są tzw. pajączki i zaczerwienienia skóry.

Czy stosujesz kosmetyki z witaminą K? A może masz inne sposoby na pękające naczynka? Podziel się swoim doświadczeniem w komentarzu!

Bibliografia:

 1. W. Zajączkowska, „Kosmetologia wobec problemów cery naczyniowej”, artykuł naukowy, Wyższa Szkoła Pedagogiki i Administracji w Poznaniu, Katedra Kosmetologii (dostęp 28.06.2023).
 2. S. Zamecki, M. Noszczyk, I. Eris, „Ocena kliniczna miejscowego stosowania witaminy K w przypadkach wylewów podskórnych”, Księgarnia Borgis, Medycyna Rodzinna 3-4/2000, s. 11-12 (dostęp 28.06.2023).
 3. U. Gröber, J. Reichrath, M.F. Holick, K. Kisters, „Vitamin K: an old vitamin in a new perspective”, Dermato-Endocrinology 2014 Jan-Dec; 6(1): e968490 (dostęp 28.06.2023).
 4. A. Markiewicz, B. Tyszczuk, M. Pasikowska-Piwko, K. Zieliński, A. Erkiert-Polguj, E. Budzisz, „The Evaluation of the Efficacy of Derivatives of Vitamin K”, Journal of Clinical & Experimental Dermatology Research 2018 9:4 (dostęp 28.06.2023).

Przeczytaj także

Dodaj komentarz

Twój e-mail nie zostanie opublikowany