Długotrwałe i częste farbowanie włosów, codzienne suszenie, prostowanie i kręcenie lokówką, nieumiejętnie zrobiona trwała oraz nieodpowiednia pielęgnacja źle wpływają na Twoje włosy. Uszkadzają i niszczą ich strukturę. Sprawiają, że włosy są suche, kruche, poplątane, zbijają się w kołtuny, wypadają. Brakuje im blasku, sprężystości i miękkości. Co możesz zrobić aby uratować zniszczone włosy? I czy istnieje jakikolwiek ratunek dla tak ekstremalnie zniszczonych włosów?
Oczywiście, istnieje ratunek dla bardzo zniszczonych włosów. Musisz jednak wiedzieć, że w przypadku, gdy Twoje włosy są w naprawdę bardzo złej kondycji, coś takiego jak natychmiastowa regeneracja nie istnieje. Odbudowa i przywrócenie zdrowego wyglądu zniszczonym włosom będzie wymagało od Ciebie systematyczności, czasu i cierpliwości. Jeśli jednak podejdziesz do tematu z rozwagą i potraktujesz go naprawdę poważnie, po kilku tygodniach zaczniesz zauważać pierwsze efekty podjętych działań, które na pewno zmotywują Cię do dalszej walki o zdrowy i piękny wygląd Twoich włosów.
Spis treści
Zniszczone włosy – pielęgnacja regenerująca w 10 krokach
Krok 1. Wizyta u fryzjera
Na początek informacja, która może nie być dla Ciebie miła – najbardziej zniszczoną część włosów trzeba ściąć. Niestety nie unikniesz tego i nawet jeśli rozpoczniesz regenerację włosów bez ich podcięcia, to te najbardziej zniszczone części i tak prędzej, czy później same się wykruszą. Dlatego już na początku walki ze zniszczonymi włosami odwiedź salon fryzjerski. Możesz od razu ściąć włosy na całej zniszczonej powierzchni, a jeśli bardzo obawiasz się zmiany długości, podetnij włosy o kilka centymetrów i umów się na kolejną wizytę po miesiącu.
Krok 2. Zrezygnuj z tego, co niszczy Twoje włosy
Na pewno jesteś w stanie określić, co tak naprawdę przyczyniło się do zniszczenia Twoich włosów.
Co niszczy włosy? Pasmom szkodzi:
- długotrwałe rozjaśnianie włosów
- codzienne prostowanie włosów
- częste suszenie włosów gorącym nawiewem suszarki
- codzienne używanie lokówki
- trwała ondulacja
- farbowanie, któremu nie towarzyszy odpowiednia pielęgnacja
- codzienne tapirowanie i zła technika rozczesywania włosów
- używanie zbyt mocnych szamponów o niekorzystnym dla włosów składzie
- brak nawilżania i odżywiania włosów
Wiedząc, co miało i ma najbardziej niekorzystny wpływ na wygląd Twoich włosów, zrezygnuj z tego.
Przynajmniej na jakiś czas, dopóki nie uda Ci się przywrócić włosom zdrowia i ładnego wyglądu. W przeciwnym razie cały plan regeneracji włosów i ich odbudowy, nie będzie miał szans na powodzenie i pomimo podjętych starań, nie osiągniesz zamierzonych rezultatów, a efekt będzie daleki od zadowalającego.
Domyślam się, że może nie być to łatwe. Sama kilka lat temu stanęłam przed dylematem, co zrobić z bardzo już zniszczonymi włosami, którym bardzo zaszkodziło kilkuletnie rozjaśnianie i prostowanie. Podjęłam decyzję o rezygnacji z rozjaśniania, znacznie podcięłam włosy, a odrosty zaczęłam pokrywać naturalną farbą roślinną. Zrezygnowałam też z prostowania i pozwoliłam włosom naturalnie się kręcić, upinając je do czasu, aż skręt zaczął być ładny (suche, pokruszone i osłabione włosy mają słabszy skręt i mocno się puszą) i mogłam zacząć rozpuszczać włosy. W ten sposób wróciłam do naturalnego koloru włosów, a o prostownicy całkiem zapomniałam.
Krok 3. Delikatne mycie
Jeśli nie musisz – nie męcz włosów codziennym myciem. Sprawdź też etykiety i składy szamponów, które stosujesz do mycia włosów. Postaraj się przynajmniej na jakiś czas zrezygnować ze stosowania szamponów z SLS i SLES, zamień je na te, które mają w składzie łagodniejsze substancje myjące, np. Coco Glucoside, Decyl Glucoside, Disodium Cocoyl Glutamate i Lauryl Glucoside. Idealny będzie np. szampon do włosów zniszczonych marki EO Laboratorie lub balsam myjący do włosów Sylveco.
Sprawdź polecane szampony bez SLS i SLES:
Wypróbuj też metodę mycia włosów odżywką. Jest to zdecydowanie najdelikatniejszy sposób na mycie włosów, o którym więcej przeczytasz w tym wpisie:
Pamiętaj też o tym, aby podczas mycia nie szarpać włosów, delikatnie masować skórę głowy opuszkami palców i zamiast energicznie wycierać je ręcznikiem, odsącz je delikatnie z nadmiaru wody i pozwól im wyschnąć naturalnie.
Krok 4. Zapomnij o wysokiej temperaturze
Mycie włosów w bardzo ciepłej wodzie, suszenie gorącym powietrzem z suszarki, wspomniane już prostowanie i stylizacja na gorąco np. z użyciem lokówki – Twoje włosy tego nie lubią. I nawet jeśli stosujesz kosmetyki, które mają zapewnić im ochronę przed działaniem wysokiej temperatury, to i tak nadal je niszczysz. Dlatego zrezygnuj z suszarki i pozwól wyschnąć włosom naturalnie. Jeśli nie zawsze masz możliwość, by sobie na to pozwolić – susz włosy chłodniejszym powietrzem i rób to partiami, pozwalając w międzyczasie dosychać im naturalnie i używaj produktów termoochronnych. Myj włosy letnią, a nie gorącą wodą, a jeśli bardzo zależy Ci na lokach – zamiast po lokówkę, sięgnij np. po papiloty.
Krok 5. Intensywne odżywianie
Nakładanie na włosy odżywek i masek to podstawa, z której nadal wiele z nas rezygnuje. Jeśli masz zniszczone włosy, pielęgnacja tym bardziej musi bazować na tych produktach. Tłumaczenie się brakiem czasu lub tym, że odżywka obciąża włosy to tak naprawdę przejaw lenistwa i zaniedbania, które prowadzi właśnie do tego, że włosy zaczynają wyglądać coraz gorzej. Chcąc uratować zniszczone włosy, intensywne odżywianie będzie absolutnie niezbędne. I dopóki włosy nie zaczną odzyskiwać zdrowego wyglądu, intensywna i bogata w składniki odżywcze maska lub odżywka, powinna lądować na Twoich włosach nawet kilka razy w tygodniu i pozostać na nich na min. 30 minut.
Jaką maskę/odżywkę wybrać?
Maska/odżywka do włosów zniszczonych powinna mieć bogaty i zróżnicowany skład, w którym znajdują się:
- proteiny, które są podstawowym budulcem naszych włosów -> wybieraj kosmetyki zawierające hydrolizowane proteiny (czyli te, które wnikają w strukturę włosów) owsa, pszenicy, jedwabiu, keratyny, soi
- humektanty, czyli substancje nawilżające, takie jak aloes, roślinna gliceryna, miód, mocznik, czy kwas hialuronowy
- emolienty i oleje roślinne.
Polecane maski odżywcze do włosów:
Dla bardzo zniszczonych włosów najlepszym wyborem będzie maska emolientowa. Twojej uwadze polecam maskę do włosów wysokoporowatych Anwen i maskę toskańską Planeta Organica.
Możesz stosować naprzemiennie maski proteinowe i maski nawilżające, jednak pamiętaj o tym, aby uważać na te pierwsze. Włosy można bowiem bardzo łatwo przeproteinować, co objawi się ich mocnym przesuszeniem i zwiększoną łamliwością.
Maskę możesz nakładać na włosy przed lub po myciu. Aby ułatwić składnikom, które zawiera przenikanie w głąb struktury włosy i wzmocnić ich działanie, po nałożeniu maski na włosy owiń je foliowym czepkiem i ręcznikiem, a następnie podgrzej suszarką.
Zapoznaj się z tematem równowagi PEH:
Krok 6. Zaprzyjaźnij się z olejami
Olejowanie włosów sprzyja ich regeneracji i odbudowie, odżywia, wzmacnia cebulki, chroni włosy przed działaniem czynników zewnętrznych. Pomaga przywrócić włosom sprężystość, elastyczność i blask. Jeśli więc zależy Ci na tym, aby odbudować zniszczone włosy, olejowanie, tak jak odżywianie, powinno być jednym z podstawowych zabiegów pielęgnacyjnych, które będziesz stosować bardzo często. Olej dobrze zadba o zniszczone włosy. Jak zregenerować uszkodzone pasma, sięgając po olejek? Możesz olejować całe włosy lub tylko ich końcówki, nakładać olej na kilka godzin, lub całą noc. Ważne, żebyś robiła to regularnie i systematycznie.
O tym, jaki olej wybrać, o zaletach olejowania, najczęściej popełnianych błędach w olejowaniu oraz metodach nakładania olejów na włosy dowiesz się z tego wpisu:
Szczególnie polecamy oleje:
Krok 7. Dbaj o końcówki
Aby zregenerować zniszczone włosy, pielęgnacja wymaga troski o końcówki. Dlaczego? Zabezpieczanie końcówek włosów przed działaniem czynników zewnętrznych przyczynia się do ochrony całych włosów przed ich uszkodzeniami. Dlatego zadbaj o to, aby po każdym myciu włosów zabezpieczyć końcówki włosów olejem roślinnym lub lekkim, silikonowym serum (upewnij się, że w jego składzie nie ma alkoholu). Pamiętaj też o regularnym podcinaniu włosów co 6-8 tygodni.
Zabezpieczaj końcówki tymi produktami:
Krok 8. Sprawdź skład kosmetyków, które stosujesz do stylizacji
W większości kosmetyków przeznaczonych do stylizacji włosów znajduje się alkohol denat, który przesusza włosy oraz wiele innych substancji, które je sklejają i oblepiają powłoką, utrudniającą rozczesywanie, czy odżywianie włosów. Dlatego na czas regeneracji włosów (a najlepiej na zawsze) zrezygnuj ze stosowania tego typu preparatów. Albo poszukaj takich, w składzie których nie będzie szkodzących włosom składników. W sklepie Triny znajdziesz polecane kosmetyki do stylizacji włosów.
Krok 9. Zmień technikę czesania
Szarpanie, ciąganie i czesanie mocno splątanych włosów na siłę nie wpływa dobrze na ich kondycję. Włosy poddawane takim torturom łamią się i wypada ich znacznie więcej, niż byśmy chcieli. Czesanie włosów na mokro też nie jest dobrym pomysłem (z wyjątkiem włosów kręconych, których z kolei nie czeszemy na sucho), podobnie jak kładzenie się spać z mokrymi włosami. Ważne jest też to, czym rozczesujesz włosy. Najlepsze są szczotki z naturalnego włosia i grzebienie z szeroko rozstawionymi zębami.
Pamiętaj, aby rozczesywać włosy delikatnie, zaczynając od końcówek i stopniowo przesuwając się ku górze.
Przeczytaj więcej tutaj:
Krok 10. Wprowadź zmiany w diecie
Tak, jak pisałam w poprzednich wpisach, na wygląd naszych włosów ma wpływ nie tylko to, w jaki sposób je pielęgnujemy, ale też to, jak się odżywiamy. Jeśli Twoim problemem są zniszczone włosy, pielęgnacja powinna iść w parze z odżywianiem od środka. Włącz do diety produkty bogate w białko, witaminy i składniki mineralne. Jedz dużo zielonych warzyw, tłuste ryby, pełnoziarniste pieczywo, migdały, orzechy i pestki dyni. Doceń też właściwości siemienia lnianego, którego wpływ na zdrowie włosów znają chyba wszystkie włosomaniaczki.
Zniszczone włosy – jak zregenerować – Podsumowanie
Okres regeneracji Twoich włosów będzie zależał od stopnia ich zniszczenia, a także tego, z jaką sumiennością do niej przystąpisz. Pamiętaj, że pierwsze efekty mogą pojawić się dopiero po kilku tygodniach, chociaż już samo podcięcie włosów i kilka zabiegów olejowania powinno sprawić, że zauważysz różnicę w ich wyglądzie. Twoje zniszczone włosy mogą odzyskać zdrowy i ładny wygląd. To, czy tak się stanie, zależy tylko od Ciebie!
Czy masz jakieś rady dla osób, które mają bardzo zniszczone włosy? Czy uważasz, że zniszczone włosy można uratować, czy może jedynym wyjściem jest ich obcięcie?
Komentarze (14)