Osoby mające cerę problematyczną często rezygnują ze stosowania olejów roślinnych, ponieważ uważają, że będą jeszcze bardziej przetłuszczać skórę i zapychać pory. Nie jest to prawdą, bo dobrze dobrany olejek może pomóc nawet problematycznej cerze! Jak? Przede wszystkim ureguluje poziom sebum, ponadto oczyści skórę z zaskórników i złagodzi stany zapalne. Nie wiesz, jakie oleje do cery tłustej i mieszanej wybrać? Spieszę z pomocą!
Aby pomóc cerze tłustej i mieszanej, warto dobrze przemyśleć jej pielęgnację i włączyć do niej oleje roślinne. Ich regularne stosowanie pomoże zadbać o odpowiedni poziom nawilżenia skóry (bardzo istotny w pielęgnacji cery tłustej i mieszanej!) i ograniczyć ilość wydzielanego sebum. Olejki pomogą też w łagodzeniu stanów zapalnych, zmniejszą zaczerwienienia i wyrównają koloryt cery, a to w rezultacie poprawi ogólną kondycji Twojej cery.
Spis treści
Cera tłusta i mieszana a oleje
Świecąca się skóra, zatkane lub powiększone pory, spływający makijaż, a do tego częste stany zapalne – to tylko niektóre problemy, z którymi zmagają się właścicielki cery problematycznej. Do tego dochodzi trądzik, przesuszona skóra na policzkach, trudność z doborem kosmetyków, przez co cery tłusta i mieszana określane są jako trudne w pielęgnacji. Wiele składników kosmetyków działa na nie zapychająco i przyczynia się do pogorszenia ich stanu. Jak sobie pomóc? Wybierz taki olej roślinny do twarzy, który nie ma właściwości zapychających, za to działa przeciwzapalnie i antybakteryjnie, a przy okazji nawilża i odżywia skórę.
Często najlepszym rozwiązaniem w pielęgnacji problematycznej skóry jest postawienie na najprostsze rozwiązania. Zamiast skomplikowanych zabiegów, nadmiernego matowienia skóry, testowania kolejnych drogich kosmetyków i nakładania na skórę tony makijażu, pomyśl o olejach roślinnych. Korzystając z ich dobroczynnych właściwości, możesz naprawdę pomóc swojej skórze!
Nie każdy olej będzie odpowiadał wymaganiom problematycznej cery. Zanim zdecydujesz się na olejkową pielęgnację sprawdź, które oleje do cery tłustej i mieszanej są najlepsze. Poniżej znajdziesz kilka topowych propozycji.
Najlepsze oleje do cery tłustej i mieszanej… czyli jakie?
Najlepszymi olejami do pielęgnacji skóry mieszanej i tłustej są oleje schnące, zawierające ponad 50% wielonienasyconych kwasów tłuszczowych. Najczęściej są to oleje o lekkiej i szybko wchłaniającej się konsystencji.
Sięgając po oleje z grupy tzw. schnącej, możesz liczyć na to, że będą szybko się wchłaniały, a skóra będzie po nich niezwykle miękka i przyjemna w dotyku.
Regularne stosowanie olejów schnących i tych dedykowanych cerze tłustej i mieszanej, pomoże zmniejszyć stopień przetłuszczania się skóry, zadba o jej odpowiednie nawilżenie, złagodzi stany zapalne i zmniejszy widoczność porów. W zależności od tego, jaki naturalny olej wybierzesz, możesz liczyć też na jego działanie antybakteryjne i wsparcie w walce z trądzikiem oraz właściwości przeciwstarzeniowe. Pamiętaj też, że oleje roślinne doskonale zabezpieczają skórę przed niekorzystnym działaniem czynników zewnętrznych, wspierają naturalne procesy odnowy naskórka i zwiększają elastyczność skóry.
Jeśli masz problemy z wypryskami, z poniższego artykułu dowiesz się, jak dobrać olejek:
Jak stosować oleje do cery tłustej i mieszanej?
Stosując dobre oleje do cery tłustej i mieszanej, możesz wzbogacać je dodatkiem olejków eterycznych. Świetnym wyborem będzie olejek z drzewa herbacianego, olejek z geranium, olejek paczuli, olejek cytrynowy i olejek szałwiowy. Nakładając olej na twarz, możesz połączyć go z kwasem hialuronowym, skawalanem roślinnym lub żelem z aloesu.
Nie przesadzaj z ilością oleju i używaj go w ilości 2-3 kropli, nie więcej.
Oleje roślinne nakładamy zawsze na dobrze oczyszczoną twarz. Aby olej lepiej rozprowadził się na skórze i szybciej wchłonął, warto nakładać go na wilgotną skórę, tuż po zwilżeniu jej tonikiem lub hydrolatem. Jeśli poza olejem stosujesz też krem, pamiętaj o odpowiedniej kolejności nakładania kosmetyków. Najpierw krem, później olej. Stosując olejową pielęgnację rano, zaczekaj kilka minut, aż olej dobrze się wchłonie i dopiero wtedy nałóż na skórę makijaż.
Jakie oleje do cery tłustej i mieszanej wybrać – pełna lista
Za najskuteczniejsze i najczęściej polecane oleje do cery tłustej i mieszanej uznaje się oleje: jojoba, z pestek malin, z czarnuszki i konopny. Ich pełny opis wraz zastosowaniem znajdziesz poniżej. Poza tymi olejami jest też wiele innych, których być może jeszcze nie znasz, dlatego poniżej pełna lista TOP olejków do pielęgnacji problematycznej skóry.
Olej jojoba
Olej jojoba jest tak naprawdę płynnym woskiem. Nazywa się go olejem, jednak charakteryzuje się on zupełnie odmiennym składem kwasów tłuszczowych od większości olejów roślinnych. Budową chemiczną jest zbliżony do ludzkiego sebum, dzięki czemu doskonale sprawdza się w pielęgnacji każdego rodzaju skóry, w tym cery tłustej i mieszanej. W składzie zawiera skwalen, fitosterole, witaminy E i F, kwasy tłuszczowe i wyższe alkohole. Bardzo dobrze się wchłania i przenika w głąb komórek skóry.
Za co cera tłusta i mieszana polubi olej jojoba?
- olej jojoba miesza się z sebum i reguluje jego poziom
- może hamować nadmierne wydzielanie sebum, dzięki czemu przyczynia się do mniejszego przetłuszczania się skóry
- jest lekki, nie zatyka porów i nie powoduje powstawania zaskórników
- łagodzi stany zapalne i przyspiesza gojenie drobnych ran
- wykazuje działanie przeciwbakteryjne i przeciwgrzybicze
- przyspiesza i ułatwia regenerację skóry
- ze względu na dużą ilość witaminy E ma właściwości antyoksydacyjne i chroni skórę przed działaniem wolnych rodników
- zmiękcza i nawilża skórę
- odżywia i wygładza
- chroni przed działaniem czynników zewnętrznych
Olej jojoba doskonale sprawdza się też w pielęgnacji skóry trądzikowej, łojotokowej, z egzemą i łuszczycą.
Olej Perilla z pachnotki
Olej z pachnotki ma bardzo wysoki potencjał antyoksydacyjny i doskonale chroni skórę przed procesami starzenia. Jest polecany do pielęgnacji każdego rodzaju skóry. Co więcej, jako olej niezapychający porów skóry, bardzo dobrze sprawdza się w pielęgnacji cery mieszanej oraz tłustej. Skład oleju z pachnotki to głównie kwasy tłuszczowe z grup Omega-3, Omega-6 i Omega-9, a także flawonoidy, antocyjany i związki fenolowe.
Za co cera tłusta i mieszana polubi olej z pachnotki?
- działa przeciwzapalnie, przeciwwirusowo i przeciwbakteryjnie
- zapobiega zatykaniu gruczołów łojowych i powstawaniu zaskórników
- rozjaśnia przebarwienia
- wyrównuje koloryt skóry
- spowalnia proces starzenia się skóry
- łagodzi podrażniania i przyspiesza gojenie ran
- wspomaga regenerację naskórka
- ujędrnia i uelastycznia skórę
- przyspiesza produkcję kolagenu i elastyny
- wzmacnia funkcje obronne skóry
- eliminuje zaczerwienie i swędzenie skóry
- wzmacnia naczynia krwionośne
Olej z pestek malin
Olej z pestek malin wyróżnia się bardzo wysoką zawartością niezbędnych nienasyconych kwasów tłuszczowych: kwasu linolowego i alfa-linolenowego. Są to kwasy tłuszczowe, które wspomagają pielęgnację cery problematycznej. Ich działanie wspierają też witamina E, karotenoidy, flawonoidy i kwas elagowy o właściwościach przeciwwirusowych i przeciwbakteryjnych. Olej z pestek malin jest dość gęsty i długo się wchłania. Nie zatyka jednak porów skóry i nie powoduje powstawania zaskórników.
Olej z pestek malin zapewni Twojej skórze optymalną pielęgnację. Złagodzi stany zapalne, nawilży i ochroni skórę przed działaniem promieniowania UV.
Za co cera tłusta i mieszana polubi olej z pestek malin?
- olej z pestek malin usprawnia pracę gruczołów łojowych
- zmiękcza i nawilża skórę
- nie zatyka porów skóry
- zapobiega powstawaniu zaskórników
- działa przeciwzapalnie, przeciwwirusowo i przeciwbakteryjnie
- wspomaga ochronę skóry przed działaniem promieniowania UV – zawiera naturalny filtr SPF
- łagodzi stany zapalne i podrażnienia, przyspiesza gojenie się skóry
- działa lekko rozjaśniająco
- zapobiega utracie wilgoci przez skórę
- wykazuje działanie antyoksydacyjne i spowalnia proces starzenia się skóry
- przyspiesza proces regeneracji skóry
- ujędrnia i wygładza
- działa antyseptycznie
Olej lniany
Olej lniany to zdecydowanie jeden z najlepszych olejów roślinnych, polecanych do pielęgnacji cery tłustej. Charakteryzuje się dużą zawartością kwasów Omega-3 i Omega-6 (występujących w idealnych proporcjach), kwasu Omega-9, witamin B i E, białka, cynku i wapnia. Ponadto szybko się wchłania i nie pozostawia na skórze tłustej powłoki.
Za co cera tłusta i mieszana polubi olej lniany?
- normalizuje wydzielanie sebum i spowalnia przetłuszczanie się skóry
- łagodzi i leczy stany zapalne
- nawilża i dostarcza cenne substancje odżywcze
- zapobiega powstawania zaskórników
- zapobiega powstawaniu blizn
- koi i łagodzi podrażnienia
- wspomaga proces regeneracji skóry właściwej i naskórka
- łagodzi swędzenie skóry
- przyspiesza gojenie ropnych wyprysków
- zmniejsza zaczerwienie skóry
Olej lniany jest idealny do cery przetłuszczającej się, ponieważ zawarte w nim nienasycone kwasy tłuszczowe regulują ilość wydzielanego sebum i normalizują jego skład. Ułatwia też oczyszczanie cery z zaskórników i łagodzi stany zapalne.
Olej z czarnuszki
Olej z czarnuszki słynie z właściwości leczniczych, których działanie możesz wykorzystać także do pielęgnacji twarzy. Zwłaszcza, jeśli masz skórę skłonną do powstawania zaskórników. Olej z czarnuszki zawiera kwas linolowy i kwas oleinowy, aminokwasy, olejki eteryczne, a także cenną dla skóry witaminę E i minerały. Szybko się wchłania i nie pozostawia na skórze tłustego filmu.
Za co cera tłusta i mieszana polubi olej z czarnuszki?
- olej z czarnuszki odblokowuje ujścia gruczołów łojowych
- wspomaga usuwanie zaskórników i zapobiega ich powstawaniu
- wpływa na regulację poziomu sebum
- łagodzi i leczy stany zapalne
- działa antybakteryjnie i przeciwgrzybiczo
- chroni przed działaniem wolnych rodników
- spowalnia proces starzenia się skóry
- wyrównuje koloryt skóry i przywraca skórze promienny wygląd
- wygładza skórę i poprawia jej elastyczność
Olej z czarnuszki może być też stosowany do pielęgnacji przesuszonej skóry, wspomóc leczenie egzemy i łuszczycy.
Olej z nasion chia
Olej chia, czyli olej z nasion szałwii hiszpańskiej, jest bogatym źródłem kwasów Omega 3 i 6, witaminy E i flawonoidów. Reguluje wydzielanie sebum, odtyka i oczyszcza pory skóry, przeciwdziała stanom zapalnym. Regularnie stosowany zmniejsza ryzyko pojawiania się krost, wykwitów i wyprysków. Neutralizuje działanie wolnych rodników i przeciwdziała starzeniu się skóry. Co więcej, ze względu na zawartość błonnika absorbuje wilgoć z głębszych tkanek lub na powierzchni skóry, tworząc dodatkowy efekt nawilżający, tym samym sprawia, że skóra jest miękka, bardziej elastyczna i jędrna.
Za co cera tłusta i mieszana polubi olej chia?
- reguluje pracę gruczołów łojowych
- zapobiega powstawaniu krost i innych niedoskonałości
- zwiększa nawilżenie skóry
- zmniejsza proces naskórkowej utraty wody
- łagodzi zaczerwienia oraz objawy łuszczycy, egzemy i atopowego zapalenia skóry
- może zmniejszyć uszkodzenia spowodowane promieniowaniem UV
- poprawia elastyczność skóry i ujednolica koloryt
Olej z chia uznawany jest za jeden z najlepszych olejów odpowiedzialnych za opóźnienie procesów starzenia skóry. Do tego ma lekką konsystencję i szybko się wchłania. Może być też stosowany do cery suchej, dojrzałej i wrażliwej.
Olej z nasion czarnej porzeczki
Olej z nasion czarnej porzeczki zawiera nienasycone i nasycone kwasy tłuszczowe, w tym kwas linolowy. alfa-linolenowy, gamma-linolenowy i palmitynowy. Jako jeden z niewielu olejów zawiera kwas stearydynowy. W jego składzie występują też znaczne ilości witaminy E i fitosteroli. Stosowany do pielęgnacji cery tłustej i mieszanej, działa przeciwzapalnie i regulująco. Przenika w głąb skóry, wzmacnia barierę lipidową, reguluje pracę gruczołów łojowych. Chroni skórę przed zbyt szybkim starzeniem, łagodzi stany zapalne i reakcje alergiczne. Poprawia też elastyczność skóry i chroni ją przed rogowaceniem oraz łuszczeniem.
Za co cera tłusta i mieszana polubi olej z czarnej porzeczki?
- działa przeciwzapalnie
- reguluje wydzielanie sebum
- wzmacnia barierę skórną
- spowalnia procesy starzenia się skóry
- łagodzi stany zapalne skóry, podrażnienia, zaczerwienienia
- chroni skóre przed rogowaceniem
Olej z czarnej porzeczki to bogate źródło antyoksydantów, w tym antocyjanin, które odpowiadają za ciemne zabarwienie oleju oraz pełnią funkcje naturalnych filtrów przeciwsłonecznych.
Olej z zielonej kawy
Olej z zielonej kawy poleca się najczęściej do walki z cellulitem oraz jako olej o właściwościach ujędrniających. Przede wszystkim silnie nawilża, ale wykazuje też właściwości przeciwbakteryjne i przeciwzapalne. Zawarte w jego składzie fitosterole, witamina E oraz kwas linolowy poprawiają gospodarkę lipidową, rozrzedzają łój i zapobiegają zatykaniu gruczołów łojowych. Przy regularnym stosowaniu olej reguluje nadmierne przetłuszczanie skóry, zapobiega tworzeniu się zaskórników i zmian trądzikowych. Spowalnia też procesy starzenia się skóry, poprawia koloryt skóry i łagodzi wszelkiego rodzaju podrażnienia.
Za co cera tłusta i mieszana polubi olej z zielonej kawy?
- reguluje działanie gruczołów łojowych
- zapobiega błyszczeniu się cery
- działa przeciwbakteryjnie i przeciwzapalnie
- pobudza regenerację i gojenie naskórka
- zapobiega tworzeniu się zmian skórnych
- wzmacnia barierę skórną , opóźniając powstawanie zmarszczek
- zapobiega fotostarzeniu się skóry i skutecznie zwalcza wolne rodniki
- zmniejsza przebarwienia skórne
- ma działanie zmiękczające i wygładzające
Olej z zielonej kawy pomimo treściwej konsystencji, dobrze się wchłania i nie pozostawia nadmiernego uczucia tłustości. Warto jednak stosować ten olej na noc, ponieważ na dzień może być trochę za ciężki.
Olej z nasion truskawki (olej z pestek truskawki)
Opisując najlepsze oleje do cery tłustej i mieszanej, nie można pominąć tego produktu. Tłoczony z nasion truskawki olejek jest bardzo lekki, szybko się wchłania i nie pozostawia na skórze tłustego filmu. Doskonale sprawdza się pod makijaż. W jego składzie znajduje się ponad 70% nienasyconych kwasów tłuszczowych, odpowiadających za prawidłowe funkcjonowanie skóry. Olej z truskawki reguluje gospodarkę lipidami, zapobiega problemowi zaczopowanych ujść gruczołów łojowych i przeciwdziała powstawaniu zaskórników. Dba też o nawilżenie skóry, zapobiegając nadmiernej utracie wody oraz utrzymując odpowiedni stopień nawilżenia warstwy rogowej skóry. Wykazuje działanie przeciwzapalne, normalizujące i ściągające. A do tego ma przyjemny, lekki zapach!
Za co cera tłusta i mieszana polubi olej z truskawki?
- wykazuje właściwości ściągające i normalizujące
- działa nawilżająco
- chroni i regeneruje skórę
- przeciwdziała powstawaniu zaskórników
- chroni przed utratą cennej wilgoci
- łagodzi podrażnienia, zaczerwienienia i zmiany jak łuszczyca, AZS, egzema
Olej z truskawki bardzo szybko się wchłania, a co więcej bardzo szybko matowi cerę.
Olej z wiesiołka
Olejek z nasion wiesiołka zawiera znaczną ilość kwasu gamma linolowego, kwasu Omega-6 i witaminy E. Jest niezwykle delikatny i łagodny dla skóry, wykazuje działanie łagodzące i kojące. Stosowany do pielęgnacji cery tłustej i mieszanej, reguluje poziom jej nawilżenia i pracę gruczołów łojowych. Działa przeciwzapalnie i bakteriobójczo, tonizuje, chroni przed działaniem czynników zewnętrznych i neutralizuje wolne rodniki. Może być stosowany na swędzącą i podrażnioną skórę, ponadto jest polecany na zmiany alergiczne.
Za co cera tłusta i mieszana polubi olej z wiesiołka?
- zmniejsza wydzielanie łoju
- zapobiega powstawaniu zaskórników
- ułatwia gojenie wyprysków i zapobiega pojawianiu się nowych
- łagodzi nadmierną suchość oraz nieprzyjemne uczucie napięcia skóry
- przyspiesza regenerację uszkodzeń, ranek i rozjaśnianie blizn
- poprawia stan cery wyrównując jej koloryt
Olej wiesiołkowy reguluje pracę gruczołów łojowych, a co najważniejsze jest lekki i doskonale się wchłania. Sprawdzi się też w pielęgnacji cery suchej, zwłaszcza jako krem na noc.
Olej z pestek jeżyn
Tłoczony na zimno olej z jeżyny wąskolistnej jest bogaty w witaminę C i beta-karoten oraz niezwykle cenną witaminę E, dlatego również warto o nim wspomnieć, przedstawiając najlepsze oleje do cery tłustej i mieszanej. Wykazuje intensywne działanie przeciwutleniające, neutralizuje działanie wolnych rodników i spowalnia procesy starzenia. Doskonale natłuszcza skórę, ponadto dba o odpowiedni stopień jej nawilżenia, elastyczność, jędrność i gładkość. Reguluje pracę gruczołów łojowych, przeciwdziała stanom zapalnym, rozjaśnia przebarwienia i blizny potrądzikowe. Skutecznie koi wszelkiego rodzaju podrażnienia i stany zapalne.
Za co cera tłusta i mieszana polubi olej z jeżyny?
- zmniejsza wydzielanie sebum i przywraca skórę do normalnego stanu
- stymuluje odnowę uszkodzonego naskórka
- zwalcza rumień i przebarwienia
- uszczelnia naczynia krwionośne
- zapewnia odpowiedni poziom nawilżenia skóry
- przywraca blask poszarzałej, zmęczonej skórze
- ściąga pory i optycznie wygładza cerę
Olej z pestek jeżyn uzupełnia niedobór kwasu linolowego, który jest odpowiedzialny za prawidłową gospodarkę lipidami. Dzięki czemu zapobiega zaczopowaniu ujść gruczołów łojowych i powstawaniu zaskórników.
Jakie oleje są polecane jeszcze do cery mieszanej i tłustej?
Poza zaprezentowanymi olejami do cery tłustej i mieszanej, polecam Ci też oleje:
- z żurawiny
- z orzecha włoskiego
- marula
- z nasion bawełny
- ogórecznika
- z róży piżmowej
Natomiast olejami, których w pielęgnacji cery tłustej i mieszanej powinnaś unikać, są: kokosowy, z kiełków pszenicy, z pestki brzoskwini, z krokosza, z orzecha laskowego i olej palmowy.
Podsumowanie
Mam nadzieję, że moja lista podpowiedziała Ci, jakie oleje do cery tłustej i mieszanej wybrać. Skupiłam się na niezapychających olejkach, które szybko się wchłaniają, dając niemal błyskawiczny efekt nawilżenia bez wrażenia tłustości. Ich zaletą są również wyjątkowe właściwości pielęgnacyjne, jak działanie antybakteryjne, przeciwzapalne i normalizujące.
Dobrze dobrany olej potrafi zmniejszyć produkcję sebum oraz oczyścić cerę z zaskórników. Co więcej, może pomóc również w pielęgnacji cery trądzikowej i wspomów walkę z niedoskonałościami. Jeżeli borykasz się z trądzikiem, możesz sprawdzić polecane produkty do walki z nim w kategorii:
Masz cerę problematyczną? Czy udało Ci się już znaleźć idealny olej do jej pielęgnacji? Czy stosujesz oleje do twarzy tłustej i mieszanej?
Przeczytaj też:
-> Oleje do skóry skłonnej do zapychania. Których unikać, a których używać?
Komentarze (40)