Jak stosować olejki do twarzy? Sposoby i metody aplikacji olejów na skórę

jak stosować olejki do twarzy

O olejach roślinnych i ich stosowaniu w pielęgnacji skóry mogłaś przeczytać na tym blogu już wiele artykułów. Pisałam o tym, jakie są korzyści stosowania olejów, jak wybrać właściwy olej, które oleje mogą zapychać skórę i dlaczego warto oczyszczać skórę olejami. Najważniejsze informacje znajdziesz w przewodniku Olejowanie twarzy. A z tego tekstu dowiesz się, jak nakładać oleje na skórę oraz które ze sposobów ich aplikacji są najlepsze i najczęściej polecane.

Oleje roślinne są darem natury dla Twojej skóry. To naturalne źródło niezbędnych nienasyconych kwasów tłuszczowych, witamin, składników mineralnych. Chronią skórę przed działaniem wolnych rodników, zapewniają jej miękkość i gładkość, regenerują i łagodzą podrażnienia. Doskonale sprawdzają się w pielęgnacji skóry twarzy, całego ciała i włosów. Ich stosowanie na twarz ma niewątpliwie wiele zalet, jednak pod warunkiem, że będziesz stosować je prawidłowo. Samo nałożenie oleju na skórę to często za mało, aby zauważyć oczekiwane rezultaty jego działania.

Oleje roślinne cieszą się niesłabnącą popularnością i myślę, że nie będzie dużą przesadą, jeśli napiszę, że ich stosowanie wpisało się już na stałe do naszej codziennej pielęgnacji. Używamy ich do włosów, do nawilżania ciała, kąpieli i domowych maseczek. Jednak pomimo tego, że oleje są tak popularne, wciąż często trafiam na pytania, jak je stosować. Jak najlepiej nakładać olej na twarz? Czy stosować olej zamiast kremu, a może razem z nim? Co zrobić, żeby olej lepiej się wchłonął? Co oznacza nakładanie oleju z hydrolatem?

Sama widzisz, że tych pytań jest naprawdę sporo i właśnie w tym wpisie znajdziesz na nie odpowiedzi. Przekonasz się, jak wspaniale działają olejki na skórę i dowiesz się, jak stosować te naturalne kosmetyki.

Jak stosować oleje do twarzy?

Jest wiele sposobów stosowania olejów roślinnych w pielęgnacji twarzy. Najpopularniejsze i najczęściej polecane dotyczą demakijażu, oczyszczania skóry olejami, nawilżania, łagodzenia stanów zapalnych oraz rozjaśnienia blizn potrądzikowych. Oleje roślinne doskonale sprawdzają się też w formie składników domowej maseczki do twarzy, jako kompres na spierzchnięte usta, czy dodatek do kremu, który ma wzmocnić jego działanie.

5 sposobów stosowania olejów w pielęgnacji twarzy

jak stosować oleje do twarzy

Oczyszczanie skóry olejami, czyli metoda OCM

Oczyszczanie skóry twarzy olejami roślinnymi (metoda OCM) to jedna z najbardziej łagodnych i jednocześnie bardzo skutecznych metod, której celem jest zapewnienie Twojej skórze czystości. Oleje rozpuszczają wszelkiego rodzaju zanieczyszczenia znajdujące się na skórze i oczyszczają pory. Nie naruszają przy tym naturalnej bariery ochronnej skóry, nie przesuszają jej i nie podrażniają. Po olejowym oczyszczeniu skóra jest czysta, ukojona i odprężona. Często nie wymaga już nawet nawilżania i innych zabiegów pielęgnacyjnych.

OCM jest bardzo przyjemnym rytuałem, który warto wykonywać przynajmniej kilka razy w tygodniu.

O tym, jak to zrobić, a także jakie jeszcze korzyści płyną ze stosowania tej metody, przeczytasz w artykule:

Demakijaż oczu i twarzy

Usuwania makijażu z oczu i twarzy przy pomocy oleju, nie należy mylić z metodą OCM. Do tego, aby oczyścić skórę z makijażu, wystarczy nam płatek kosmetyczny i jeden, ulubiony olej roślinny. Do OCM potrzebujesz mieszankę olejów, której bazą jest olej rycynowy, a także miękkie, chłonne ręczniki i ciepłą wodę.

Oleje roślinne doskonale radzą sobie z usuwaniem makijażu. Są łagodne dla oczu, nie powodują pieczenia, łzawienie i swędzenia. Tę formę demakijażu doceniają zwłaszcza osoby mające bardzo wrażliwe oczy. Jak stosować oleje do twarzy w ten sposób? Usuwanie makijażu z wykorzystaniem oleju roślinnego nie różni się niczym od demakijażu z użyciem mleczka, czy płynu micelarnego. Nasączony olejem płatek kosmetyczny przykładamy do oka, czekamy chwilę, aby olej rozpuścił tusz do rzęs, po czym delikatnie przesuwamy płatek w stronę kącika oka.

Demakijaż olejami ma jeszcze jedną ważną zaletę. Usuwając makijaż z oczu płatkiem nasączonym w olejku, odżywiasz i wzmacniasz rzęsy, a także pielęgnujesz delikatną skórę pod oczami.

Najczęściej polecanymi olejami do demakijażu są:

Nawilżanie i natłuszczanie skóry

Jednym z najpopularniejszych sposobów stosowania olejów roślinnych w pielęgnacji twarzy, jest nawilżanie nimi skóry.

Musisz jednak wiedzieć, że długotrwałe nawilżanie skóry samym olejem nie jest dobrym pomysłem i w efekcie może prowadzić do przesuszenia skóry.

Dlaczego? Oleje roślinne nie mają właściwości higroskopijnych i nie potrafią zatrzymać wody w głębokich warstwach skóry. Tworzą jedynie ochronną powłokę na jej powierzchni, która chroni przed odparowywaniem wody. Natłuszczają, ale nie nawilżają. Więcej o stosowaniu oleju zamiast kremu przeczytasz tutaj:

Jeśli więc chcesz, aby olej nawilżał, stosuj go w połączeniu z kwasem hialuronowym, żelem aloesowym, albo hydrolatem roślinnym. Możesz to robić na kilka sposobów.

Łagodzenie podrażnień

Oleje roślinne działają jak kompres na podrażnioną skórę – łagodzą swędzenie i pieczenie, zmniejszają zaczerwienie, przynoszą ulgę i ukojenie skórze.

Po olej możesz sięgnąć więc zawsze, gdy Twoja skóra potrzebuje natychmiastowej pomocy: jest przesuszona, swędzi, łuszczy się, piecze, jest zaczerwieniona, podrażniona działaniem promieni słonecznych.

Oleje wspomagają regenerację skóry. Jak stosować oleje do twarzy, by działały łagodząco? Możesz nakładać je bezpośrednio na podrażnione lub dotknięte stanem zapalnym miejsca, np. na zajady, spękania w kącikach ust i opryszczkę.

Właściwości przeciwzapalne, antyseptyczne i antybakteryjne olejów roślinnych możesz wykorzystać także, gdy na Twojej twarzy pojawiają się bolesne i mało estetyczne zmiany trądzikowe. W tym przypadku najlepiej sprawdzi się olej tamanu. Możesz też sięgnąć po inne oleje, które wykazują działanie przeciwzapalne i dodać do nich kilka kropli olejku eterycznego z drzewa herbacianego, lawendowego albo tymiankowego.

Rozjaśnianie blizn i przebarwień

Rozjaśnienie blizn i przebarwień przy pomocy oleju jest możliwe, wymaga jednak systematyczności i cierpliwości. Wiele olejów, w tym m.in. olej z dzikiej róży i olej tamanu, może przyczyniać się do rozjaśniania blizn potrądzikowych, przebarwień pozostałych po opalaniu, czy plam pigmentacyjnych. Jest to jednak proces długotrwały, a pierwsze efekty możesz zauważyć po upływie ok. 6 tygodni. Oczywiście wiele zależy od tego, jak głębokie są blizny itd. Olej, który ma ułatwić rozjaśnienie przebarwień lub blizn, stosuj miejscowo, pamiętając o wcześniejszym oczyszczeniu skóry.

Przeczytaj również:

Jak stosować oleje do twarzy, by zadbać o nawilżenie skóry?

Oleje roślinne najczęściej stosujemy w formie nierozcieńczonej, jako samodzielne kosmetyki do twarzy. Sięgamy po nie, żeby nawilżyć skórę, dostarczyć jej składniki odżywcze, złagodzić podrażnienia.

Warto przy tym pamiętać, że olej sam w sobie nie ma właściwości nawilżających, a jedynie służy ochronie skóry przed utratą wilgoci, tworząc na niej warstwę okluzyjną. Ma więc niejako pośrednie działanie nawilżające.

Zanim jednak zdecydujesz się sięgnąć po olejek i wspierać przy jego pomocy codzienną pielęgnację skóry, sprawdź, jak go stosować, żeby osiągnąć jak najlepsze efekty. Poniżej znajdziesz najpopularniejsze i najczęściej stosowane metody aplikacji olejów roślinnych.

Nakładanie oleju na wilgotną skórę

Jestem przekonana, że wielokrotnie słyszałaś o tym, że olej nakłada się na wilgotną skórę, bo wtedy lepiej nawilża. Nie jest to do końca prawda, bo jeśli na przykład zwilżysz twarz wodą, a następnie nałożysz na nią olej, to nie ma tu mowy o działaniu nawilżającym (ani woda, ani olej nie nawilżają skóry). Ale nakładanie oleju na wilgotną skórę ma oczywiście sens i warto stosować tę metodę z kilku względów.

Najważniejsza zaleta tej metody – olej aplikowany na wilgotną skórę lepiej się rozprowadza.

Zwilżając skórę przed nałożeniem oleju zmniejszasz też ryzyko zapchania skóry i zużywasz mniejszą ilość oleju. 

Olejki na skórę – jak stosować na zwilżoną cerę?

Nakładanie oleju na wilgotną skórę nie oznacza, że przed sięgnięciem po olej masz zmoczyć twarz wodą. Zrób to wtedy, gdy kończysz oczyszczanie skóry, tuż po tonizowaniu skóry. Nałóż olej na skórę, gdy tonik, lub hydrolat rozpylone na twarzy nie zdążyły jeszcze wyschnąć.  

Olej+hydrolat

Nakładanie oleju w połączeniu z hydrolatem jest ściśle związane z metodą na mokro, o której czytałaś przed chwilą. Hydrolat wykazuje działanie łagodzące, tonizujące, przeciwzapalne, ściągające i nawilżające. Rozpylony na skórze ułatwia aplikację olejków.

Jeśli zdarzy Ci się kupić hydrolat w butelce bez atomizera, możesz przygotować sobie mieszankę olej+hydrolat i nałożyć ją razem na skórę. Zrób to, mieszając wcześniej olej i hydrolat w zagłębieniu dłoni.

Olej+kwas hialuronowy

Oleje, tak jak już wspomniałam, nie mają właściwości higroskopijnych. Decydując się na zastąpienie nimi kremu do twarzy, koniecznie należy połączyć je z substancją, która będzie wiązać i zatrzymywać wodę w warstwie rogowej naskórka. Do takich substancji należy między innymi kwas hialuronowy, który w połączeniu z olejem roślinnym tworzy skutecznie pielęgnujący skórę duet.

Kwas hialuronowy + olejki na skórę – jak stosować tę metodę?

Do wyboru masz dwie opcje:

  • na oczyszczoną skórę nałóż kwas hialuronowy i zanim się wchłonie wklep w skórę olejek,
  • w zagłębieniu dłoni wymieszaj kilka kropli kwasu hialuronowego i oleju, następnie wmasuj je w skórę.

Olej+żel aloesowy

Żel aloesowy jest kosmetykiem cieszącym się niezwykłą popularnością. Wykazuje działanie nawilżające, łagodzące, regenerujące. Stosowany z olejem, podobnie jak kwas hialuronowy, będzie pełnił rolę humektantu, czyli substancji o właściwościach nawilżających.

Chcąc połączyć olej roślinny z żelem aloesowym, nałóż najpierw na skórę żel, a chwilę później, kilka kropli ulubionego oleju.

olejki na skórę jak nakładać

Olej na krem lub olej pod krem

Jak aplikować olejki na skórę? Jak stosować te substancje, by działały najlepiej? Na krem? A może pod krem? To, w jakiej kolejności nakładać oleje w połączeniu z kremem, jest bardzo często zadawanym pytaniem. Ogólnie przyjęta zasada jest jednak taka, że najpierw nakładamy na skórę krem, a dopiero później olej. Dlaczego? Bo olej tworząc warstwę okluzyjną na skórze będzie blokował przedostawanie się do jej wnętrza składników nawilżających z kremu. A nałożony na krem będzie chronił przed zbyt szybkim ulatnianiem się tych cennych substancji ze skóry.

Olej na krem stosuj gdy używasz oleje okluzyjne, takie jak: olej jojoba, olej makadamia, olej awokado, oliwa z oliwek.

Oczywiście warto pamiętać, że olej nie tworzy aż tak szczelnego płaszcza ochronnego, żeby całkowicie zablokować działanie kremu. I u wielu osób sprawdza się właśnie metodą nakładania na skórę oleju przed nawilżeniem jej kremem.

Kiedy bardziej efektywne będzie stosowanie oleju pod krem?

Metoda nakładania oleju pod krem sprawdzi się bardziej dla osób, których cera ma skłonności do zapychania. Jeżeli chcemy wykorzystać 100% wartości odżywczych czystego oleju, również warto stosować w pierwszej kolejności olej na twarz, następnie zamknąć pielęgnację kremem. Szczególnie ważna jest ta kolejność jeżeli zależy nam na odbudowie bariery hydrolipidowej skóry.

Wybierając oleje bogate w kwasy tłuszczowe omega-3, omega-6, omega-9 (np. olej arganowy, olej z rokitnika, olej z czarnuszki, olej z wiesiołka, olej ze słodkich migdałów, olej z pestek malin, olej z ogórecznika, olej konopny, olej z dzikiej róży), stosuj je zawsze pod krem.

Olej+krem

Jedną z najprostszych metod stosowania olejów roślinnych, jest dodawanie ich bezpośrednio do kremu. Możemy to zrobić bezpośrednio przed użyciem: mieszamy krem z olejem z zagłębieniu dłoni, albo dodając olej do słoiczka z kremem. Ta metoda świetnie sprawdzi się wtedy, gdy nie masz dużo czasu na pielęgnację i nie lubisz nakładać na skórę zbyt wielu kosmetyków w tym samym czasie. Jest to też dobry trik, jeśli zdarza Ci się pomijać jakieś kosmetyki – dodając olej do kremu masz pewność, że o nim nie zapomnisz.

Wysokiej jakości oleje roślinne do twarzy znajdziesz w sklepie Triny.pl:

Jak stosować oleje do twarzy – podsumowanie

Stosowanie olejów roślinnych w pielęgnacji twarzy daje nam wiele możliwości. Olejem możemy zastąpić kosmetyki do demakijażu, maści na przebarwienia i kremy nawilżające. Zanim jednak zaczniesz stosować oleje, dowiedz się, jak robić to dobrze, aby osiągnąć oczekiwane rezultaty. Twoja skóra będzie Ci za to wdzięczna, a Ty unikniesz niepotrzebnych rozczarowań.

Stosujesz oleje do pielęgnacji twarzy? Do czego najczęściej je wykorzystujesz? Czy masz swoje sprawdzone metody na to, jak stosować oleje do twarzy? Koniecznie podziel się nimi w komentarzach.

Ciekawe produkty w tym artykule

Przeczytaj także

Polietylen (Polyethylene) w kosmetykach – właściwości, zastosowanie i alternatywy

Polietylen (Polyethylene) w kosmetykach – właściwości, zastosowanie i alternatywy

Komentarze (22)

  1. A
    Aneta
    Bardzo zaciekawiły mnie artykuły o naturalnych olejach stosowanych do pielęgnacji skóry. Ja jestem posiadaczką cery mieszanej ze sklonnosciami do pojedynczych zmian trądzikowych. Dodatkowo w okresie jesienno zimowym skóra mi pęka i łuszczy się. Przeczytałam, że odpowiednim olejem dla mnie będzie olej lniany i z pachnotki. Nie wiem z jakim kremem powinnam je stosować! Czy mogę prosić o pomoc?
    Odpowiedzi ()
    1. Olga Pietraszewska
      Olga Pietraszewska
      A jaki krem stosowałaś do tej pory? Oleje nie wymagają tego, aby dobierać pod nie krem. Wystarczy, że będziesz stosować wybrany przez siebie olej na zmianę z kremem, który stosujesz do codziennej pielęgnacji. A jeśli szukasz kremu, który pomoże Ci pielęgnować Twoją skórę zimę, to proponuję Ci jeden z tych, który ma w swojej ofercie marka Make Ma Bio. Są świetne! 🙂
    2. A
      Aneta
      Przetestowałem już kilka kremów, różnych marek. Niestety efekty były krótkotrwale, albo żadne. Mam 33 l., cerę mieszana, dużo zaskórników i rozszerzonych porów, od czasu do czasu pojawiają się pryszcze. Dodatkowo w taką pogodę jak teraz skóra mi pęka I łuszczy się. Do tej pory nie trafiłam na kosmetyk, który mógłby mi pomóc. Zastanawiam się nad kremem z serii Make me bio, tylko nie wiem który będzie bardziej właściwy dla mnie: Beautiful face czy Featherlight? Proszę o radę.
    3. Olga Pietraszewska
      Olga Pietraszewska
      O tej porze roku zdecydowanie lepszy może okazać się być Beautiful Face. Nie ma on tak lekkiej konsystencji jak Featherlight i jest bardziej treściwy. Jego działanie na cerę problematyczną oceniam bardzo dobrze. Pomógł mi, kiedy zmagałam się z ogromnym wysypem zaskórników i ropnych wyprysków, miałam zatkane pory i stan mojej cery był daleki od ideału 🙂 To pierwszy naturalny krem, który wywołał u mnie efekt wow! Także polecam jak najbardziej 🙂
  2. K
    Klaudia
    Bardzo ciekawy i treściwy 🙂 Chciałam zapytać, czy można stosować olejek codziennie rano w połączeniu z hydrolatem lub żelem aloesowym? Dodam, że już stosuję już olejek do oczyszczenia twarzy wieczorami.
    Odpowiedzi ()
    1. Olga Pietraszewska
  3. K
    Karolina
    Czy używanie olejów i hydrolatu może całkowicie zastąpić inne kosmetyki? Czy w takim wypadku i tak powinnam kupić jakiś zwykły krem nawilżający?
    Odpowiedzi ()
    1. Olga Pietraszewska
      Olga Pietraszewska
      Nie. Nie zalecam pielęgnacji opartej tylko na oleju i hydrolacie, dlatego że olej nie ma bezpośredniego działania nawilżającego. Skóra potrzebuje więc jeszcze krem, który ją nawilży, a nie tylko zabezpieczy przed utratą nawilżenia i odżywi.
  4. K
    Kasia
    OCM stosuję od 3 tygodni. Swoją przygodę zaczęłam, gdy z dnia na dzień spuchły mi powieki. Zaczęłam wgłębiać się w skład kosmetyków. Do dziś nie wiem co mnie uczuliło (podejrzewam podkład lub żel do mycia twarzy). Wymieniłam kosmetyki i zaczęłam używać olejów do mycia twarzy wieczorem. Stosuję olej z pestek winogron i olej rycynowy. Widzę dużą różnicę. twarz jest fajnie nawilżona. Moja nastoletnia córka podglądnęła mnie i też stosuje OCM. Jednak nie używa kremów z lenistwa. Musze jej o tym przypominać. I zauważyłam , że policzki ma bardzo przesuszone. Czy jest to efekt olejowania twarzy, bez stosowania kremów? czy dobrze będzie kiedy wieczorem będzie myła twarz olejami, a rano zastosuje krem na dzień?
    Odpowiedzi ()
    1. Olga Pietraszewska
      Olga Pietraszewska
      To oczywiście może być efekt stosowania jedynie olejów, ale nie tylko. Czym córka myje buzię? Stosowanie oleju na noc plus kremu na dzień to doskonały pomysł, sama stosuję ten model pielęgnacji i jestem z niego bardzo zadowolona.
    2. K
      Kasia
      Ja właśnie też stosuję olej na noc i krem na dzień. Czasem na noc dodatkowo żel z żywokostem do skóry suchej (szczególnie okolice oczu). Natomiast córka (ma 12 lat) stosowała wcześniej całą serie kosmetyków z ziaji nuno. Niestety miała bardzo dużo zaskórników. Teraz po olejowaniu zaskórniki zniknęły. ma tylko pojedyncze małe wypryski. natomiast kremu nie chce używać żadnego, bo ma złe wspomnienia po poprzednim. Nie chce mieć znowu zaskórników. Nie wiem na jaki krem się zdecydować. Chciałabym naturalny. Tylko ten wiek 12 lat. Czy są jakieś kremy, które mogłaby stosować z powodzeniem? P.S. dziękuję za szybka odpowiedź.
    3. G
  5. O
    Oliwia
    Mam kilka pytań związanych z używaniem olejków: 1. Mam 15 lat i cerę trądzikową. Jeśli odpowiednio dobiorę olejki (myślałam na początku o oleju rycynowym + oleju jojoba) to będę mogła je stosować codziennie? Dokładnie chciałabym je stosować na wieczór i zastanawia mnie to czy tak częste stosowanie będzie dobre. 2. Czy twarz przed nałożeniem olejku powinna być wilgotna czy całkowicie sucha? 3. Oraz czy przed zastosowaniem olejku wcześniej powinnam rozszerzyć nieco pory poprzez ciepłą wodę, czy wręcz przeciwnie, zwęzić je?
    Odpowiedzi ()
    1. Olga Pietraszewska
      Olga Pietraszewska
      Ja bym nie łączyła rycyny z jojoba, tylko spróbowała np. jojoba plus olej konopny, jojoba plus tamanu, jojoba plus olej lniany. Taką mieszankę możesz stosować codziennie do oczyszczania twarzy, ale również do odżywiania skóry. Skórę przed nałożeniem oleju warto zwilżyć hydrolatem, dzięki czemu olej łatwiej się rozprowadzi i szybciej wchłonie. Jeśli zdecydujesz się na oczyszczanie skóry przy pomocy olejku, to podczas całego rytuału i przykładania do twarzy ciepłego ręcznika pory będą się rozszerzać, ale na koniec należy przyłożyć wilgotny ręczniczek, żeby je zamknąć. Pozdrawiam!
  6. B
    Beata Kapusta
    Beata 09.08.2018 18:40 Mam na dekolcie z przodu i tyłu plamy pigmentacyjne. Czy stosować tylko olejek różany czy może coś jeszcze?
  7. F
    Fleur
    Świetny artykuł 🙂 dopiero zaczynam przygodę z olejami. Wybrałam olej z pestek winogron i będę go stosować na krem do twarzy na noc
    Odpowiedzi ()
    1. Olga Pietraszewska
  8. J
    Justyna
    Dzisiaj zakupiłam w Państwa sklepie Serum botaniczne cera naczynkowa Redness Solution firmy Organic Life. Czy mogę po tym serum nałożyć zamiast kremu oleum Purite (również do cery naczynkowej)? W swoim składzie ma głównie olejki.
    Odpowiedzi ()
    1. Olga Pietraszewska
      Olga Pietraszewska
      Myślę, że to fajny pomysł. Serum zawiera w składzie głównie ekstrakty roślinne, nie ma więc ryzyka, że nadmiernie obciążysz skórę olejami.
  9. M
    Marta
    Od początku września zaczęłam stosować hydrolat z kwiatu manuka w połączeniu z olejem z pestek malin na dzień a na noc ten sam hydrolat z olejem tamanu. Dodam, że wtedy miałam urlop i nie chodziła do pracy w klimatyzowanym biurze. Od października caly dzień przebywam w klimatyzowanych pomieszczeniach i cały czas czuję lekkie pieczenie i ściąganie na twarzy. Kiedy skończyłam hydrolat z kwiatu manuka zaczęłam stosować hydrolat różany i dostałam alergii. Spuchła mi twarz i musiałam na kilka dni odstawić wszystkie kosmetyki. Teraz podrażnienia już zniknęły i wróciłam do naturalnej pielęgnacji ale uzywam hydrolatu z kwiatu manuka w połączeniu z olejem konopnym. Mimo to lkki dyskomfort nadal jest i nie wiem czy to wina przesuszenia.
  10. E
    Emilia
    Przeczytałam artykuł chyba z 10 razy i stosuje olejowanie twarzy i ciała od miesiąca 🙂 widzę juz efekty 😀 Ale mam pytanie czy można mieszać oleje ze sobą np. Olej z czarnuszki z olejem lnianym albo w innych kombinacjach dla lepszego efektu 🙂
    Odpowiedzi ()
    1. Marysia Wajda

Dodaj komentarz

Twój e-mail nie zostanie opublikowany