Hydrolaty na włosy – 5 sposobów na stosowanie hydrolatów do pielęgnacji włosów

hydrolat do włosów stosowanie

Czy wiesz, że hydrolaty roślinne możesz stosować nie tylko do pielęgnacji skóry, ale i włosów? Jest to doskonały sposób na ich nawilżanie, kondycjonowanie i ochronę przed czynnikami zewnętrznymi. Jak najlepiej stosować hydrolaty do włosów?

Hydrolaty do skóry głowy

Hydrolaty roślinne wykazują właściwości lecznicze roślin, z których zostały pozyskane.

Hydrolaty stosowane na skórę głowę regulują poziom sebum, łagodzą podrażnienia, chronią skórę przed przesuszaniem.

Wspomagają leczenie łupieżu, wzmacniają cebulki włosów i stymulują je do pracy. Pomagają zahamować wypadanie włosów. Działają też przeciwzapalnie i spowalniają przetłuszczanie się skóry głowy. Takie właściwości mają między innymi hydrolat lawendowy, hydrolat rozmarynowy i hydrolat szałwiowy.

Działanie hydrolatów na włosy

Właściwości pielęgnacyjne hydrolatów do włosów to przede wszystkim działanie nawilżające i odżywcze. Hydrolat różany rozpylony na włosy w postaci mgiełki nadaje włosom miękkość i naturalnie je nabłyszcza, sprawia też, że są bardziej podatne na układanie i mnie się puszą. Hydrolat z lawendy sprawia, że włosy dłużej wyglądają świeżo, a stosowany na włosy farbowane chroni je przed szybką utratą koloru. Natomiast hydrolat z rumianku może delikatnie rozjaśniać i podkreślać naturalne, jasne refleksy włosów blond.

Hydrolaty chronią też włosy przed utratą nawilżenia i działaniem czynników zewnętrznych, takich jak wiatr, słońce, czy klimatyzacja. Zabezpieczając nimi końcówki chronisz je przed uszkodzeniami i rozdwajaniem.

Jak stosować hydrolat do włosów?

jak stosować hydrolat na włosy

Płukanka hydrolatem do włosów

Aby przygotować płukankę do włosów wymieszaj ulubiony hydrolat roślinny z octem jabłkowym w stosunku 3:1. Możesz dodać też wcześniej zaparzony i ostudzony napar ze skrzypu lub pokrzywy, albo kilka kropelek olejku eterycznego. Włosy możesz wypłukać też samym hydrolatem. Co daje taka płukanka? Nabłyszcza włosy, sprawia, że są miękkie i lśniące, lepiej się układają i nie elektryzują. Płukankę stosuje się do ostatniego płukania włosów i nie spłukuje się jej z włosów.

Hydrolat jako wcierka do włosów

Wcierkę z hydrolatu stosujemy na skórę głowy. Rozprowadzając hydrolat na skórze, możesz wykonać delikatny masaż. Do hydrolatu możesz dodać kilka kropli olejku eterycznego, np. olejek lawendowy lub olejek rozmarynowy.

Nawilżająco-odżywcza mgiełka 

Rozpylając hydrolat na włosach zapewniasz im nawilżenie, zmiękczasz i naturalnie nabłyszczasz. Chronisz też włosy przed działaniem czynników zewnętrznych, a końcówki przed rozdwajaniem. Mgiełka pozostawia też na włosach delikatny i subtelny zapach. Możesz ją stosować wielokrotnie w ciągu dnia, zawsze wtedy, gdy tylko będziesz miała na to ochotę, lub gdy zauważysz, że Twoje włosy wymagają odświeżenia i nawilżenia.

Hydrolaty przed olejowaniem włosów

Jeśli nakładasz olej na zwilżone włosy, to zamiast wody możesz stosować hydrolat. Po takim olejowaniu włosy będą lepiej nawilżone i bardziej sprężyste. Hydrolatem możesz zastąpić też wodę przygotowując olejowe serum do włosów.

Hydrolat jako dodatek do maseczki do włosów

Wykonując samodzielnie maski do włosów, na przykład z naturalnymi glinkami, zamiast wody stosuj hydrolaty do włosów. Dzięki temu wzmocnisz działanie maseczki odżywczymi właściwościami rośliny, z której został pozyskany użyty przez Ciebie hydrolat.

 Jak stosować hydrolat do ciała?

  1. Wybierz swój ulubiony zapach hydrolatu i stosuj jako naturalną mgiełkę do ciała, o prostym składzie, bez alkoholu.
  2. Hydrolat złagodzi podrażnienia po goleniu, zarówno ciała jak i twarzy. Dodatkowo mężczyźni mogą wykorzystać hydrolat jako woda po goleniu.
  3. W przypadku poparzeń słonecznym sięgnij po hydrolat lipowy, różany bądź lawendowy. Przyniosą ulgę zaczerwienionej skórze i posłużą jako łagodzący spray po opalaniu.
  4. Dzięki wspomnianym już działaniu łagodzącym hydrolaty mogą być stosowane na małe ranki, siniaki czy pękającą skórę (naturalny skład, więc nie odczujesz żadnego pieczenia!). W tym celu wypróbuj koniecznie hydrolat różany oraz hydrolat z kocanki.
  5. Nawet działania lecznicze są przypisywane niektórym rodzajom hydrolatów. Między innymi hydrolat oczarowy jest polecany w leczeniu stanów zapalnych, żylaków oraz egzemy, a nawet może zmniejszyć ból reumatyczny.

Gdzie jeszcze możesz wykorzystać hydrolat?

Oprócz licznej listy kosmetycznych zastosowań hydrolatów, możesz również użyć go do innych celów. Ciekawa?

  1. Najważniejszy punkt: wykorzystaj swój ulubiony hydrolat do relaksu. Niektóre hydrolaty oprócz cudownych właściwości, posiadają również piękny zapach. Dlatego też sprawdzą się w aromaterapii. Spróbuj odprężyć się w kąpieli, zrelaksować podczas masażu bądź ukoić zmysły podczas inhalacji z użyciem hydrolatów. Polecamy przetestować hydrolaty lawendowe, waniliowe, hydrolaty malinowe oraz truskawkowe.
  2. Nie lubisz sztucznych odświeżaczy powietrza? Wymienione wyżej hydrolaty posłużą do maskowania nieprzyjemnych zapachów bądź do odświeżenia ubrań i pomieszczeń.

Stosujesz hydrolaty do pielęgnacji włosów? Jak ich używasz? Podziel się ze mną swoimi pomysłami i sposobami na wykorzystanie hydrolatów do pielęgnacji włosów.

Ciekawe produkty w tym artykule

Przeczytaj także

Zimowa pielęgnacja włosów. Co warto wiedzieć?

Zimowa pielęgnacja włosów. Co warto wiedzieć?

Dodaj komentarz

Twój e-mail nie zostanie opublikowany