Jak zrobić hydrolat w domu? Czy hydrolat to to samo co woda kwiatowa?

hydrolat co to jest

Hydrolat to absolutne must have kompleksowej pielęgnacji. Jego zaletą jest uniwersalność zastosowania oraz delikatność, ponieważ może być stosowany nawet do cery wrażliwej.

Jeszcze niedawno hydrolat nie był zbyt popularnym produktem na rynku. Dopiero od niedawna można zaobserwować wzrost jego popularności, na co niewątpliwie ma wpływ coraz większa świadomość Polek co do naturalnej pielęgnacji. Hydrolat jest bowiem produktem bardzo delikatnym, o pH zbliżonym do pH skóry i wykazuje wyjątkowe właściwości kosmetyczne, za które polubi go każdy typ cery. Możesz go używać na wiele sposobów, z czego powszechnie stosuje się go jako tonik do twarzy oraz mgiełka do ciała i włosów. Polecany jest także do przygotowywania domowych kosmetyków, do tzw. fazy wodnej.

W dzisiejszym artykule zdradzę jak możesz zrobić hydrolat samodzielnie w domu i czy woda kwiatowa i hydrolat są tym samym. Zaczynamy!

Krótko o tym czym jest hydrolat

Hydrolat to produkt uboczny, który powstaje w procesie destylacji roślin parą wodną, aby pozyskać olejki eteryczne. Destylacja polega na rozdzieleniu ciekłej mieszaniny poprzez odparowanie, a następnie skroplenie jej składników. W jej wyniku otrzymujemy olejek eteryczny oraz wodę podestylacyjną.

Powszechnie hydrolaty określa się jako wody kwiatowe – takie nazewnictwo znajdziesz na blogach czy w sklepach. Jednak nie są to synonimy! Wprawdzie istnieją pewne podobieństwa między tymi dwoma produktami, ale niektóre wody kwiatowe nie są hydrolatami, tak samo jak niektóre rodzaje hydrolatów nie są wodami kwiatowymi. Już wyjaśniam, o co chodzi.

Jaka jest różnica między hydrolatem a wodą kwiatową?

Najczęściej wody kwiatowe są wytwarzane z prawdziwych kwiatów, które często zawierają silne pod względem pielęgnacyjnym, ale delikatne dla skóry związki. Hydrolaty natomiast są wytwarzane też z innych części roślin, takich jak liście, owoce, kora, a nawet korzenie. Najlepiej więc określać hydrolaty jako wody roślinne.

I tak na przykład hydrolaty z drzew, jak np. z jałowca (Juniperus communis) czy cedru (Cedrus atlantica Manet) nie są wodą kwiatową z definicji. Ale już hydrolat wytwarzany z kwiatów gorzkiej pomarańczy (Citrus bigaradia Risso) można określić jako wodę kwiatową ze względu na zapach, a przede wszystkim surowiec, z jakiego został pozyskany (kwiaty).

Zasadniczo wodą kwiatową jest najprostszy produkt o kwiatowym aromacie, który powstał poprzez zmieszanie wody z olejkami eterycznymi. Ze względu na to, że olejki eteryczne nie są rozpuszczalne w wodzie, do wody kwiatowej zwykle dodaje się różne emulgatory, konserwanty, wzmacniacze i inne materiały pomocnicze.

Najprostszą wodę kwiatową można przygotować w domu, mocząc kwiaty w wodzie.

Musisz także wiedzieć, że woda kwiatowa czy też roślinna nie ma nic wspólnego z wodą perfumowaną. Owszem, taką wodą czy też hydrolatem również odświeżysz swoje ciało i nadasz mu subtelnego zapachu, ale jest to zaledwie nikła nuta aromatyczna, ponieważ hydrolat zawiera niewielkie ilości olejku eterycznego (od 0,02 do 0,05%).

Poznaj właściwości hydrolatu

Hydrolat roślinny przynosi wyjątkowe korzyści pielęgnacyjne dla skóry i włosów, do tego wykazuje właściwości aromaterapeutyczne, mimo tego że pachnie nieco mniej intensywnie niż olejek eteryczny. Co istotne, czasem jego zapach może się różnić od zapachu odpowiadającego mu olejku eterycznego ze względu na zastosowane domieszki roślinne. W hydrolacie znajdziesz mnóstwo witamin, minerałów, bio protein i polisacharydów.

Hydrolaty mają niektóre właściwości olejków eterycznych, ale są od nich delikatniejsze i można je aplikować bezpośrednio na skórę (za wyjątkiem hydrolatów z kwasami owocowymi). Przez to są idealne dla osób o wrażliwej skórze, niemowląt i kobiet w ciąży.

Właściwości hydrolatu zależą od jego rodzaju. Jeżeli chodzi o rodzaje hydrolatów, to dzieli się je głównie ze względu na roślinę, z jakiej zostały pozyskane. I stąd mamy hydrolat lawendowy, hydrolat różany, hydrolat oczarowy i inne. Przy tym każdy z nich wykazuje inne właściwości oraz przeznaczony jest do pielęgnacji innego typu cery. Mogą więc wykazywać właściwości łagodzące, których potrzebuje cera wrażliwa, przeciwzapalne – cera trądzikowa, normalizujące – cera tłusta i mieszana, czy też właściwości antyoksydacyjne, za które polubi je cera starzejąca się i dojrzała. Są również hydrolaty odpowiednie do pielęgnacji każdego rodzaju skóry.

Przykład hydrolatów przeznaczonych do każdego typu cery:

Wśród głównych właściwości hydrolatów najczęściej wymienia właściwości nawilżające i odświeżające. Do tego świetnie oczyszczają i tonizują skórę, a także łagodzą podrażnienia.

Właściwości hydrolatów roślinnych:

  • nawilżają i odżywiają
  • wyrównują pH skóry
  • przygotowują cerę do dalszych zabiegów pielęgnacyjnych
  • oczyszczają
  • łagodzą podrażnienia i przynoszą ukojenie skórze suchej i wrażliwej

Hydrolaty można stosować na wiele sposobów. To produkty uniwersalne, co oznacza, że możesz z powodzeniem ich używać do całego ciała… dosłownie! Sprawdzą się w roli toniku do twarzy, odświeżającej mgiełki do włosów, a nawet możesz dodawać je do odżywek, maseczek, szamponów czy łączyć z ulubionym kremem i kwasem hialuronowym. Nadają się również do pielęgnacji wrażliwej skóry wokół oczu.

Jak zrobić hydrolat w domu i czy w ogóle warto?

domowy hydrolat jak zrobić

Na pytanie, czy możesz zrobić własny hydrolat, odpowiem krótko: Tak! Drugie pytanie, czy warto, jest już bardziej kłopotliwe. Są entuzjaści domowych kosmetyków, którzy przy zaletach podają pewność co do zastosowanych surowców. Jednak na rynku obecnie jest tyle znakomitych produktów, że robienie domowego hydrolatu może okazać się mało opłacalne, a na pewno czasochłonne. Tanie i dobre hydrolaty znajdziesz w naszym sklepie w kategorii:

Wybrane hydrolaty – rekomendacja Triny:

Jeżeli jednak chcesz spróbować zrobić swój hydrolat, to daję krótki przepis. Jest to najstarszy sposób preparacji ziół wywodzący się z Indii.

Jak zrobić domowy hydrolat – przepis

Hydrolat możesz zrobić z suszonych lub świeżych ziół, możesz nawet łączyć zioła z kwiatami, aby uzyskać wyjątkową mieszankę. Zasada jest taka, że jeżeli korzystasz z suszonych surowców, najlepiej podwoić ich ilość. Najpopularniejszym hydrolatem domowym jest hydrolat z róży – zrobisz go z płatków, potrzebujesz ich około 6 garści.

Najprostszy domowy przepis na domowy hydrolat – czego potrzebujesz:

  • duży garnek z pokrywką
  • 2 miseczki, z czego jedna żaroodporna (zamiast miseczki może być inne naczynie odporne na wysoką temperaturę)
  • woda, najlepiej destylowana lub filtrowana
  • roślina, z której chcesz uzyskać hydrolat, np. płatki róż
  • lód

Do środka garnka wstaw do góry dnem miseczkę żaroodporną. Następnie dorzuć roślinę – im więcej jej dasz, tym uzyskasz silniejszy hydrolat. Dolej wody w takiej ilości, aby była do wysokości włożonej miseczki. Na miseczce ustaw drugą miseczkę. Odwróć pokrywę od garnka i przykryj nią naczynie, a na pokrywę połóż lód w woreczku. Garnek ustaw na małym ogniu i gotuj mniej więcej jedną godzinę. W trakcie gotowania możesz dołożyć jeszcze części roślin, gdy poprzednie stracą swoją objętość. Lód wymieniaj po roztopieniu – on sprawia, że para wodna się szybciej skrapla.

Po zakończonym procesie przelej zgromadzony w miseczce hydrolat najlepiej do butelki z ciemnego szkła.

Podsumowanie – czym są hydrolaty

Hydrolaty są szeroko wykorzystywane w naturalnej pielęgnacji, służą przede wszystkim do oczyszczania i tonizowania. Z powodzeniem mogą być używane codziennie, i to w rozmaity sposób. Najlepsze rezultaty uzyskasz przy regularnym stosowaniu tego naturalnego kosmetyku, który powinien być dobrany pod potrzeby i rodzaj skóry.

Przeczytaj również:

Reasumując, hydrolaty to doskonałe kosmetyki uzupełniające codzienną pielęgnację, które na dodatek subtelnie pachną i poprawiają samopoczucie!

Czy masz swój ulubiony hydrolat? Czy próbowałaś zrobić hydrolat samodzielnie? Podziel się swoją opinią o tych produktach naturalnych w komentarzu!

Ciekawe produkty w tym artykule

Przeczytaj także

Najlepsze toniki hialuronowe – Ranking TOP 10 w 2022 roku

Najlepsze toniki hialuronowe – Ranking TOP 10 w 2022 roku

Suchy szampon – jak używać, czy niszczy włosy?

Suchy szampon – jak używać, czy niszczy włosy?

Najlepsze kosmetyki na zimę – kremy, balsamy, pomadki i masła. Sprawdź, czym skutecznie się chronić przed mrozem i wiatrem.

Najlepsze kosmetyki na zimę – kremy, balsamy, pomadki i masła. Sprawdź, czym skutecznie się chronić przed mrozem i wiatrem.

Dodaj komentarz

Twój e-mail nie zostanie opublikowany