
Oleje roślinne to prawdziwy dar natury dla naszej skóry. Wspaniale nawilżają, odżywiają i ujędrniają. Tylko jak spośród tylu popularnych olejów wybrać ten, który najlepiej będzie służył Twojej skórze?
Spis treści
Jaki olejek do twarzy okaże się idealny dla Ciebie?
Jednym z głównych kryteriów, którym powinniśmy kierować się przy wyborze oleju do pielęgnacji skóry twarzy, jest zawartość wielonienasyconych kwasów tłuszczowych, czyli kwasów Omega-3 i Omega-6. To właśnie one odpowiadają za prawidłowe nawilżenie naszej cery, poprawiają jej elastyczność, mają działanie ujędrniające i regenerujące.
Za najlepsze oleje, które możemy stosować do codziennej pielęgnacji twarzy, uważa się te, które mają wysoką zawartość wielonienasyconych kwasów tłuszczowych.
W zależności od tego, jaka jest zawartość wielonienasyconych kwasów tłuszczowych, oleje roślinne dzielimy na:
- schnące
- półschnące
- nieschnące
Oleje schnące

Oleje schnące najlepiej sprawdzają się w pielęgnacji skóry tłustej i problematycznej. Mają lekką konsystencję, szybko się wchłaniają i nie pozostawiają na skórze tłustego filmu.
Skład olejów schnących w ponad 50% stanowią wielonienasycone kwasy tłuszczowe.
Najbardziej cenione oleje z grupy olejów schnących
Olej konopny
Olej konopny ceniony jest ze względu na jego właściwości pielęgnacyjne. Odbudowuje płaszcz hydrolipidowy naskórka i uzupełnia uszkodzenia w cemencie międzykomórkowym. Dzięki temu skóra nie traci wilgoci, a naskórek lepiej spełnia swoje funkcje ochronne. Olej konopny zmniejsza ryzyko podrażnień i przebarwień. Ponadto doskonale odżywia. Zastanawiając się nad tym, jaki olejek do twarzy okaże się najlepszy, warto wziąć pod uwagę, że olej konopny zmiękcza i wygładza skórę, a także reguluje wydzielanie sebum, co wspomaga leczenie trądzikowych zmian zapalnych.
Olej lniany
Ma złocistą barwę i gorzko-słodki zapach. Obecna w nim witamina E, wyjątkowo silny przeciwutleniacz, wspomaga usuwanie z organizmu wolnych rodników, przyczyniających się m.in. do przyspieszania procesów starzenia się skóry. Olej lniany pomaga utrzymać równowagę wodno-tłuszczową cery oraz właściwe jej nawilżenie. Wyróżniają go także właściwości przeciwzapalne – olejek działa ochronnie na lipidy skóry i wspomaga gojenie ran.
Olej z ogórecznika
Olej z ogórecznika łagodzi podrażnienia i regeneruje skórę twarzy. Może być z powodzeniem stosowany w pielęgnacji cery problematycznej, zmagającej się z trądzikiem, łojotokiem albo łuszczycą. Olejek powstrzymuje rozwój stanów zapalnych o podłożu bakteryjnym, niweluje świąd i wspomaga oczyszczanie skóry z toksyn. Ponadto substancja wzmacnia naczynka i przywraca cerze zdrowy koloryt.
Olej z czarnuszki
Olej z czarnuszki ma wyjątkowo silne działanie przeciwzapalne, dzięki czemu pomaga pozbyć się trądziku i wysypek skórnych. Substancja oczyszcza pory, zabija bakterie znajdujące się w sebum i hamuje namnażanie kolejnych drobnoustrojów. Ponadto olejek z czarnuszki nawilża i odżywia cerę, a także widocznie spłyca zmarszczki.
Olej rokitnikowy
Zastanawiając się, jaki olejek do twarzy będzie najskuteczniejszy, warto poznać właściwości oleju rokitnikowego. Posiada on charakterystyczny pomarańczowo-czerwony, mocny kolor oraz typowy owocowy zapach. Zawarte w nim karotenoidy odpowiadają za jego własności regeneracyjne, przeciwzmarszczkowe oraz antyoksydacyjne, a także poprawiają koloryt skóry i chronią ją przed promieniowaniem słonecznym. Olej rokitnikowy o unikalnym składzie kwasów tłuszczowych (wysoka zawartość kwasu Omega-7) dobrze wchłania się w skórę, nie pozostawiając poczucia tłustości. Wykazuje intensywne działanie gojące, antyoksydacyjne i regenerujące.
Olej z wiesiołka
Olej z wiesiołka zawiera duże ilości kwasu linolowego i gamma-linolenowego. Stosowany na skórę twarzy zwiększa jej elastyczność i wyrównuje koloryt. Olej z wiesiołka wspomaga też leczenie trądziku, wyprysków oraz łuszczycy. Ponadto zmniejsza wydzielanie łoju i zapobiega powstawaniu zaskórników.
Olej z pestek winogron
Olejek ten jest bogaty w składniki odżywcze i cenne kwasy tłuszczowe. Ma potężne działanie antyoksydacyjne. Co więcej, olej z pestek winogron wyróżnia się dużą zgodnością z naturalnym sebum naszej skóry i nie jest komedogenny. Sprzyja to stosowaniu go do pielęgnacji cery trądzikowej. Jeśli zastanawiasz się, jaki olejek do twarzy nie zatyka porów i nie obciąża skóry, odpowiedzią na to pytanie będzie właśnie olej z pestek winogron.
Oleje półschnące

Oleje półschnące dobrze sprawdzają się w pielęgnacji skóry normalnej i skóry mieszanej.
Zawierają one więcej niż 20, a mniej niż 50% wielonienasyconych kwasów tłuszczowych.
Mają dość lekką konsystencję i nie powinny zostawiać na skórze tłustej warstwy.
Oleje półschnące odpowiednie do pielęgnacji skóry twarzy
Olej ze słodkich migdałów
Warto sięgnąć po olej ze słodkich migdałów, by skutecznie nawilżyć i odżywić swoją cerę. Substancja świetnie wygładza i ujędrnia skórę. Łatwo się wchłania i nie pozostawia na skórze tłustej warstwy.
Olej z krokosza
Substancja chętnie stosowana w kosmetyce stymuluje regenerację skóry, przyspiesza gojenie się ran, trądziku i łuszczycy. Dzięki właściwościom antyoksydacyjnym neutralizuje wolne rodniki. Co ważne, olej z krokosza spłyca zmarszczki i nadaje skórze elastyczność, sprężystość i utrzymuje prawidłowy poziom nawilżenia.
Olej z nasion bawełny
Olejek ten posiada doskonałe właściwości nawilżające. Skutecznie regeneruje podrażnioną skórę. Ponadto olej z nasion bawełny działa również przeciwzapalnie oraz uelastycznia i zmiękcza cerę. W dodatku nie zapycha porów. Olejek polecany jest przede wszystkim do pielęgnacji cery suchej i wrażliwej, na której pojawiły się pierwsze oznaki starzenia.
Olej arganowy
Należy do najbardziej cenionych olejów w kosmetyce. Olej arganowy redukuje zmarszczki, opóźnia proces starzenia się skóry i poprawia jej elastyczność. Substancja łagodzi objawy podrażnień skórnych, poparzeń, otarć i alergii. Ponadto olej arganowy głęboko nawilża i odżywia skórę, w dodatku poprawia jej koloryt.
Olej z pestek moreli
Ma właściwości regeneracyjne i opóźniające procesy starzenia się. Świetnie nawilża, odżywia i ujędrnia. Dobrze się wchłania i nie pozostawia tłustego filmu. Olej z pestek moreli doskonale sprawdza się też jako dodatek do innych kosmetyków, potęgując ich działanie.
Olej sezamowy
Substancja charakteryzuje się jasnosłomkową barwą oraz orzechowym smakiem i aromatem. Olejek ten posiada silne właściwości przeciwutleniające, nawilżające oraz kojące. Łagodzi też zmiany skórne. Z powodzeniem może być stosowany jako naturalny środek przeciw promieniowaniu słonecznemu.
Olej słonecznikowy
Popularny olej słonecznikowy pozwala wygładzić cerę. Regeneruje i zmiękcza naskórek, wykazuje działanie antyoksydacyjne i zwiększa elastyczność skóry.
Oleje nieschnące

Oleje nieschnące to oleje o dość ciężkiej konsystencji. Takie, które wolniej się wchłaniają i mogą pozostawiać na skórze tłustą warstwę. Ich stosowanie poleca się do pielęgnacji skóry suchej i dojrzałej, wymagającej dogłębnego nawilżenia. Oleje nieschnące mogą wykazywać działanie zapychające.
W olejach nieschnących znajduje się mniej niż 20% kwasów Omega-3 i Omega-6.
Najlepsze oleje nieschnące do pielęgnacji twarzy
Olej kokosowy
Pozwala zregenerować, odmłodzić i odżywić cerę. Olej kokosowy powoduje redukcję zmarszczek i wygładza skórę. Doskonale nawilża i sprawia, że cera jest bardziej nawodniona i dotleniona.
Olej makadamia
Olejek działa antybakteryjnie, regeneruje komórki oraz chroni przed działaniem promieniowania słonecznego. Ponadto zmiękcza i wygładza cerę. Olej makadamia wykazuje zbawienny wpływ na spowolnienie procesów starzenia, w dodatku nawilża i odżywia zmęczoną skórę.
Olej z awokado
Ma zielonkawy kolor, lekki orzechowy smak oraz zapach świeżego miąższu owocowego. Olej z awokado posiada jedne z najlepszych zdolności nawilżających, dlatego jest z powodzeniem wykorzystywany w wielu kosmetykach naturalnych. Substancja skutecznie wygładza skórę, a także zapewnia ochronę przed szkodliwym i niszczącym działaniem wolnych rodników, odpowiedzialnych za szybsze powstawanie zmarszczek, utratę jędrności i matowienie cery.
Olej z pestek brzoskwini
Jaki olejek do twarzy wybrać? Przede wszystkim taki, który nawilża, wygładza i zmiękcza skórę. Takim działaniem charakteryzuje się olej z pestek brzoskwini. Ponadto zwiększa on odporność cery na działanie środowiska. Łagodzi, regeneruje i wygłasza. Dostarcza też witamin rozpuszczalnych w tłuszczach.
Olej z pestek dyni
Substancja ma nawilżające i natłuszczające działanie, dlatego poleca się ją do cery suchej, łuszczącej się i pękającej. Olej z pestek dyni łagodzi podrażnienia, stany zapalne i rozjaśnia blizny. Najlepiej rozcieńczać go wodą, by uniknąć przebarwień na cerze po jego zastosowaniu.
Olej z orzechów laskowych
Olej z orzecha laskowego znakomicie sprawdza się jako środek do pielęgnacji skóry. Skuteczne odżywia i uelastycznia cerę, w dodatku wzmacnia naczynka. Olej z orzechów laskowych ułatwia też przywrócenie dobrej kondycji skórze zmęczonej i ziemistej.
Oliwa z oliwek
Oliwa z oliwek pomaga oczyścić, odżywić, nawilżyć i zregenerować cerę. Pobudza naskórek do odbudowy i zapobiega starzeniu się skóry. Nie należy stosować na twarz samej oliwy – warto dodać do niej oleju rycynowego.
Przeczytaj też tekst -> Czy warto stosować oleje roślinne do pielęgnacji skóry twarzy?
Olej z kiełków pszenicy
Charakteryzuje się on pomarańczową barwą i zbożowym zapachem. Olej z kiełków pszenicy najlepiej sprawdza się w pielęgnacji cery suchej, mieszanej i dojrzałej. Głęboko nawilża, łagodzi podrażnienia i zapobiega starzeniu się skóry. Stosuje się go również jako naturalny filtr UV. Olej z kiełków pszenicy działa antyoksydacyjnie, chroni komórki przed atakami ze strony wolnych rodników, a także pobudza syntezę kolagenu. Warto też sięgać po niego w celu zmniejszenia widoczności istniejących blizn (w tym rozstępów) albo żeby zapobiegać powstawaniu nowych.
Olej z dzikiej róży
Stosowany regularnie pozwala zachować młody wygląd skóry i poprawić jej elastyczność. Witamina C zawarta w oleju z dzikiej róży ma łagodniejszą formę niż witamina C występująca w większości kosmetyków. Z tego powodu nie podrażnia skóry ani nie wchodzi w interakcje z żelazem, dzięki czemu stosowanie go nie prowadzi przebarwień powłok skórnych. Ponadto olej z dzikiej róży działa regenerująco, wzmacniająco i łagodząco. Pozwala zmniejszyć widoczność blizn (w tym potrądzikowych) i rozstępów. Po opalaniu wspomaga walkę z przebarwieniami. Dodatkowo olejek posiada właściwości normalizujące pracę gruczołów łojowych.
Podsumowanie
Wiedząc, po olej z której grupy (schnący, półschnący lub nieschnący) sięgnąć, możesz uniknąć wielu rozczarowań. Źle dobrany olej roślinny nie będzie spełniał swojej roli. Może za słabo nawilżać lub wręcz przeciwnie – nadmiernie przetłuszczać skórę. Może też zapychać pory skóry albo nie wykazywać żadnego działania. Jeśli natomiast od razu uda Ci się trafić na odpowiedni olej, szybko zauważysz pozytywne efekty jego działania.
Czy już wiesz, jaki olejek do twarzy wybrać? Który z nich będzie najlepszy do pielęgnacji Twojej twarzy? A może już masz swój ulubiony olej?
Komentarze (50)