Naturalne sposoby na złagodzenie skutków ukąszeń owadów

Naturalne sposoby na złagodzenie ukąszeń owadów

Lato to nie tylko czas wakacyjnych wyjazdów, odpoczynku i lenistwa, ale również okres, w którym mamy do czynienia z częstymi ukąszeniami owadów, głownie komarów, os i meszek. Ugryzień komarów i meszek możemy spróbować uniknąć poprzez stosowanie specjalnych preparatów ochronnych. Z owadami żądlącymi niestety tak łatwo już nie jest. Co zrobić, aby złagodzić nieprzyjemne skutki ukąszeń? Jak ukoić podrażnioną skórę i poradzić sobie ze swędzeniem? Poznaj sprawdzone, naturalne sposoby na ukąszenia, które Ci w tym pomogą.

Ukąszenia i ugryzienia owadów mogą wywoływać na skórze różnego rodzaju reakcje zapalne. Zazwyczaj mają one łagodny przebieg i ustępują w ciągu 24-48 godzin, ale i tak do przyjemnych nie należą. W miejscu ukąszenia często powstają bolesne pęcherze, skóra jest zaczerwieniona, swędzi i piecze. Aby złagodzić te dolegliwości, a także jak najszybciej przynieść ulgę swędzącej i piekącej skórze, wystarczy sięgnąć po jeden z domowych i naturalnych sposobów na ukąszenia. Jeśli natomiast poza objawami skórnymi na skutek ukąszenia pojawią się też zawroty głowy, omdlenia, drgawki albo rumień znacznie się powiększy, należy zgłosić się do lekarza.

Naturalne sposoby na ukąszenia owadów

Naturalne sposoby na ukąszenia owadów

Masło shea i olej kokosowy

W miejscu ugryzienia często powstają bolesne bąble i pęcherze, skóra jest zaczerwieniona, swędzi i piecze. Aby przynieść jej ulgę i przyspieszyć jej regenerację, miejsce ukąszenia możesz posmarować masłem shea lub olejem kokosowym.

Masło shea bogate jest w kwasy tłuszczowe oraz witaminy, które sprzyjają regeneracji naskórka, wspomagają gojenie się drobnych ran i podrażnień, koją i łagodzą. Posmarowanie nim miejsca po ukąszeniu przyniesie niemal natychmiastową ulgę. Masło złagodzi swędzenie i pieczenie, zmniejszy obrzęk i sprawi, że skóra będzie goiła się nieco szybciej.

Na bazie masła shea możesz też przygotować łagodzące masełko do ciała, które doskonale sprawdzi się po ukąszeniu owadów.

Naturalne sposoby na ukąszenia – masełko do ciała

Do przygotowania łagodzącego masełka na wszelkiego rodzaju podrażnienia, w tym ukąszenia owadów potrzebujesz:

  • 60 g masła shea
  • 40 g oleju ze słodkich migdałów
  • 15-30 kropli olejku lawendowego

Masło shea rozpuść w kąpieli wodnej wraz z olejem ze słodkich migdałów. Zdejmij z kuchenki, zaczekaj aż trochę przestygnie, dodaj olejek lawendowy i dokładnie wymieszaj. Następnie przełóż do szklanego słoiczka. Masełko gotowe.

Olej kokosowy słynie natomiast z właściwości przeciwzapalnych i antybakteryjnych, które również przydadzą się przy łagodzeniu ukąszeń. Smarując skórę w miejscu ukąszenia olejem kokosowym, ukoisz swędzenie i pieczenie, nawilżysz skórę, zmniejszysz jej zaczerwienie i zapobiegniesz rozwojowi stanu zapalnego.

Olej tamanu 

Bardzo cennym olejem, po który możesz sięgnąć, aby złagodzić skutki ukąszeń owadów, jest olej tamanu, którego właściwości gojące i regeneracyjne zostały potwierdzone badaniami. Olej tamanu zawiera w składzie dwa związki chemiczne: kwas kalofillowy i kallofilloidynę, dzięki którym wykazuje działanie gojące, przeciwzapalne, antybiotyczne, przeciwobrzękowe i przeciwbakteryjne.

Stosując olej tamanu na ukąszenia, zmniejszysz opuchliznę, przyspieszysz gojenie się skóry, złagodzisz zaczerwienie, ból, swędzenie i pieczenie.

Dziegieć brzozowy

Na ukąszenia możesz zastosować również ekstrakt z dziegciu brzozowego. Ma on silne właściwości antyseptyczne, przeciwzapalne i przeciwbakteryjne. Pamiętaj jednak, aby stosować go miejscowo, a najlepiej – połączyć z masłem shea lub miodem, które mają też działanie łagodzące. I nie używaj ekstraktu z dziegciu przed wyjściem na słońce, bo ma właściwości fotouczulające.

O dziegciu, jego właściwościach i działaniu możesz przeczytać tutaj:

W celu złagodzenia skutków ukąszeń, zwłaszcza, gdy masz do czynienia z licznymi śladami np. po ukąszeniach komarów, sięgnij po mydło dziegciowe o właściwościach antyseptycznych i przeciwzapalnych. Jest ono przeznaczone do mycia twarzy i ciała.

Naturalne sposoby na ukąszenia owadów – wykorzystaj olejki eteryczne z drzewa herbacianego i lawendowy

O dobroczynnym działaniu olejków eterycznych oraz o tym, w jaki sposób możemy wykorzystać je w pielęgnacji pisałam w tym wpisie:

Jednym z ich możliwych zastosowań jest między innymi łagodzenie skutków ukąszeń owadów. Najlepiej sprawdzają się tutaj dwa olejki: z drzewa herbacianego i lawendowy. Olejek z drzewa herbacianego słynie ze swoich antybakteryjnych, antyseptycznych i przeciwzapalnych właściwości. Stosowany na skórę przyspiesza jej regenerację, wspomaga gojenie się drobnych ran, oparzeń i miejsc po ukąszeniach owadów. Natomiast olejek lawendowy poza działaniem antyseptycznym, ma też właściwości łagodzące, dzięki czemu skóra w miejscu ukąszenia przestaje swędzieć, a zaczerwienie szybciej ustępuje.

Oba olejki mogą być stosowane bezpośrednio na skórę, ale na wszelki wypadek i tak warto zrobić wcześniej próbę uczuleniową.

Miód

Naturalny miód bogaty w cenne dla skóry witaminy, kwasy organiczne i olejki eteryczne, wykazuje działanie antybiotyczne, przeciwzapalne, antybakteryjne i antyseptyczne. Doskonale sprawdza się też w łagodzeniu wszelkiego rodzaju podrażnień, w tym między innymi tych spowodowanych ukąszeniami owadów (szczególnie komarów). Aby sprawdzić jego działanie, wystarczy, że posmarujesz nim pęcherz, który pojawił się na skórze po ukąszeniu. Ulga w swędzeniu będzie niemal natychmiastowa.

Aloes i żel aloesowy

Jeśli nie masz uczulenia na aloes, to koniecznie wykorzystaj go do łagodzenia skutków ukąszeń.  Miąższ aloesu ma bowiem właściwości łagodzące i kojące, likwiduje stany zapalne i dodatkowo doskonale nawilża skórę.

Aloes możesz stosować nie tylko na ukąszenia owadów, ale także w celu łagodzenia oparzeń słonecznych i szybszego gojenia ran lub wyprysków.

Aloes możesz stosować także w formie łagodzącego żelu, który bardzo dobrze i szybko się wchłania, przynosząc skórze natychmiastowe uczucie ulgi.

Zimne okłady

Naturalne sposoby na ukąszenia nie ograniczają się do stosowania na skórę łagodnych olejków, żeli czy wybranych produktów spożywczych. Jedną z najszybszych i niemal zawsze dostępnych w domu metod łagodzenia skutków ukąszeń są zimne okłady, które najlepiej zrobić z kostek lodów.

Pod wpływem zimna naczynia krwionośne zaczynają się obkurczać, zahamowaniu ulega także proces wydzielania histaminy.

Dzięki temu opuchlizna i zaczerwienie, z którymi możesz mieć do czynienia na przykład po użądleniu przez osę, będą mniejsze, a i odczuwanie bólu i swędzenia będzie łatwiejsze do zniesienia.

Mydło marsylskie i mydło Aleppo

Swędzące i piekące miejsca po ukąszeniach owadów możesz przemyć także mydłem marsylskim lub mydłem Aleppo. Wykazują one działanie antyseptyczne, dezynfekujące i przeciwzapalne. Zawarta w składzie mydła Aleppo oliwa z oliwek działa łagodząco, zaś olej laurowy zapobiega rozwijaniu się stanu zapalnego.

O właściwościach naturalnych mydeł dowiesz się więcej z tego wpisu:

Sok z cytryny

Plaster cytryny, wyciśnięty z niej sok lub olejek cytrynowy to także Twoi sprzymierzeńcy w łagodzeniu skutków ukąszeń przez owady. Przynoszą skórze natychmiastową ulgę, łagodzą swędzenie, działają odkażająco. Okłady z plastrów cytryny albo nacieranie miejsca po ukąszeniu jej sokiem lub olejkiem eterycznym ze względu na ich właściwości fotouczulające najlepiej robić wtedy, gdy skóra nie jest narażona na bezpośredni kontakt ze słońcem.

Ocet

Chyba najbardziej znanym sposobem na użądlenia os oraz ukąszenia meszek, czy komarów są okłady z octu. Ze względu na zapach octu, nie należą one do najprzyjemniejszych, ale są naprawdę skuteczne – zmniejszają obrzęk i opuchliznę, łagodzą swędzenie i pieczenie. Ocet możesz stosować w formie nierozcieńczonej, pamiętaj jednak o tym, że może mieć on działanie wysuszające skórę.

Łagodniejszym działaniem od octu spożywczego charakteryzuje się ocet jabłkowy, dzięki któremu możesz łagodzić także oparzenia słoneczne.

Ochrona przed komarami – naturalne środki

Często preparaty do ochrony przed owadami są pełne chemii. Jednak wcale takie być nie muszą! Sprawdź nasze poniższe propozycje i zapobiegaj ukąszeniom komarów w bezpieczny sposób.

Naturalne sposoby na ukąszenia – podsumowanie

W przypadku ukąszeń owadów najlepiej działać natychmiastowo. Ważne jest także, żeby nie rozdrapywać miejsc po ukąszeniu, co może wywołać nieprzyjemną infekcję, a przed wyjściem do lasu, na łąkę, czy nad rzekę chronić skórę przed owadami odpowiednim ubiorem.

A jakie są Twoje sposoby na łagodzenie skutków ukąszeń owadów? Co robisz, by ukoić skórę i zniwelować nieprzyjemne odczucia? Podziel się tym, jakie naturalne sposoby na ukąszenia stosujesz.

Ciekawe produkty w tym artykule

Przeczytaj także

Ocet jabłkowy na twarz i włosy – bomba witamin dla Twojej skóry

Ocet jabłkowy na twarz i włosy – bomba witamin dla Twojej skóry

Komentarze (1)

  1. M
    M.
    Super porady! Ja odkryłam w tym roku zbawienne działanie sody oczyszczonej na ugryzienia np. po komarach. Nie znoszę tych ugryzień, bonie potrafię oprzeć się drapaniu swędzących miejsc, a takie rozdrapane szpecą potem długi czas ramiona i nogi. Tymczasem szybkie położenie na ugryzienie papki z sody z wodą natychmiast zapobiega swędzeniu. Potem już tylko pasta cynkowa na noc na miejsce ugryzienia i ślad po nim w szybkim tempie znika.

Dodaj komentarz

Twój e-mail nie zostanie opublikowany