OCM bez oleju rycynowego – czy jest możliwe?

co zamiast oleju rycynowego do ocm

Osoby o wrażliwej, suchej skórze często pytają o OCM bez oleju rycynowego. Czy jest możliwe? TAK! Pokazuję, czym można zastąpić olejek rycynowy.

Tradycyjne OCM, a gotowe olejki do oczyszczania

OCM to obecnie jedna z najbardziej popularnych, naturalnych metod oczyszczania skóry z codziennych zanieczyszczeń, makijażu i głęboko umiejscowionych zaskórników. Modyfikowana na wiele sposobów, nie wymaga już dzisiaj nawet używania samodzielnie przyrządzanych mieszanek, bo gotowe olejki do OCM możemy kupić w sklepach. Nie są to jednak tradycyjne mieszanki do OCM, czyli brakuje w nich oleju rycynowego, a ich działanie często sprowadza się tylko do zmycia makijażu i usunięciu zabrudzeń oraz nadmiaru sebum z powierzchni skóry. Nie oczyszczają natomiast porów z zaskórników, nie zwężają ich, nie przywracają równowagi tłuszczowej skórze. Czyli działają, ale nie robią tego wszystkiego, co tradycyjne OCM robić powinno. Dlaczego? Bo podstawą mieszanki do OCM powienien być olej rycynowy, na właściwościach którego ta metoda się opiera. Pod względem konsystencji i budowy strukturalnej jest on bardzo podobny do ludzkiego sebum. Ma działanie oczyszczające, przeciwzapalne, łagodzące, nawilżające i ochronne. W połączeniu z innymi olejami wspomaga pielęgnację twarzy, zapewniając jej czystość, miękkość, gładkość. Oczyszcza i zwęża pory, reguluje poziom sebum, łagodzi podrażnienia i stany zapalne.

Przeczytaj:

-> Oczyszczanie twarzy olejami. O co w tym chodzi?

-> Olejki do oczyszczania twarzy i demakijażu – czy warto je stosować?

-> Olej rycynowy do włosów – hit czy kit?

OCM bez oleju rycynowego?

Tradycyjne mieszanki olejów stosowane do OCM bazują na oleju rycynowym, który łączy się z innymi olejami bazowymi. Dla różnych typów cer zaleca się różne proporcje olejów, które według ogólnych zaleceń powinny wyglądać tak:

♥ skóra sucha: 10% oleju rycynowego i 90% oleju bazowego

♥ skóra normalna: 20% oleju rycynowego i 80% oleju bazowego

♥ skóra tłusta: 30% oleju rycynowego i 70% oleju bazowego

Oczywiście te proporcje można dowolnie modyfikować, a mieszanki wzmacniać np. olejkami eterycznymi, o czym więcej przeczytasz w tym wpisie -> Czym wzbogacić mieszankę do OCM?

Skórze suchej zaleca się dodatek jedynie 10% oleju rycynowego, a w przypadku skóry ekstremalnie suchej ta ilość powinna być jeszcze mniejsza. Podobnie wygląda to też w przypadku cery wrażliwej i naczynkowej. Olej rycynowy ze względu na swoje bardzo intensywne, a nawet wysuszające działanie, może bowiem bardzo je podrażnić, a cerę suchą wysuszyć na wiór. I często niestety tak się dzieje, co powoduje, że rezygnujemy ze stosowania OCM. Jest jednak sposób na to, by nie trzeba było tego robić. To olej jojoba!

Jojoba zamiast rycyny?

Olej jojoba swoją budową znacznie różni się od pozostałych olejów i jest tak naprawdę woskiem roślinnym w ciekłej postaci. W składzie zawiera przede wszystkim nasycone i nienasycone alkohole i kwasy tłuszczowe. W porównaniu z pozostałymi olejami roślinnymi zawiera niewiele trójglicerydów. Jest natomiast bogaty w fitosterole, witaminy A, E i F oraz skwalan. I teraz uwaga! Skład chemiczny oleju jojoba jest bardzo zbliżony do budowy ludzkiego sebum, czyli naturalnej ochronnej warstwy lipidowej, produkowanej przez gruczoły łojowe naszej skóry. A to oznacza, że podobnie jak olej rycynowy, olej jojoba może stanowić podstawę mieszanki do OCM. I co najważniejsze – jest to olej, który doskonale sprawdza się w pielęgnacji każdego rodzaju skóry! Może być stosowany zarówno do cer tłustych, trądzikowych i mieszanych, jak i bardzo suchych, wrażliwych, delikatnych i podatnych na stany zapalne.

Olej jojoba w mieszance do OCM – dlaczego warto?

Olej jojoba w mieszance do OCM

Jojoba, podobnie jak olej rycynowy będzie przyciągał wszystkie zanieczyszczenia, które znajdują się na skórze i pomoże w ich usunięciu. Pomoże też wyregulować pracę gruczołów łojowych i złagodzi wszelkiego rodzaju podrażnienia oraz stany zapalne. Dodatkową zaletą jego stosowania do OCM jest też to, że pomoże natłuścić i nawilżyć bardzo suchą skórę, ochroni ją przed działaniem czynników atmosferycznych i utratą wilgoci. Zadba też o to, żeby skóra była miękka, gładka i uspokojona, zlikwiduje suche i nieestetyczne skórki i zneutralizuje działanie wolnych rodników.

Mieszanka do OCM z olejem jojoba

Olej jojoba nie wymaga tak naprawdę łączenia z żadnym innym, bo samodzielnie dobrze radzi sobie i z oczyszczaniem i z pielęgnacją skóry. Ale oczywiście chcąc działać tradycyjnie i według wytycznych OCM możemy przygotować mieszankę, łącząc olej jojoba z dowolnie wybranym olejem bazowym, w dowolnych, dostosowanych do potrzeb i rodzaju skóry proporcjach.

Podsumowanie

Mam nadzieję, że jeśli byłaś w grupie osób, które rezygnowały z OCM właśnie ze względu na zbyt intensywne działanie oleju rycynowego, ten wpis okazał się dla Ciebie pomocny. Spróbuj zamienić też rycynę na olej jojoba nawet jeśli nie szkodzi ona Twojej skórze. Być może z olejem jojoba polubi się jeszcze bardziej? 🙂

Stosujesz tradycyjne OCM do oczyszczania twarzy? Jak się u Ciebie sprawdza?

Ciekawe produkty w tym artykule

Przeczytaj także

Najlepsza maska do włosów bez spłukiwania – Ranking TOP 5 w 2022 roku

Najlepsza maska do włosów bez spłukiwania – Ranking TOP 5 w 2022 roku

Olej musztardowy na włosy – zastosowanie i efekty

Olej musztardowy na włosy – zastosowanie i efekty

Hydrolat a tonik: Czym się różnią i który produkt wybrać?

Hydrolat a tonik: Czym się różnią i który produkt wybrać?

Dodaj komentarz

Twój e-mail nie zostanie opublikowany