Glinki mineralne mają dość uniwersalne zastosowanie, jednak najczęściej sięgamy po nie w celu przygotowania maseczek do twarzy. Łącząc wybraną glinkę z wodą możemy świetnie odżywić skórę, złagodzić podrażnienia, oczyścić pory. Takie maseczki są w 100% naturalne, proste w przygotowaniu, dobre dla skóry, tanie i skuteczne. W tym wpisie mam dla Ciebie 5 super przepisów na maseczki do twarzy z glinką w roli głównej o nieco bogatszym składzie i rewelacyjnym działaniu. Jeżeli jednak nie chcesz samodzielnie przygotowywać maseczki, na końcu artykułu znajdziesz 10 rekomendacji gotowych masek z glinką. Którą z nich wybierzesz dla siebie?
Naturalne glinki, które powstają w procesie wietrzenia minerałów są niezwykle cennym źródłem składników mineralnych i doskonale sprawdzają się w naturalnej pielęgnacji skóry. Absorbują nadmiar sebum, oczyszczają, łagodzą stany zapalne, zmniejszają zaczerwienie skóry. Wykazują intensywne działanie odżywcze, nawilżają, regenerują i zmiękczają skórę. Sprzyjają jej regeneracji, ujędrniają i wygładzają.
Po glinkę warto sięgnąć nie tylko wtedy, gdy chcemy zrobić maseczkę, bo to też świetny produkt do pielęgnacji włosów i ciała. Więcej na ten temat przeczytasz w tej kategorii -> Naturalne glinki
W dalszej części wpisu znajdziesz 5 super przepisów na maseczki z glinką w roli głównej. Pamiętaj, że proporcje składników możesz sobie dowolnie zmniejszać lub zwiększać, a każdą maseczkę wzbogacać ulubionymi dodatkami. Na końcu dzielę się z Tobą 10 propozycjami gotowych maseczek z glinką, które warto kupić. Żeby jednak nie było zbyt monotematycznie, znajdziesz również kilka propozycji masek w płachcie z glinką. Istne maseczkowe szaleństwo! 🙂 Szukasz czegoś więcej? Sprawdź: maseczki z węglem aktywnym, maseczki oczyszczające oraz maseczki typu peel off.
Spis treści
Przepisy na domowe maseczki z glinką
Przygotowanie domowej maseczki z glinką jest banalnie proste. Musisz tylko dobrać odpowiedni rodzaj glinki, a także zadbać o akcesoria, tj. miseczki i mieszadełko. Do tego potrzebować będziesz wszelkich dodatków jak oleje, hydrolaty żel hialuronowy itd., zgodnie z przepisem na maseczkę.
Mając na skórze maseczkę z glinki, postaraj się nie dopuszczać do jej całkowitego zaschnięcia, dzięki czemu unikniesz podrażnień. W tym celu spryskuj twarz wodą, hydrolatem lub łagodnym tonikiem. A zmywając maseczkę ze skóry uzbrój się w cierpliwość 🙂
Pamiętaj o tym, aby nie mieszać jej metalową łyżką, a składniki płynne dodawać stopniowo, aż do uzyskania odpowiedniej konsystencji gęstej papki lub śmietany.
Maseczka z białej glinki do suchej skóry
♥ 3 łyżeczki białej glinki
♥ hydrolat: rumiankowy, różany, lipowy lub napar z rumianku, sok aloesowy albo sok z ogórka
♥ 1 łyżka oleju z pestek winogron, arganowego, z awokado lub słodkich migdałów
♥ 1 łyżeczka zmielonych płatków owsianych
♥ 1 łyżeczka jogurtu naturalnego
Maseczka na bazie tych składników będzie prawdziwym ukojeniem dla suchej skóry! Biała glinka odżywia skórę, łagodzi stany zapalne, wygładza i lekko ściąga pory. Poprawia koloryt skóry, wykazuje działanie zabliźniające. Płatki owsiane nawilżają skórę, dostarczają jej cenne składniki odżywcze, zmniejszają zaczerwienienie i delikatnie oczyszczają. Hydrolat koi, łagodzi i nawilża, a olej zabezpiecza skórę przed utratą nawilżenia. Nie warto zapominać też o działaniu jogurtu, który silnie nawilża i jest ratunkiem dla suchej oraz podrażnionej skóry.
Wszystkie składniki maseczki wymieszaj ze sobą w miseczce dolewając taką ilość hydrolatu, aż powstanie gęsta papka. Jeśli masz bardzo suchą skórę zamiast hydrolatu możesz dodać więcej jogurtu, a hydrolatu użyć do spryskiwania twarzy, gdy nałożysz na nią maseczkę.
Maseczkę zmyj ze skóry ciepłą wodą po 15-20 minutach. Osusz twarz ręcznikiem i przemyj hydrolatem lub łagodnym tonikiem roślinnym.
Zobacz również:
Maseczka z glinki zielonej dla każdego rodzaju cery
♥ duża łyżka zielonej glinki
♥ pół łyżeczki oleju arganowego
♥ pół łyżeczki żelu hialuronowego
♥ wybrany hydrolat, najlepiej dopasowany do rodzaju cery
♥ opcjonalnie: żel aloesowy
Glinka zielona ma silne właściwości oczyszczające i regulujące, dlatego najczęściej poleca się ją do pielęgnacji cery tłustej i trądzikowej. W tej wersji – połączona z kwasem hialuronowym i olejem roślinnym, rozcieńczona hydrolatem i wzbogacona żelem aloesowym, jest dużo łagodniejsza i będzie odpowiednia dla pozostałych rodzajów cery. Jej działanie to przede wszystkich głębokie odżywienie skóry, oczyszczenie i zwężenie porów, złagodzenie stanów zapalnych i podrażnień. Maseczka reguluje też poziom sebum i absorbuje jego nadmiar.
Przygotowanie maseczki to połączenie wszystkich składników w miseczce i dodanie takiej ilości hydrolatu, który pozwoli uzyskać gładką i dość gęstą maseczkę.
Maseczkę nakładamy na oczyszczoną skórę i zmywamy po 15-20 minutach. W międzyczasie zwilżamy skórę hydrolatem lub wodą, żeby glinka nie zasychała.
Łagodząca maseczka z glinki czerwonej
♥ 1 łyżka czerwonej glinki
♥ 1 łyżeczka jogurtu naturalnego (może być zastąpiony hydrolatem różanym, rumiankowym, lawendowym)
♥ 5 kropli oleju arganowego lub makadamia
♥ 5 kropli oleju z rokitnika
♥ 5 kropli ekstraktu z arniki (można pominąć, ale nie polecam, bo arnika ma świetne działanie łagodzące)
♥ pół łyżeczki żelu hialuronowego
Maseczka na bazie czerwonej glinki jest odpowiednia dla osób z cerą suchą, normalną, naczyniową i wrażliwą. Glinka czerwona ma działanie oczyszczające, wzmacnia naczynka, łagodzi podrażnienia i wyrównuje koloryt skóry. Jeśli uważasz, że jest za silna dla Twojej skóry, możesz zastąpić ją glinką różową. Dodane do maseczki oleje pomogą w nawilżeniu skóry, rokitnik świetnie ją odżywi, a arnika złagodzi podrażnienia i stany zapalne. Po zmyciu maseczki skóra może być delikatnie zaczerwieniona, ale nie przejmuj się, bo po upływie 20-30 minut wszystko powinno wrócić do normy.
W przypadku tej maseczki bardzo ważne jest, żeby nie trzymać jej na skórze dłużej niż 5 minut, bo może zabarwić skórę.
Zobacz również:
Łagodząca maseczka antytrądzikowa z zieloną glinką
♥ 2 łyżki zielonej glinki
♥ 1 łyżeczka oleju tamanu
♥ 10 kropli olejku eterycznego z drzewa herbacianego
♥ hydrolat: rozmarynowy, lawendowy, oczarowy lub z czystka
Zielona glinka świetnie sprawdza się w pielęgnacji cery trądzikowej, działa przeciwzapalnie i antybakteryjnie, oczyszcza pory, łagodzi stany zapalne i podrażnienia. Absorbuje też nadmiar sebum i reguluje pracę gruczołów łojowych. Olej tamanu świetnie regeneruje skórę, przyspiesza łagodzenie stanów zapalnych, zmniejsza ilość ropnych wyprysków i działa antybakteryjnie. Olejek z drzewa herbacianego działa antyseptycznie. Maseczka na bazie tych składników jest więc doskonałym wsparciem dla cery trądzikowej, pomaga w jej oczyszczaniu, zmniejszeniu ilości wyprysków, regeneracji i łagodzeniu stanów zapalnych. A przy okazji świetnie odżywia skórę.
Przygotowując maseczkę pamiętaj o tym, żeby nie używać metalowej łyżki. Wszystkie składniki wymieszaj w miseczce i dodaj taką ilość hydrolatu, żeby wszystkie składniki dobrze się połączyły i powstała dość gęsta maseczka. Zmyj ją ze skóry po 15 minutach ciepłą wodą.
Maseczka na rozszerzone pory z czarnej glinki
♥ 1 łyżka czarnej glinki ze srebrem
♥ 1 łyżka dowolnego hydrolatu
♥ 1 łyżeczka oleju jojoba
♥ kilka kropli olejku eterycznego: cyprysowego, rozmarynowego, z drzewa herbacianego lub lawendowego
Czarna glinka ma właściwości antyseptyczne, przeciwzapalne, oczyszczające i regulujące. Usuwa nadmiar sebum, oczyszcza skórę, zwęża pory i reguluje pracę gruczołów łojowych. Połączona z hydrolatem i olejem jojoba będzie też nawilżała i odżywiała skórę, a dzięki dodatkowi olejku eterycznego złagodzi podrażnienia i zmniejszy stany zapalne.
Maseczkę, tak jak wszystkie maseczki z glinki mieszamy plastikową łyżeczką, dodając taką ilość hydrolatu, żeby uzyskać konsystencję gęstej śmietany. Nakładamy na oczyszczoną skórę i zmywamy po 10-15 minutach.
Przeczytaj:
Wszystkie produkty niezbędne do przygotowania maseczek znajdziesz tutaj:
Najlepsze gotowe maseczki z glinką na twarz
Zrobienie samodzielnie maseczki z glinki na twarz niewątpliwie daje sporo frajdy, a i też zyskujesz pewność, co finalnie znajdzie się w produkcie. Jednak i produkty dostępne na rynku mają swoje zalety i czysty skład, a co za tym idzie – doskonałe właściwości pielęgnujące. Gotowe produkty mają tę zaletę, że są… gotowe do użycia. Możesz więc od razu nałożyć je na twarz i cieszyć się relaksem.
Przygotowaliśmy dla Ciebie rekomendacje Triny z najlepszymi gotowymi maskami z glinką na twarz, które zakupisz w naszym sklepie. Oto one!
Maseczka z czerwoną glinką zmniejszająca zaczerwienienia Nacomi
Maseczka Nacomi przeciw zaczerwienieniom – Goodbye Red Skin jest idealna do cery naczynkowej i wrażliwej. Dzięki czerwonej glince skutecznie zmniejsza zaczerwienienia, łagodzi podrażnienia i pomaga zminimalizować widoczność naczynek. Wykazuje ponadto działanie rozjaśniające, dzięki czemu cera nabiera zdrowego, promiennego blasku. Wzbogacona została o ekstrakty roślinne wspierające odnowę i ukojenie nadwrażliwej cery, tj. ekstrakty z arniki górskiej, z nasion kasztanowca zwyczajnego, z oczaru wirginijskiego oraz z borówki. Sekretem tej maski z glinki jest dodatek oleju z dzikiej róży, który działa wyrównująco, kojąco i łagodząco.
Maseczka z niebieską glinką do cery tłustej i trądzikowej Asoa
Maseczka ASOA na bazie niebieskiej glinki z dodatkiem ekstraktu z zielonej herbaty, alantoiny, witaminy B3 i białej glinki pomaga dokładnie oczyścić cerę z zanieczyszczeń oraz nadmiaru sebum, a także normalizuje pracę gruczołów łojowych. Dzięki połączeniu dwóch glinek nie tylko znakomicie oczyszcza i odświeża, ale też łagodzi stany zapalne i podrażnienia. Zielona herbata znakomicie tonizuje skórę, pozostawiając ją gładką, ukojoną i gotową na dalsze zabiegi pielęgnacyjne.
Oczyszczająca maseczka z zieloną glinką przeciw niedoskonałościom Nacomi
Oczyszczająca maseczka od Nacomi Pogromca Niedoskonałości na bazie zielonej glinki z dodatkiem cennych składników roślinnych, które wspierają działanie oczyszczające, złuszczające i odświeżające produktu. Zielona glinka odtyka zatkane pory, reguluje wydzielanie sebum, a także wykazuje działanie przeciwzapalne i antybakteryjne. Takie ekstrakty jak z twardnika japońskiego, trzęsaka moszczynowatego i pokrzywy łagodzą problemy skórne, a ekstrakt z aloesu dodatkowo nawilża i wspiera regenerację skóry. Maska zawiera miedź oraz cynk, które polecane są zwłaszcza do oczyszczania cery trądzikowej i mocno zanieczyszczonej.
Maseczka z czerwoną glinką do cery dojrzałej i poszarzałej IOSSI
Rewitalizująca, przeciwstarzeniowa i ujędrniająca maseczka IOSSI z czerwoną glinką – Granat i wino świetnie sprawdzi się w pielęgnacji cery dojrzałej, zniszczonej, zmęczonej i poszarzałej. Przywraca skórze świeżość i promienny wygląd, a także pomaga spłycić zmarszczki oraz zmniejsza zaczerwienienia i stany zapalne. Zawiera ekstrakt z czerwonego wina, silny przeciwutleniacz, który spowalnia procesy starzenia się skóry, a także ekstrakt z owoców granatu, który zapobiega suchości i łuszczeniu się skóry.
Maseczka z fioletową glinką do cery suchej i pozbawionej blasku Asoa
Odżywcza, nawilżająca i rozjaśniająca maseczka z fioletową glinką i olejem awokado Asoa to aż 100% składników pochodzenia naturalnego. Jej bazą jest francuska glinka fioletowa, która została wzbogacona dodatkiem białej glinki, oleju z awokado, ekstraktu z nagietka i witaminy B3. Daje efekt natychmiastowego nawilżenia skóry, a także przywraca jej komfort. Dzięki glinkom dodaje skórze blasku i ożywia jej koloryt. Rezultatem regularnego stosowania jest widoczna poprawa w poziomie nawodnienia skóry – cera staje się gładka, sprężysta i nabiera zdrowego blasku.
Maska oczyszczająco-ściągająca z różową glinką Nacomi
Wegańska maseczka z różową glinką – Pink Clay Mask Nacomi dogłębnie oczyszcza pory skórne i wyraźnie zmniejsza ich widoczność. Działa również przeciwstarzeniowo. Zawiera dodatek ekstraktów lnu i selera, które zwiększają działanie oczyszczające i odżywcze, a także olej ze słodkich migdałów, który wspaniale wygładza i napina skórę. Ekstrakt z grejpfruta wykazuje działanie odświeżające i ściągające. Polecana jest do wszystkich rodzajów skóry. Już po jednym użyciu daje efekt promiennie rozjaśnionej cery i przywraca jej zdrowy wygląd.
Maseczka oczyszczająca z zieloną glinką Organic Life
Zawarta w oczyszczającej maseczce Organic Life Herbal Detox zielona glinka wykazuje właściwości antybakteryjne, dlatego produkt jest szczególnie polecany do oczyszczania cery problematycznej. Maseczka matuje, wygładza skórę, działa antyseptycznie i zapobiega pojawianiu się niedoskonałości. Regularnie stosowana wzmacnia barierę lipidową, tym samym skóra dłużej zachowuje naturalną równowagę. Zawarty glukonolakton jest naturalnym antyoksydantem, wykazuje też silne właściwości nawilżają. Produkt został wzbogacony wyciągami botanicznymi, które sprawiają, że cera odzyskuje blask i witalność.
Maseczka oczyszczająca z zieloną glinką do cery problematycznej Ajeden
Głęboko oczyszczająca maseczka z zieloną glinką Montmorillonit od Ajeden z olejami roślinnymi, spiruliną, witaminą E i ekstraktem z rozmarynu. Przeznaczona jest do pielęgnacji cery problematycznej, trądzikowej, przetłuszczającej się i ze stanami zapalnymi. Dzięki starannie dobranym składnikom dokładnie oczyszcza, odtykająca zatkane pory, a także działa przeciwzapalnie, antybakteryjnie i antyseptycznie. Wspiera również naturalne procesy regeneracyjne i działa anti-aging. Olejek z mięty pieprzowej orzeźwia i poprawia nastrój, a także wykazuje działanie łagodzące. Maska pozostawia skórę czystą, świeżą i przyjemnie zmatowioną.
Maseczka oczyszczająca z różową glinką Resibo
Kolejną propozycją jest Maseczka z glinką różową od Resibo – All Clean. Oczyszczająca moc różowej glinki została w tej maseczce połączona z fermentami, antyoksydantami, składnikami nawilżającymi i łagodzącymi. Różowa glinka wykazuje działanie wygładzające, ściągające i zabliźniające. Dodatkowo absorbuje zanieczyszczenia, dezynfekuje i odświeża, a także wzmacnia naczynka. Zawiera ekstrakty z granatu, mydłodrzewu i lukrecji, dzięki którym działa łagodząco, przeciwgrzybiczo i antybakteryjnie. Regularne stosowanie tej maski sprzyja odnowie i regeneracji skóry. Odpowiednia do każdego rodzaju skóry.
Detoksykująca maseczka z białą glinką i bambusem So Bio
Usuwająca toksyny maseczka z glinką i bambusem So Bio to aż 99% składników pochodzenia naturalnego. Zawiera starannie dobrane składniki, które głęboko oczyszczają, zmniejszają niedoskonałości cery, a także zmniejszają widoczność porów. Biała glinka wykazuje właściwości antybakteryjne, dzięki czemu wspaniale oczyszcza oraz może być stosowana, np. do złagodzenia trądziku. Zawarty organiczny bambus, który wzmacnia efekt głębokiego oczyszczenia cery, pochodzi z terenów Francji, rośnie w sposób naturalny i jest zbierany ręcznie. Maseczkę polecamy do cery zanieczyszczonej i po ciężkim dniu, kiedy skóra była narażona na działanie czynników zewnętrznych.
A może maseczka w płachcie z glinką?
Kategorią produktów, jaką powinnaś się zainteresować, są maseczki w płachcie z glinką. O powodach, dlaczego warto po nie sięgnąć, pisałam w innym artykule -> Maseczki w płachcie – 5 powodów, dlaczego warto po nie sięgnąć.
Tutaj chcę Ci zaproponować kilka sprawdzonych produktów:
♥ Fitocosmetic, Oczyszczająca maska w płachcie do twarzy z białą glinką. Wzbogacona została o nawilżające serum i kompleks ACNE CONTROL COMPLEX ™, przez co świetnie sprawdza się w pielęgnacji cery problematycznej i przetłuszczającej się. Skutecznie oczyszcza, łagodzi, a do tego normalizuje wydzielanie sebum.
♥ Cafe Mimi, Maseczka do twarzy – Różowa glinka & dzika róża. Zmniejsza zaczerwienienia, pomaga złagodzić objawy trądziku, podrażnienia, zaczerwienienia i stany zapalne. Dzięki olejowi z dzikiej róży działa przeciwstarzeniowo i odżywczo. Polecana do najbardziej wrażliwej skóry, ponieważ zapewnia delikatne, ale efektywne oczyszczenie.
♥ Fitocosmetic, Mineralna maska do twarzy w płachcie. Tkanina została nasączona odżywczym serum, które nasyca skórę składnikami nawilżającymi i odżywczymi, przez co zwiększa się jej napięcie i gładkość. Bazą jest niebieska i czarna glina wulkaniczna, które zapewniają głębokie oczyszczenie oraz działanie normalizujące.
Podsumowanie
Na rynku kosmetycznym glinka wykorzystywana jest do pielęgnacji ciała i włosów. Nic dziwnego – ten dar natury zapewnia szereg korzyści pielęgnacyjnych. Glinki, pochodzące wprost z głębokich pokładów ziemi, wykazują niezwykłe właściwości. Przede wszystkim oczyszczają, ponadto działają łagodząco, normalizująco, wygładzająco, antybakteryjnie… W skrócie: sprawiają, że skóra z każdym dniem odzyskuje naturalne piękno!
Tym bardziej zachęcam do samodzielnego robienia masek na bazie glinki w domu lub do zakupu gotowych maseczek z glinką. Mam nadzieję, że w tym artykule znalazłaś inspiracje dla siebie i włączysz glinki w rytuał pielęgnacyjny. Naprawdę warto!
Przeczytaj również:
A jaki jest Twój ulubiony przepis na maseczkę z glinką w roli głównej?
Komentarze (11)