Oleje komedogenne, które mogą zapychać skórę

oleje komedogenne, olej, olejek roślinny olejek do twarzy

Oleje komedogenne to głównie oleje z wysoką zawartością kwasów nasyconych i jednonienasyconych, takich jak oleinowy, arachaidowy, stearynowy, palmitynowy, myristynowy i laurynowy. Stosowane w pielęgnacji cery tłustej, trądzikowej i mieszanej mogą powodować powstawanie zaskórników i znacząco pogarszać jej wygląd. Które oleje zalicza się do grupy z najbardziej komedogennych, a które nie wykazują działania komedogennego? Wszystkiego dowiesz się z dalszej części tego wpisu.

Oleje komedogenne – kto powinien ich unikać?

Oleje komedogenne to oleje, które mogą przyczyniać się do powstawania zaskórników, czyli trudnych do usunięcia zmian na skórze. W ich składzie dominują kwasy nasycone (m.in. oleinowy, arachaidowy, stearynowy, palmitynowy, myristynowy i laurynowy), o dość ciężkiej konsystencji i wchłaniające się dłużej od tzw. olejów schnących. Z kolei za najmniej komedogenne oleje uważa się te, które zawierają w składzie głównie kwasy linolenowy, linolowy i gamma-linolenowy. To właśnie te oleje mogą być z powodzeniem używane w pielęgnacji cery tłustej, trądzikowej i mieszanej, bo nie pozostawiają na skórze tłustego filmu i odtykają pory.

Jeśli masz cerę tłustą, mieszaną, trądzikową – unikaj olejów, które są komedogenne. Możesz natomiast siegnąć po tzw. oleje schnące, które szybko się wchłaniają i odtykają pory. Oleje komedogenne sprawdzą się za to w pielęgnacji cery suchej, bo pozostawią na jej powierzchni ochronny film, który zabezpieczy przed utratą wilgoci.

Oleje komedogenne, które zapychają skórę

Poniżej znajdziesz zestawienie olejów, które uważa się za najbardziej komedogenne, czyli zapychające skórę. Jeśli masz cerę problematyczną (tłustą, trądzikową, mieszaną, skłonną do zapychania i zmagasz się z zaskórnikami) powinnaś unikać tych olejów nie tylko w czystej formie, ale również w składach kosmetyków. Pamiętaj jednak, że to, czy olej komedogenny znajdujący się w składzie używanego przez Ciebie kremu będzie zapychał, zależy od tego, w jakiej ilości został dodany do kremu (im wyżej w składzie, tym jest go więcej) oraz czy poza jego dodatkiem w INCI są też inne oleje, które mogą zapychać, czy jedynie naturalne substancje nawilżające. Warto pamiętać też o tym, że zapychanie jest zawsze indywidualną sprawą i nie każdej z nas oleje mogą szkodzić (lub służyć) tak samo.

olej, oleje komedogenne, olejek do twarzy

♥ Olej kokosowy (Cocos Nucifera (Coconut) Oil)

Olej kokosowy jest jednym z najpopularniejszych olejów roślinnych. Z powodzeniem można stosować go do pielęgnacji włosów i ciała, do kąpieli i domowych kosmetyków. Jeśli chodzi o pielęgnację twarzy olejem kokosowym trzeba jednak zachować ostrożność, bo wysoka zawartość kwasu laurynowego czyni ten olej wysoce komedogennym. Poza kwasem laurynowym olej kokosowy zawiera też kwasy: palmitynowy, kaprylowy, oleinowy i linolenowy. Jest więc to olej, który może zapychać cerę tłustą, trądzikową i mieszaną, a dobrze służyć cerze suchej.

Przeczytaj też:

Olej kokosowy dobry na wszystko! 10 najlepszych zastosowań w pielęgnacji

♥ Olej z kiełków pszenicy (Triticium Vulgare (Wheat) Germ Oil)

Olej z kiełków pszenicy jest bogatym źródłem witaminy E, która jest jednym z najlepszych naturalnych antyoksydantów. Doskonale sprawdza się w pielęgnacji cery suchej, dojrzałej i podrażnionej oraz średnio i wysoko-porowatych włosów. Naturalny skład oleju z kiełków pszenicy to m.in. kwas palmitynowy, kwas stearynowy, kwas linolowy, kwas linolenowy, lecytyna i witaminy A, D i E. Niestety olej z kiełków pszenicy ma dość wysoki stopień komedogenności i może sprzyjać powstawaniu zaskórników.

♥ Olej z nasion bawełny (Gossypium (Cotton) Seed Oil)

Olej z nasion bawełny jest świetnym olejem do włosów oraz olejem, który polubi skóra sucha. Jego skład jest bogaty w witaminę E, dzięki czemu olej posiada właściwości antyoksydacyjne. Poza działaniem antyutleniającym olej z bawełny wykazuje też właściwości regeneracyjne, ochronne i ujędrniające. Ze względu na wysoką zawartości kwasu oleinowego, palmitynowego i arachidowego może zapychać skórę i jest uważany za olej komedogenny.

♥ Olej z awokado (Persea Gratissima (Avocado) Oil)

Olej z awokado dostarcza skórze pełen kompleks witamin i wykazuje intensywne właściwości odżywcze. Wzmacnia też naturalną barierę ochronną skóry, łagodzi podrażnienia i stany zapalne, regeneruje i poprawia elastyczność skóry. Jest dość gęsty, dlatego warto łączyć go z lżejszymi olejami bazowymi. Skład oleju z awokado to (poza witaminami) kwasy oleinowy, linolowy, palmitynowy, stearynowy i linolenowy.

Polecam artykuł o wyjątkowych właściwościach awokado, które można wykorzystać w naturalnej pielęgnacji:

Awokado w kosmetykach i naturalnej pielęgnacji

♥ Olej palmowy (Elaeis Guineensis Palm Oil)

Olej palmowy, podobnie jak olej kokosowy, jest olejem, który w temperaturze pokojowej ma stałą konsystencję. Jest to olej wyróżniający się wysoką zawartością nasyconych kwasów tłuszczowych, głównie kwasu laurynowego i oleinowego. Olej ten uważa się za wysoce komedogenny i z tego powodu nie poleca się go do pielęgnacji cery tłustej i trądzikowej.

Poza olejami roślinnymi działanie komedogenne wykazują też masła roślinne: kokosowe i kakaowe, a także algi i lanolina.

Oleje, które nie zapychają skóry

Za oleje, które mogą zapychać skórę uważa się też olej sezamowy, olej z krokosza i oliwę z oliwek. Natomiast oleje, które nie są komedogenne i dobrze służą problematycznej skórze to:

♥ olej z ogórecznika lekarskiego (Borago Officinails Seed Oil)

olej konopny (Hemp Oil)

olej z czarnuszki (Nigella Sativa (Black Seed) Oil)

olej rycynowy (Hydrogenated Castor Oil)

olej z pestek malin (Rubus Ideaus (Rapsberry) Seed Oil)

olej z pachnotki (Perilla Ocymoides Seed Oil)

A co z pozostałymi olejami roślinnymi? Tak, jak wspomniałam wyżej – zapychanie jest kwestią indywidualną i to, czy np. olej ze słodkich migdałów będzie zapychał czy nie, zależy już tylko od naszej cery oraz stosowanej pielęgnacji.

Mam nadzieję, że ten artykuł okazał się pomocny i ułatwi Ci wybór oleju oraz kosmetyków, które będą korzystnie wpływały na kondycję Twojej skóry.

Czy masz już doświadczenie w pielęgnacji skóry olejami? Które oleje dobrze służą Twojej cerze, a które pogarszają jej wygląd? 

Jako uzupełnienie artykułu o komedogenności olejów polecam przeczytać: 

Oleje niezapychające. Których warto używać?

Komedogenność i aknegenności kosmetyków – co warto wiedzieć?

Co na zaskórniki? Podstawy pielęgnacji skóry, dzięki którym unikniesz zaskórników.

Ciekawe produkty w tym artykule

Przeczytaj także

OCM bez oleju rycynowego – czy jest możliwe?

OCM bez oleju rycynowego – czy jest możliwe?

Naturalne sposoby na złagodzenie skutków ukąszeń owadów

Naturalne sposoby na złagodzenie skutków ukąszeń owadów

Olejki eteryczne. Jakie mają właściwości? Jak je stosować do pielęgnacji skóry i włosów?

Olejki eteryczne. Jakie mają właściwości? Jak je stosować do pielęgnacji skóry i włosów?

Dodaj komentarz

Twój e-mail nie zostanie opublikowany