Świadoma pielęgnacja włosów – od czego zacząć?

jak poprawnie pielęgnować włosy

Chcesz zmienić wygląd swoich włosów, zadbać o ich zdrowie i kondycję? W takim razie dobrze trafiłaś! W dzisiejszym wpisie podpowiem, jak powinna wyglądać świadoma pielęgnacja włosów. Oto garść praktycznych porad, od czego warto zacząć, tj. jakie zabiegi warto wykonywać, co warto zmienić oraz jakie kosmetyki czy nawyki pomogą Ci uzyskać piękne włosy.

Zanim przejdziemy do konkretów i poszczególnych kroków, od których zaczyna się świadoma pielęgnacja włosów, muszę uzmysłowić Ci jedno. Nie licz na cud i na to, że Twoje włosy z dnia na dzień przejdą niezwykłą metamorfozę. Przed Tobą długa praca, wymagająca cierpliwości i zaangażowania. Oczywiście to, jak długo potrawa ich przemiana, zależy od tego, w jakiej są aktualnie kondycji. Im bardziej zniszczone, tym więcej pracy przed Tobą.

Artykuł dzieli się właściwie na dwie części. W pierwszej części wskażę, dlaczego ważna jest dokładna analiza stanu włosów. Chcę Cię również zachęcić do przyjrzenia się swoim dotychczasowym nawykom pielęgnacyjnym i do zmiany sposobu odżywiania. Jeśli tego nie zrobisz, wszystko to, co będziesz robiła w kierunku poprawy wyglądu włosów, może nie przynieść oczekiwanych rezultatów. Dlaczego? Ponieważ używając nawet najlepszych kosmetyków przy jednoczesnym popełnianiu błędów pielęgnacyjnych, wciąż będziesz tkwiła w punkcie wyjścia i zamiast pomagać włosom, możesz nadal im szkodzić. Podobnie jest z dietą – chąc mieć zdrowe i piękne włosy trzeba odżywiać je także od wewnątrz. A tego nie zapewnią kosmetyki, tylko dobrze zbilansowany jadłospis, w którym będą produkty dostarczające włosom cenne składniki odżywcze i witaminy. Nie poprawisz też wyglądu swoich włosów, jeśli nie będziesz wiedziała, czego tak naprawdę potrzebują.

Z drugiej części artykułu dowiesz się, jakie zabiegi pielęgnacyjne warto wykonywać w pielęgnacji włosów i jak ulepszyć te, które już tak dobrze znasz. Jesteś gotowa? Zaczynamy!

Świadoma pielęgnacja włosów  jak zacząć

Pielęgnację włosów zacznij o od oceny ich stanu

W jakim stanie są Twoje włosy? Czego potrzebują? Co chcesz im zapewnić? To najważniejesz pytania, na które musisz sobie odpowiedzieć, zanim w ogóle rozpoczniej wprowadzać jakiekolwiek zmiany, które mają poprawić wygląd Twoich włosów. Stań przed lustrem i scharakteryzuj swoje włosy. Zacznij od tego, czy są grube, czy cienkie. Proste, czy kręcone? Suche i zniszczone, czy mają tylko rozdwojone końcówki? Określ, czego brakuje im najbardziej – blasku, sprężystości, objętości, nawilżenia? A może wszystko z nimi okej i tylko chciałabyś, żeby były bardziej lśniące i gładkie?

Nie zapomnij też ocenić też stanu skóry na głowie. O nią też będziesz musiała zadbać, jeśli zależy Ci na tym, aby Twoje włosy zachwycały wyglądem. Dotknij powierzchni głowy i delikatnie masując skórę, określ, czy jest gładka, czy szorstka. Może są tam jakieś drobne krostki, skóra często swędzi i piecze? A może zmagasz się z tym, że Twoje włosy szybko się przetłuszczają?

Te wszystkie informacje są bardzo ważne, bo to dzięki nim – po określeniu tego, jakie masz włosy, jaki jest ich stan i co się dzieje na skórze głowy – będziesz w stanie dobrać odpowiednią dla nich pielęgnację.

Jak do tej pory dbałaś o włosy?

Teraz czas na kolejną analizę, tym razem dotyczącą Twoich nawyków pielęgnacyjnych. Zastanów się dobrze i odpowiedz sobie na następujące pytania:

  • Jak często myjesz włosy?
  • W jakiej temperaturze wody myjesz włosy?
  • Czy po myciu nakładasz na włosy odżywkę?
  • Czy odżywkę nakładasz też na skórę głowy?
  • Jak wycierasz włosy – odsączasz nadmiar wody ręcznikiem, czy mocno je w ręczniku wykręcasz?
  • Rozczesujesz włosy na sucho, czy na mokro?
  • Czym rozczesujesz włosy? jakiego rodzaju szczotki/grzebienia używasz?
  • Czy suszysz włosy suszarką?
  • Czy używasz prostownicy/lokówki?
  • Czy przed suszeniem zabezpieczasz włosy przed działaniem wysokiej temperatury?
  • Czy kładziesz się spać z mokrymi włosami?
  • Śpisz z rozpuszczonymi, czy związanymi włosami?
  • Czy zimą nosisz czapkę?
  • Jakie kosmetyki, poza szamponem i odżywką do włosów, stosujesz do pielęgnacji włosów?
  • Jak często podcinasz końcówki włosów?
  • Czy farbujesz włosy?

Pytań jest sporo, ale kompleksowa pielęgnacja włosów właśnie od nich się zaczyna. Rzetelna odpowiedź na każde z nich pomoże Ci wyłapać, jakie błędy pielęgnacyjne popełniasz i jakie są przyczyny tego, że Twoje włosy nie są w najlepszej kondycji.

Przyjrzyj się swojej diecie

Włosomaniaczki już to wiedzą, Ty być może jeszcze nie.

Dieta i to, co pojawia się w naszym codziennym jadłospisie, mają duże odzwierciedlenie w tym, w jakim stanie są włosy i skóra.

Dlatego warto dbać o dobre nawyki żywieniowe i dostarczać organizmowi składniki odżywcze, które przyczyniają się do zdrowia włosów i skóry. Wielokrotnie w tekstach na tym blogu pisałam o tym, co warto jeść, aby mieć ładne włosy i piękną skórę. Zapoznaj się z tekstem poniżej i przeanalizuj dokładnie swój jadłospis:

Pielęgnacja włosów powinna iść w parze ze zmianą diety. Zrezygnuj z częstego jedzenia sklepowych słodkości, fast foodów, picia bardzo dużej ilości kawy oraz takich używek, jak papierosy. Pij dużo wody. Pamiętaj o tym, że stan Twojej skóry i włosów są odzwierciedleniem tego, jaki tryb życia prowadzisz i jak się odżywiasz.

Wprowadź do diety pestki, orzechy, siemię lniane, oleje roślinne, płatki owsiane, pełnoziarniste pieczywo, zdrowe produkty białkowe.

Zdobądź wiedzę, jak pielęgnować włosy

Półki w drogeriach uginają się od kosmetyków przeznaczonych do pielęgnacji włosów. Znajdziesz tam szampony na wszystkie problemy z włosami, wszelkiego rodzaju odżywki, maski i maseczki, spraye z witaminami, sera, olejki, wcierki i całą gamę produktów do stylizacji włosów. Zanim jednak wybierzesz się na zakupy, dowiedz się, jakich kosmetyków konkretnie potrzebują Twoje włosy i jak czytać składy kosmetyków, by znaleźć w ich składach dokładnie to, co pomoże przywrócić im zdrowy i ładny wygląd.

Poświęć kilka wolnych wieczorów na przejrzenie najważniejszych informacji o tym, jak powinna wyglądać świadoma pielęgnacja włosów, zacznij na przykład od czytania mojego przewodnika na blogu Triny 🙂 Dowiesz się, czym są emolienty, humektaty i proteiny oraz jakie znaczenie dla Twoich włosów ma zachowanie równowagi PEH.

Na tym blogu znajdziesz wiele przydatnych informacji, z których dowiesz się między innymi:

Przejdźmy teraz do zabiegów okołopielęgnacyjnych, które powinnaś systematycznie wykonywać.

Podetnij końcówki

Suchych, zniszczonych i rozdwojonych końcówek włosów nie zregeneruje nawet najdroższy kosmetyk. Dlatego nie czekaj i jak najszybciej umów się na wizytę w salonie fryzjerskim. Nie żałuj włosów, nawet, jeśli będziesz musiała skrócić je o 10 cm. Ścięcie zniszczonych końcówek przyniesie Twoim włosom więcej, niż możesz się spodziewać! Ich wygląd znacznie się poprawi, włosy zaczną wygląć na zdrowsze i bardziej zadbane.

świadoma pielęgnacja włosów przygotowanie

Peeling skóry głowy

Jeśli jeszcze nie oczyszczasz skóry głowy peelingiem, warto, abyś zaczęła to robić. Dlaczego? Na skórze głowy, podobnie jak na na twarzy, czy ciele znajdują się martwe komórki naskórka, które trzeba usuwać, aby skóra mogła swobodnie oddychać i otrzymywać jak najwięcej składników odżywczych z aplikowanych na nią kosmetyków.

Peelingując skórę głowy, pobudzasz też krążenie krwi i stymulujesz cebulki włosów, dzięki czemu włosy szybciej rosną. Odtykasz przy okazji zatkane pory skóry, co często przyczynia się też do tego, że włosy przestają nadmiernie wypadać i regulujesz poziom sebum, dzięki czemu wolniej się przetłuszczają i są lepiej odbite u nasady. Peelingiem usuwasz też ze skóry nadmiar pozostałości po kosmetykach i doskonale oczyszczasz skórę. Sam szampon może Ci tego nie zapewnić. Jeżeli nie jesteś przekonana do tego zabiegu, przeczytaj nasz artykuł: Peeling skóry głowy. Czy warto?

Jak często robić peeling skóry głowy? Świadoma pielęgnacja włosów powinna uwzględniać oczyszczanie skóry głowy nawet 1-2 razy w tygodniu. Z czasem wystarczy, że będziesz wykonywać ten zabieg 1-2 razy w miesiącu.

Oczyszczenie włosów z nadmiaru nabudowanych substancji

Po oczyszczeniu skóry głowy, czas na oczyszczenie włosów z nadmiaru nabudowanych na nich substancji filmotwóryczych, którymi są przede wszystkim znajdujące się w drogeryjnych szamponach, maskach, odżywkach i olejkach silikony. Ale poza silikonami na włosach znajdują się też brud, kurz, pozostałości po kosmetykach pielęgnacyjnych, z którymi Twój szampon nie zawsze może sobie poradzić. Dlatego zaczynając przygodę z włosomaniactwem, sięgnij po silnie oczyszczający szampon, ale pamiętaj o tym, aby nie stosować go do każdego mycia włosów. Jeśli masz bardzo osłabione, suche i zniszczone włosy, rób nawet 10-dniowe przerwy w jego stosowaniu.

Pamiętaj też, że aby taki szampon zadziałał, powinien być pozostawiony na włosach od 3-5 minut. Po jego użyciu koniecznie nałóż na włosy maskę lub intensywnie działającą odżywkę. W przeciwnym razie możesz mieć duży problem z rozczesaniem włosów.

Zmiana szamponu

Świadoma pielęgnacja włosów wymaga sięgania po odpowiednie kosmetyki, najczęściej pierwszym krokiem jest ich zmiana. Zacznij od szamponu i wybierz taki, który będzie zawierał łagodne substancje myjące, które nie podrażniają skóry głowy i są delikatne dla włosów. Szamponami, z których warto zrezygnować są te zawierające SLS i SLES, parabeny i dodatek silikonów. Nie wyrzucaj ich jednak od razu do kosza na śmieci, bo być może okaże się, że raz na kilka myć włosów będziesz potrzebowała silniejszego szamponu i wtedy tez z SLS-em może być potrzebny.

Jeżeli nie wiesz, jakiego szamponu używać na co dzień, a jakiego do oczyszczania skóry głowy, koniecznie przeczytaj nasz poradnik:

Łagodne mycie

Mycie włosów – niby nic takiego, ale jednak podczas tej prozaicznej czynności popełniamy wiele błędów, które mają negatywny wpływ na kondcyję włosów. Pierwszym z nich jest moczenie włosów w zbyt ciepłej wodzie. Włosomaniaczki zgodnie twierdzą, że woda, w której myjemy włosy ma być letnia, a nie gorąca.

Kolejnym błędem popełniamy dość często, jest zbyt mocne pocieranie włosów podczas mycia i szorowanie palcami skóry głowy. Pamiętaj, że mokre włosy są bardzo wrażliwe i podatne na uszkodzenia, dlatego myjąc włosy traktuj je bardzo delikatnie, a skórze głowy zamiast mocnego tarcia, zafunduj delikatny masaż.

Co więcej, mycie włosów warto wykonywać też dwukrotnie, a po ostanim spłukaniu, delikatnie odcisnąć nadmiar wody miękkim ręcznikiem (rezygnując tym samym z mocnego wyciskania i pocierania włosów).

Zastanów się też, czy możesz robić dłuższe przerwy w myciu włosów i zamiast codziennie, robić to co 2-3 dni.

To ważne, bo jednak każde mycie, czy suszenie ma negatywny wpływ na mycie włosów. W przedłużeniu ich świeżości mogą Ci pomóc suche szampony, które w awaryjnej sytuacji może zastąpić też glinka ghassoul lub mąka ziemniaczana.

Maska po każdym myciu włosów

Często bagatelizujemy konieczność stosowania odżywek do włosów, a masek do włosów wiele z nas nigdy dotąd jeszcze nie stosowało. Jeśli też należysz do jednej z tych grup – czas to zmienić! Stosowanie odżywek do włosów to konieczność i chcąc świadomie dbać o włosy trzeba to robić po każdym myciu.

Pamiętaj, że to odżywka, a nie szampon, dostarcza Twoim włosom składniki odżywcze i witaminy, nawilża, wygładza i zmiękcza. Ułatwia też rozczesywanie włosów i zapewnia im delikatną ochronę przed działaniem czynników zewnętrznych.

Odżywkę zawsze należy spłukać z włosów (te bez spłukiwania mogą obciążać włosy). Możesz nakładać ją też przed myciem (metoda OMO).

Wybierając odżywkę do włosów wybierz tą, która nie zawiera w składzie silikonów.

Maska do włosów jest kosmetykiem o dużo bardziej bogatym składzie niż odżywka, czy balsam do włosów, ma też bardziej gęstą konsystencję i intensywniejsze działanie. Z reguły maskę nakłada się na włosy 1-2 razy w tygodniu. Ale jeśli Twoje włosy są bardzo zniszczone i przesuszone, możesz robić to po każdym myciu (ewentualnie przed myciem) i pozostawiać maskę na włosach przez 5-10 minut, a jeśli uznasz, że nie obciąży Ci ona włosów – nawet 30 minut. Oczywiście stosując po każdym myciu maskę do włosów, nie musisz stosować już odżywki.

Delikatne czesanie i suszenie

jak prawidłowo czesać i suszyć włosy

Pielęgnacja włosów to nie tylko dobrze dobrane kosmetyki, ale również łagodne obchodzenie się z włosami. Podczas rozczesywania włosów możesz je bardzo uszkadzać, łamać i wyrywać. Dlatego bardzo ważne jest, by robić to jak najdelikatniej, chociaż może zająć to trochę więcej czasu.

Zaczynając świadomą pielęgnację włosów, musisz wiedzieć o tym, że włosów nie rozczesuje się na mokro. Wyjątkiem są włosy kręcone, które rozczesujemy, gdy znajduje się na nich odżywka. Wszystkie pozostałe rodzaje włosów rozczesujemy przed myciem (żeby usunąć z nich pozostałości po kosmetykach i ułatwić mycie), a także po myciu, gdy są suche albo lekko wilgotne (ale nie mokre), zaczynając od końcówek i stopniowo przesuwając się ku górze.

Włosy najlepiej rozczesywać szczotką z naturalnego włosia lub grzebieniem z szeroko rozstawionymi zębami.

Jeśli chodzi o suszenie – zawsze najlepiej jest pozwolić włosom wyschnąć naturalnie. A jeśli już musimy używać do tego suszarki, to robimy to na najmniejszym nawiewie i etapami – podsuszamy włosy suszarką, pozwalamy schnąć naturalnie, znowu poduszamy i tak na przemian, aż będą suche.

Przed suszeniem włosów warto nałożyć na nie olejek, który wykazuje działanie termoochronne.

Zabezpieczanie końcówek

Kolejny ważny nawyk, który warto wprowadzić do świadomej pielęgnacji włosów, to zabezpieczanie końcówek włosów przed niekorzystnym działaniem czynników zewnętrznych, czyli wiatrem, temperaturą powietrza, wilgocią, klimatyzacji, chlorem, otarciami o ubrania itd. oraz ich rozdwajaniem. Być może już to robiłaś, stosując do tego olejek z silikonami. Ja proponuję, abyś zamieniła ten kosmetyk na czysty olej roślinny, np. olej arganowy, który nie tylko zapewni Twoim włosom ochronę przed wpływem czynników środowiskowych, ale też będzie je pielęgnował i odżywiał. Olej aplikuj na suche lub mokre końcówki włosów po ich umyciu, albo przed wyjściem z domu.

Nie ma pielęgnacji włosów bez olejowania!

Zabiegiem pielęgnacyjnym rozsławionym przez włosomaniaczki i bardzo przez nie polecanym jest olejowanie włosów, czyli ich odżywianie, nawilżanie, wygładzanie i regenerowanie przy użyciu olejów roślinnych. Olejowanie jest metodą, o której jest głośno od dłuższego czasu, więc być może już o nim słyszałaś. Jeśli nie – odsyłam Cię do naszego przewodnika po olejowaniu włosów, z którego dowiesz się, jakie są najważniejsze zalety olejowania, jak nakładać oleje, jaki olej do włosów wybrać, jak zmywać i wiele innych pomocnych porad i wskazówek.

Podsumowanie – pielęgnacja włosów od podstaw

Wskazówki zawarte w tym wpisie to podstawy podstaw. Pamiętaj, że są one wstępem do rozpoczęcia świadomej pielęgnacji włosów. Jeśli bowiem nie przeanalizujesz stanu swoich włosów, nie ocenisz nawyków pielęgnacyjnych i nie wprowadzisz zmian w diecie, nie będziesz mogła ruszyć ze świadomą i przynoszącą oczekiwane efekty pielęgnacją włosów. Dopiero wiedząc, czego Twoje włosy potrzebują, co do tej pory robiłaś źle i co musisz zrobić, aby im pomóc, będziesz mogła zacząć dbać o nie tak, by z dnia na dzień i tygodnia na tydzień stawały się coraz piękniejsze.

Pielęgnacja włosów będzie wymagać od Ciebie trochę więcej zaangażowania i poświęcenia uwagi włosom, niż dotychczas. Po kilku tygodniach, gdy zaczniesz zauważać jej pierwsze efekty, przekonasz się jednak, że warto. I kto wie? Być może dołączysz do grona włosmaniaczek, a Twoje włosy już wkrótce będą wzbudzały powszechny zachwyt 🙂

Czy należysz już do grona włosomaniaczek, świadomie dbających o włosy? Czy uważasz, że poświęcasz swoim włosom odpowiednią uwagę i świadomie o nie dbasz? A może dopiero zaczynasz świadomą pielęgnację włosów?

Przeczytaj także

Jak dbać o brodę i zarost? Przewodnik po pielęgnacji i kosmetykach

Jak dbać o brodę i zarost? Przewodnik po pielęgnacji i kosmetykach

Kwas ferulowy kontra starzenie się skóry – zastosowanie i właściwości

Kwas ferulowy kontra starzenie się skóry – zastosowanie i właściwości

Komentarze (8)

  1. M
    Magdalena
    Ja niestety codziennie myje włosy bo nam delikatne i szybko się przetluszczaja. Co się z tym wiąże, katuję je suszarką. Zawsze jednak stosuje ochronę termiczną, a ostatnio wzięłam się za olejowanie. Wiem, że nie pomagam im tym suszenie, ale staram się wynagrodzić odżywiając.
    Odpowiedzi ()
    1. Olga Pietraszewska
      Olga Pietraszewska
      Często nie możemy zrezygnować z suszenia suszarką, dlatego bardzo ważna jest właśnie ochrona termiczna i solidna dawka substancji nawilżających i odżywiających włosy 🙂
  2. D
    Dorota
    Magdaleno, wydaje mi się, że to kwestia doboru odpowiednich kosmetyków. Tez kiedyś tak miałam – dziś myje głowę co 3 dni i liczę , że ten czas jeszcze się wydłuży 🙂
  3. p
  4. O
    Ola
    Dzień dobry, jestem na etapie czytania wszystkiego o włosach na tej stronie i chyba pojawił sie błąd w artykułach. 🙂 w artykule o zapuszczaniu włosów pisze Pani, by rozczesywać włosy na mokro, a w tym artykule pisze Pani o tym by nie czesać na mokro. art o zapuszczaniu: Jak szybko zapuścić włosy dzięki delikatnej pielęgnacji: myć ciepłą, a nie gorącą wodą odciskać z nadmiaru wody w miękki ręcznik lub bawełnianą pieluszkę nie wycierać i nie pocierać włosów ręcznikiem rozczesywać na mokro, a włosy kręcone tylko wtedy, gdy jest na nich odżywka ten artykuł: Zaczynając świadomą pielęgnację włosów, musisz wiedzieć o tym, że włosów nie rozczesuje się na mokro. Wyjątkiem są włosy kręcone, które rozczesujemy, gdy znajduje się na nich odżywka. Wiem, że jeden jest o zapuszczaniu włosów a drugi o pielęgnacji, ale myślę że tu jest gdzieś błąd 🙂 Jeśli będzie mi Pani odpisywać, będzie mi miło jeśli poleci mi Pani jakiś dobry szampon do włosów blond, o ile to nie będzie problem 🙂 dziękuję i pozdrawiam
    Odpowiedzi ()
    1. Marysia Wajda
      Marysia Wajda
      Ogólnie przyjęte jest, że włosy proste – rozczesujemy na sucho lub na mokro, włosy kręcone tylko na mokro (bo zrobi się puch). Najlepsza dla włosów metoda to rozczesywanie na mokro po wcześniejszym nałożeniu odżywki – włosy są zabezpieczone a odżywka powoduje, że łatwiej się je rozczesuje, ponieważ nie plączą się i nie wyrwiemy ich przy rozczesywaniu. Kolor włosów nie ma znaczenia przy wyborze szamponu, chyba, że: a) kolor powstał w wyniku farbowania (wtedy warto wziąć szampon do włosów farbowanych by podtrzymać kolor), b) kolor powstał w wyniku rozjaśniania – należy wziąć delikatny szampon, gdyż włosy rozjaśnione zazwyczaj są dość słabe, nie ma potrzeby ich dodatkowo osłabiać szamponem z silnym detergentem. Warto unikać szamponów z dodatkiem henny – gdyż ona z czasem może wpłynąć na kolor włosów Dodatkowo polecam metodę OMO – ponieważ szamponem najlepiej myć tylko skórę głowy, a włosy odżywką – odżywka zbierze nadmiar nagromadzonych kosmetyków i zanieczyszczeń na włosach i dokładnie je oczyści a przy okazji zadziała pielęgnująco. Szampon ma główny cel oczyszczenia – dlatego najlepiej nałożyć go tylko na skórę głowy.
  5. L
    Lidia
    Jak możecie polecać używanie suchych szamponów, kiedy każdy fryzjer mówi, że to jest zabójstwo dla cebulek włosów…?
    Odpowiedzi ()
    1. Marysia Wajda
      Marysia Wajda
      Wszystko zależy od tego jakiego suchego szamponu używamy oraz jak często. Większość suchych szamponów składa się ze skrobii i alkoholi – skrobia szkody nie robi, ale alkohol może wysuszyć skórę głowy. Kolejna rzecz – po użyciu szamponu suchego, a przed kolejnym myciem należy zrobić peeling skóry głowy – by właśnie usunąć te skrobię. Jeżeli szampon będziemy używać sporadycznie w nagłych sytuacjach, a nie jako alternatywa dla mycia – to nic się nie stanie. Dobrym wyborem będą szampony Ecocera, które nie zawierają alkoholu bądź glinka ghassoul albo sama skrobia ziemniaczana.

Dodaj komentarz

Twój e-mail nie zostanie opublikowany