Szybkie i skuteczne naturalne sposoby na oparzenia i podrażnienia słoneczne

naturalne sposoby na oparzenia słoneczne

Naturalne sposoby na oparzenia słoneczne są alternatywą dla aptecznych kremów i maści. Pomagają szybko i skutecznie ukoić podrażnienia, przynieść ulgę swędzącej i piekącej skórze. Jeśli przez nieuwagę Twoja skóra opaliła się zbyt mocno i potrzebuje szybkiej pomocy, koniecznie wypróbuj jeden z nich.

Oparzenia słoneczne powstają najczęściej na skutek naszej nieuwagi lub zaniedbania. Jeśli przebywamy na słońcu zbyt długo, nie zabezpieczymy skóry kremem z wysokim filtrem UV lub zapomnimy o ponownej aplikacji kremu po wyjściu z wody, istnieje spore ryzyko poparzenia skóry słońcem. Do oparzeń słonecznych może dojść również wtedy, gdy narazimy skórę na długi kontakt ze słońcem bez wcześniejszego przygotowania. I gdy nie dostosujemy wysokości filtra ochronnego do rodzaju karnacji oraz intensywności promieniowania UV. Efektem oparzeń słonecznych będzie mocno zaczerwieniona, piekąca, boląca i swędząca skóra. Mogą pojawić się na niej bolące pęcherze i opuchlizna. Podrażnienia słoneczne są o tyle nieprzyjemne, że nawet kontakt z ubraniem przynosi dyskomfort skórze, a po kilku dniach mamy do czynienia z tzw. schodzeniem skóry.

Oparzenia słoneczne – jak ich uniknąć?

Aby uniknąć tych wszystkich nieprzyjemnych dolegliwości, warto zabezpieczyć skórę przed oparzeniami słonecznymi. Jak możemy to zrobić? Przede wszystkim używać kremów z filtrami ochronnymi. I to filtrami o minimalnej wartości 30 SPF, a najlepiej SPF 50 lub 50+. Warto przy tym pamiętać, że wysokość faktora ochronnego powinna być dobrana do rodzaju naszej karnacji (im jaśniejszy koloryt, tym wyższy filtr) oraz miejsca, w którym przebywamy. Mam tu na myśli to, że inny filtr będzie nam potrzebny na działce na Mazurach, inny na górskim szlaku, a jeszcze inny w krajach południowych, gdzie promieniowanie UV jest bardzo silne. Sięgając po krem z filtrem nie możemy zapominać o jego częstej aplikacji – na plaży krem nakładamy na skórę co 2 godziny i po każdej wizycie w wodzie.

Więcej o tym jak wybrać najlepszy krem z filtrem przeczytasz tutaj:

Najlepsze kremy ochronne z filtrami mineralnymi i wysokim współczynnikiem SPF znajdziesz w naszym sklepie.

Poza stosowaniem filtrów ochronnych, warto przestrzegać też najważniejszych zasad bezpiecznego opalania:

  • unikać ekspozycji na słońce w godzinach od 11 do 15
  • nosić okrycie głowy – kapelusz z szerokim rondem ochroni przed oparzeniami słonecznymi kark, nos, płatki uszu i dekolt
  • miejsca szczególnie narażone na poparzenia (np. ramiona) przykrywać lekkim, przewiewnym szalem lub bawełnianą koszulką
  • jeść dużo warzyw i owoców bogatych w karoten i antyoksydanty
  • przed plażowaniem przygotować skórę na ekspozycję na słońce
  • opalać się w krótkich cyklach
  • pić dużo wody

Nie możemy też zapominać o tym, że słońce i promieniowanie UVB, które jest przyczyną oparzeń słonecznych, występują też w mieście. Często bowiem stosujemy ochronę przeciwsłoneczną tylko na plaży. A słońce świeci tak samo mocno, gdy jesteśmy na spacerze w parku, robimy zakupy na targu, jesteśmy na rowerze, wracamy z pracy itd. Wtedy również należy zabezpieczać skórę przed negatywnym wpływem słońca i uważać, by nie nabawić się oparzeń słonecznych.

Naturalne sposoby na oparzenia słoneczne

Gdyby jednak nie udało nam się w pełni ochronić przed oparzeniami słonecznymi, warto zadbać o to, by jak najszybciej pomóc podrażnionej skórze. W tym celu możemy sięgnąć po specjalne preparaty z apteki – kremy lub maści. W ich składzie znajdziemy m.in. alantoinę i panthenol, które skutecznie łagodzą podrażnioną skórę. Ale poza preparatami aptecznymi, możemy zastosować też naturalne sposoby na oparzenia słoneczne. Równie skuteczne, a do tego tanie i dostępne od ręki, bo oparte na działaniu produktów, które każdy ma w domu. Oto kilka z nich!

Zanim wdrożysz plan ratunkowy, który ma pomóc skórze podrażnionej słońcem, pamiętaj, że tym, co jej teraz nie sprzyja są zimna woda i tłuste kremy. Biorąc zimny prysznic albo fundując skórze okłady z kostek lodu przyczynisz się do zniszczenia i tak już podrażnionego naskórka, a dodatkowo możesz spowodować szok termiczny. Natomiast stosując tłuste kremy na bazie synetycznych składników (w tym parafiny) zatkasz pory skóry i nie pozwolisz ciepłu wyparować ze skóry. Dobrym pomysłem nie będzie też ciepła kąpiel, bo polewanie rozgrzanej skóry ciepłą wodą tylko pogłębi odczucia bólowe. Co więc możesz zrobić, żeby ukoić skórę? Dobrym pomysłem są na pewno domowe sposoby, z powodzeniem stosowane w łagodzeniu oparzeń słonecznych od lat. Do tych najbardziej skutecznych należą:

Żel aloesowy na oparzenia

Żel aloesowy to bogactwo składników łagodzących, przeciwzapalnych i nawilżających skórę. Zawiera substancje odpowiedzialne za szybsze gojenie się skóry i jej regenerację. Przyłożony do skóry na kilka minut przynosi niemal natychmiastową ulgę, zmniejsza zaczerwienie, łagodzi świąd i pieczenie.

żel aloesowy na poparzenia słoneczne

Sposoby na oparzenia słoneczne z wykorzystaniem żelu aloesowego:

  • W celu złagodzenia oparzeń słonecznych możesz użyć gotowy żel aloesowy. Jest to kosmetyk o uniwersalnym zastosowaniu, sprawdzi się zarówno w pielęgnacji twarzy, jak i podrażnionej skóry na karku, ramionach i dekolcie.
  • Możesz również wykorzystać świeże liście aloesu – wystarczy, że przetniesz je na pół i będziesz delikatnie nacierać skórę znajdującym się we wnętrzu liścia żelem.

Do łagodzenia oparzeń słonecznych może przydać się też czysty sok z aloesu. Możesz zrobić z niego okłady – nasączoną sokiem gazę opatrunkową przykładać na najmocniej zaczerwienione i bolące miejsca na skórze.

Więcej o zastosowaniu aloesu dowiesz się z tego wpisu:

Okłady z miodu na poparzenia słoneczne

Miód to naturalne bogactwo substancji o właściwościach przeciwzapalnych. Zawiera też substancje bakteriostatyczne i bakteriobójcze, do których należą m.in. inhibina, lizozym, olejki (tymol, cyneol) i rutyna. Stosowany w kosmetyce wykazuje skuteczne działanie łagodzące, kojące, zmiękczają, nawilżające i regenerujące. Sprawia, że skóra szybko odzyskuje zdrowy i zadbany wygląd. Pomaga zregenerować podrażniony naskórek i przyspiesza procesy gojenia się skóry. Jeśli po powrocie z plaży Twoja skóra jest czerwona, swędzi i piecze, okłady z miodu będą dla niej prawdziwym wybawieniem.

Poza okładami z miodu, możesz przygotować sobie kąpiel z jego dodatkiem. Do miodowej kąpieli koniecznie dodaj mleko, które poza działaniem kojącym, ma też właściwości nawilżające i poprawiające elastyczność naskórka.

Okłady z kefiru i maślanki na oparzenia słoneczne

Okłady z nabiału – kefiru, maślanki, jogurtu to najbardziej znane naturalne sposoby na oparzenia słoneczne. I co ważne – bardzo, bardzo skuteczne! Zawarte w ich składzie witaminy A, D i E, witaminy z grupy B oraz cynk, wapń i białko skutecznie regenerują podrażniony przez słońce naskórek, łagodzą swędzenie i pieczenie oraz przynoszą ulgę rozpalonej i bolącej skórze. Z produktów nabiałowych możesz robić okłady – nasączać nimi gazę i przykładać na podrażnioną skórę. Możesz również nakładać je bezpośrednio na skórę, jednak ten sposób może być mało komfortowy, bo kefir i maślanka lubią spływać ze skóry. Pamiętaj o tym, aby do okładów łagodzących oparzenia słoneczne nie używać produktów nabiałowych z dodatkiem cukru.

Kąpiel owsiana na oparzenia słoneczne

Bardzo przyjemnym sposobem na złagodzenie oparzeń słonecznych jest kąpiel owsiana. Przygotujesz ją ze zmielonych płatków owsianych, które możesz umieścić w woreczku bawełnianym lub firankowym. Do takiej kąpieli możesz dodać suszone kwiaty lawendy i trochę mleka.

Płatki owsiane zawierają cenne dla skóry minerały, białko, witaminy i kwasy tłuszczowe. Wykazują działanie nawilżające, kojące i zmiękczające. Łagodzą stany zapalne skóry i podrażnienia, wspomagają regenerację uszkodzonego naskórka. Zwiększają też funkcje ochronne skóry i zapobiegają utracie wody z jej głębszych warstw. Lawenda, którą możesz dodać do kąpieli owsianej, działa przeciwzapalnie i antybakteryjnie, koi i łagodzi zaczerwienioną skórę. Natomiast mleko wykazuje działanie nawilżające, zmiękczające i łagodzące. Po takiej kąpieli skóra odczuwa przyjemne ukojenie, mniej swędzi, szybciej się regeneruje.

Płatki owsiane możesz wykorzystać też do przygotowania maseczki do twarzy. Wystarczy, że zmielisz płatki w blenderze i dodasz do niech trochę jogurtu naturalnego i/lub żelu z aloesu.

Okłady z ogórka na oparzenia słoneczne

Omawiając skuteczne sposoby na oparzenia słoneczne, nie mogłabym pominąć wspaniale działających okładów z plastrów świeżego ogórka. Ta metoda sprawdzi się przede wszystkim do łagodzenia oparzeń na twarzy, plecach i dekolcie.

Ogórek to cenne źródło witaminy C i antyoksydantów. Wykazuje działanie odświeżające, nawilżające, kojące i rozjaśniające. Przyspiesza proces regeneracji podrażnionej skóry, lekko ją chłodzi, łagodzi swędzenie i zmniejsza zaczerwienie. Przygotowanie okładów z ogórka jest bardzo łatwe – wystarczy przyłożyć do skóry kilka plastrów ogórka i gotowe. Na mocniejsze podrażnienia sprawdzą się okłady ze startego ogórka – na skórze układamy startą pulpę, a na niej – gazy nasączone sokiem z ogórka.

okład z ogórka na oparzenia słoneczne

Maseczka z truskawek na oparzenia słoneczne

Truskawki wykazują właściwości ściągające, bakteriobójcze i odżywcze. Nawilżają skórę, łagodzą swędzenie, pieczenie i wyrównują koloryt skóry. Zmniejszają też opuchliznę i zaczerwienie. Wykorzystanie tych pysznych owoców do łagodzenia oparzeń słonecznych jest więc jak najbardziej uzasadnione 🙂

Maseczka z truskawek i oleju kokosowego lub jeszcze lepiej – oleju monoi, to pyszny i skuteczny sposób na oparzenia słoneczne na twarzy i dekolcie. Możesz dodać też do niej jogurt naturalny, płatki owsiane, żel aloesowy, d-panthenol lub mąkę ryżową. Po zmyciu maseczki skóra będzie ukojona, dobrze nawilżona, mniej zaczerwieniona i przyjemna w dotyku.

Oleje łagodzące poparzenia słoneczne

oleje na oparzenia słoneczne

Skóra podrażniona słońcem nie toleruje dobrze tłustych kremów i balsamów, nie służą jej też oleje mineralne, które – tak, jak już wspomniałam – zatykają pory skóry. Jej sprzymierzeńcem są natomiast oleje i masła roślinne, wspierające naturalne procesy regeneracyjne zachodzące w naskórku, działające łagodząco i nawilżająco. Które oleje najlepiej sprawdzają się w łagodzeniu oparzeń słonecznych?

Olej kokosowy ukoi skórę

Olej kokosowy jest olejem numer 1 na wszelkiego rodzaju podrażnienia skórne, ze względu na to, że wykazuje silne właściwości przeciwzapalne i antybakteryjne. Bierze aktywny udział w odbudowie naskórka, wzmacnia naturalny płaszcz lipidowy skóry, koi i łagodzi. Dostarcza też skórze cenne składniki odżywcze. Aby złagodzić oparzenia słoneczne możesz wcierać olej kokosowy bezpośrednio w skórę, dodać go do kąpieli, albo przygotować łagodzącą maseczkę na jego bazie, łącząc olej ze zmielonymi płatkami owsianymi, albo rozgniecionymi truskawkami i miodem.

Więcej informacji o zastosowaniu oleju kokosowego zamieściliśmy we wpisie:

Olej kokosowy dobry na wszystko! 10 najlepszych zastosowań w pielęgnacji

Olej monoi złagodzi podrażnienia

Olej monoi, który jest połączeniem oleju kokosowego z kwiatami gardenii tahitańskiej, łagodzi podrażnienia i zaczerwienia, nawilża, wygładza i zmiękcza.  Pozostawia na skórze bardzo delikatny i jedwabisty film, który zapewnia skuteczną ochronę przed działaniem czynników zewnętrznych i zapobiega odparowywaniu wody z naskórka. Podobnie jak olej kokosowy działa też antyseptycznie, przeciwzapalnie i antybakteryjnie.

Masło shea – plaster na podrażnioną skórę

Masło shea to także tłuszcz roślinny, który działa jak plaster na podrażnioną słońcem skórę. Przynosi natychmiastową ulgę natłuszczając i nawilżając skórę, łagodząc swędzenie, pieczenie i zmniejszając zaczerwienienie. Masło shea bierze aktywny udział w naturalnych procesach odbudowy naskórka, działa też przeciwzapalnie i dostarcza cenne dla skóry witaminy i składniki odżywcze. 

Oleje, po które warto sięgnąć przy łagodzeniu podrażnień słonecznych to też m.in. olej ze słodkich migdałów, olej awokado, olej makadamia i olej rokitnikowy.

Hydrolaty na podrażnienia słoneczne

Ulgę podrażnionej twarzy przyniosą też hydrolaty roślinne, działające jak odświeżające, nawilżające i łagodzące mgiełki. Twojej uwadze polecam zwłaszcza hydrolat różany, hydrolat z nieśmiertelnika, hydrolat lipowy i hydrolat z marchwi.  

Naturalne kosmetyki chłodzące podrażnioną skórę

Aby ukoić podrażnioną skórę warto sięgnąć też po kosmetyki na bazie naturalnych składników, których działanie wspomoże pielęgnację i regenerację uszkodzonego naskórka, a także przyniesie skórze przyjemne uczucie ochłodzenia i orzeźwienia. W składach takich kosmetyków warto szukać olejów roślinnych, w tym wspomnianego już oleju kokosowego i masła shea, łagodzącego aloesu oraz przynoszącego skórze uczucie ochłodzenia i działającego przeciwzapalnie olejku miętowego. Sprawdzi się również kwas hialuronowy znany z właściwości nawilżających i ujędrniających, łagodzący d-pathenol oraz ekstrakt z rumianku.

Naturalne sposoby na oparzenia słoneczne – podsumowanie

Wybierając naturalne sposoby na oparzenia słoneczne, pomożesz skórze odzyskać zdrowy wygląd, złagodzisz swędzenie, pieczenie i ból. Poza sposobami wymienionymi w tym wpisie, możesz sięgnąć też po ziemniaki, ocet jabłkowy i kurkumę. One równie skutecznie wspierają łagodzenie oparzeń słonecznych!

A może znasz jeszcze inne naturalne sposoby na oparzenia słoneczne? 

Ciekawe produkty w tym artykule

Przeczytaj także

Co na zaskórniki? Podstawy pielęgnacji skóry, dzięki którym unikniesz zaskórników.

Co na zaskórniki? Podstawy pielęgnacji skóry, dzięki którym unikniesz zaskórników.

Kosmetyki naturalne do demakijażu – wybierz najlepszy dla siebie

Kosmetyki naturalne do demakijażu – wybierz najlepszy dla siebie

Komentarze (1)

  1. Z
    Zocha
    Z doświadczenia wiem, że naturalne sposoby na oparzenia są nieskuteczne, więc jeśli zależy nam na szybkich efektach warto poszukać jakiegoś dobrego preparatu.

Dodaj komentarz

Twój e-mail nie zostanie opublikowany