Kategorie

Marka

Kraj producenta

Tureckie ręczniki kąpielowe

Tureckie ręczniki kąpielowe

Tureckie ręczniki kąpielowe przywędrowały do Europy wraz z modą na bliskowschodni rytuał pielęgnacyjny hammam, który dzisiaj wykonywany jest w wielu salonach SPA. Te eleganckie i wysokogatunkowe ręczniki, choć są bardzo cienkie i delikatne, zapewniają wyjątkową chłonność, dlatego można je wykorzystywać nie tylko jako ręczniki kąpielowe.

Poznaj turecką tradycję tkania ręczników!

Delikatne ręczniki kąpielowe zaczęły być tkane około 600 lat temu, gdy w Turcji popularność zyskały łaźnie parowe. Były one budowane na wzór starożytnych łaźni rzymskich i do dzisiaj stanowią ważny element codzienności mieszkańców Turcji, a także wielu krajów na Bliskim Wschodzie. Podobnie jak kilkaset lat temu, także i dzisiaj łaźnie parowe służą nie tylko do wykonywania zabiegów oczyszczania ciała np. według rytuału hammam, ale są także ważnym miejscem spotkań towarzyskich.

Upowszechnienie się w XV wieku łaźni na terenie Turcji skłoniło tamtejszych rzemieślników do rozpoczęcia produkcji specjalnych ręczników kąpielowych - peştamal. Do ich wytwarzania zastosowali oni dokładnie taką samą technikę tkacką jak do produkcji dywanów. Dzięki wykorzystaniu gęstego splotu ich ręczniki kąpielowe były więc cienkie i lekkie, ale jednocześnie odznaczające się doskonałymi właściwościami chłonięcia wody. Współczesne tureckie ręczniki kąpielowe wciąż są tkane tą samą tradycyjną techniką, tyle że do ich produkcji stosuje się już nie tylko bawełnę, ale również len oraz bambus.

Czym charakteryzuje się turecki ręcznik kąpielowy?

Tkane według tureckiej techniki ręczniki kąpielowe bardzo łatwo rozpoznać po kilku charakterystycznych cechach:
- są wykonane w 100% z wysokogatunkowej bawełny o gęstym splocie,
- ich tkanina jest cienka, niezwykle delikatna i miękka w dotyku,
- zakończone są ręcznie wiązanymi frędzlami,
- mają duży rozmiar np. 100 x 180 cm,
- dostępne są w pięknych, soczystych kolorach,
- mogą być gładkie, ale także we wzory np. delikatne pasy.

Najważniejszą zaletą tureckich ręczników kąpielowych jest ich zdolność do szybkiego chłonięcia wody, a także szybkiego wysychania. Właśnie z tego względu doskonale sprawdzają się w łaźniach, saunach, po zabiegach SPA i po kąpieli.

Tureckie ręczniki coraz częściej spotkać można na plaży, gdzie spełniają wiele funkcji – używane są nie tylko do szybkiego wytarcia ciała po kąpieli w morzu, ale także jako stylowy strój plażowy pareo. Ich duży rozmiar sprawia, że można nimi owinąć całe ciało po kąpieli, jednak dzięki cienkiej tkaninie ręczniki te po złożeniu zajmują niewiele miejsca w torbie i są bardzo lekkie.

Sprawdź, jak dbać o delikatne ręczniki tureckie!

Wyjątkowa delikatność, specjalny splot i 100% naturalność tkaniny, z jakiej wykonane są tureckie ręczniki kąpielowe sprawiają, że wymagają one specjalnego traktowania. Przed pierwszym użyciem należy je najpierw delikatnie rozciągnąć oraz wymoczyć przez 24 godziny w zimnej wodzie. Dzięki temu nabierają one sprężystości i lepiej chłoną wodę. Z kolei pranie takich ręczników powinno odbywać się zawsze w temperaturze do 40 stopni Celsjusza (nie wolno ich gotować!) bez użycia płynów do zmiękczania tkanin. Delikatne ręczniki tureckie nie powinny być także suszone w suszarkach ani prasowane.

Odkryj magiczny rytuał hammam prosto z tureckich łaźni!

Tak jak już pisaliśmy, ręczniki tureckie powstały z myślą o użytkownikach łaźni parowych, które do dzisiaj stanowią ważny element codziennego życia mieszkańców Bliskiego Wschodu. To właśnie w tych łaźniach kilkaset lat temu narodził się rytuał oczyszczający hammam.
Jest to zabieg pielęgnacyjny składający się z kilku etapów – nawilżenia skóry w saunie parowej, oczyszczenia jej przy pomocy czarnego mydła i specjalnej rękawicy Kessa, oraz namaszczenia olejami połączonego z masażem całego ciała. Turecki ręcznik z delikatnej bawełny idealnie nadaje się do osuszenia ciała po kolejnych etapach rytuału hammam, a także owinięcia go i ogrzania w przerwie między zabiegami.

Rytuał hammam jest wykonywany w wielu ośrodkach SPA, jednak możesz go przeprowadzić także w zaciszu swojej łazienki. Wszelkie kosmetyki i akcesoria niezbędne do kolejnych etapów zabiegu, takie jak ręcznik hammam, oryginalne czarne mydło czy rękawice Kessa, dostaniesz w sklepie Triny.pl!

Tureckie ręczniki kąpielowe dostępne w naszym sklepie to wysokiej jakości produkty wytworzone tradycyjnymi metodami z najlepszej bawełny bez dodatków syntetycznych. Każdy z nich zachwyci Cię swoją miękkością i delikatnością, a także pięknymi kolorami do wyboru i niezwykle precyzyjnym wykonaniem. Turecki ręcznik warto mieć we własnej łazience, ale jest to też świetny pomysł na elegancki i niebanalny prezent!

został dodany do Twojej listy życzeń.

Kontynuuj zakupy Moja lista życzeń