Kategorie

Wyczyść filtr

Naturalne kosmetyki do higieny jamy ustnej

Wypróbuj naturalne produkty do higieny jamy ustnej. Czerp z mocy naturalnych składników!

Czytaj więcejCzytaj mniej

Naturalna higiena jamy ustnej - piękny uśmiech dzięki darom natury

W czasach nowoczesnych szczoteczek sonicznych i aplikacji mobilnych pomagających utrzymać zęby w czystości naturalna higiena jamy ustnej brzmi dla wielu osób nieco przestarzale. A jednak jej orędownikami są nie tylko entuzjaści ekologii. Polecają ją również naukowcy i lekarze, którzy doskonale wiedzą o zdrowotnym potencjale ukrytym w darach natury oraz szkodliwości substancji zawartych w reklamowanych pastach do zębów. Ale na czym tak naprawdę polega naturalna higiena jamy ustnej i czym się różni od tej tradycyjnej?

Sposoby na hollywoodzki uśmiech

O konieczności dbania o zęby wie każdy, ponieważ posiadanie pięknego uśmiechu jest dzisiaj wyznacznikiem nie tylko zdrowia, ale także określonego statusu społecznego. Śnieżnobiałe, równe i zdrowe zęby są niejako wizytówką osoby skazanej na sukces. Sposobów na zadbane i olśniewająco piękne zęby jest wiele – jeśli ma się fundusze, można po prostu zdecydować się na implanty. Dużo lepiej i taniej jednak jak najdłużej cieszyć się własnymi zębami. W tym celu należy o nie właściwie dbać i tutaj najważniejszą rolę odgrywają:

• regularne wizyty u dentysty oraz leczenie na bieżąco wszystkich pojawiających się ubytków
• zapobieganie próchnicy poprzez właściwą higienę jamy ustnej
• odpowiednia dieta.

Naturalna higiena jamy ustnej to silny trend utrzymujący się od wielu lat, w którym kluczową rolę odgrywają naturalne pasty do zębów pozbawione szkodliwych substancji chemicznych.

Prawidłowa higiena jamy ustnej według dentystów

Aby skutecznie dbać o zęby, najlepiej słuchać rad ekspertów w tej dziedzinie, czyli lekarzy stomatologów. Co ciekawe, propagowane przez nich zasady higieny jamy ustnej zmieniły się przez dziesięciolecia, dlatego wiele dorosłych dzisiaj osób tak naprawdę musi uczyć się ich od nowa.

Oto 5 najważniejszych zasad dbania o jamę ustną:

1. Mycie zębów 2 razy dziennie, co najmniej pół godziny po posiłku (poranne mycie przed śniadaniem mija się z celem - chodzi o to, by podczas mycia zębów po jedzeniu pozbyć się resztek pokarmów będących pożywką dla bakterii).
2. Odpowiednia technika szczotkowania zębów lub używanie szczoteczki elektrycznej.
3. Czyszczenie języka z osadów.
4. Odpowiedni wybór pasty do zębów – za najbezpieczniejsze dla zdrowia uważane są pasty bez fluoru zawierające wyciągi z ziół; niektóre z nich zapewniają także bezpieczne i naturalne wybielenie zębów.
5. Dbanie o higienę przestrzeni międzyzębowych przy pomocy nici dentystycznych.

Dlaczego należy unikać past drogeryjnych?

W powyższej recepcie na zdrowe zęby bardzo ważną rolę odgrywa wybór odpowiednich preparatów do higieny jamy ustnej. Coraz więcej dentystów zaleca naturalne pasty do zębów pomimo że w mediach wciąż reklamuje się „chemiczne” pasty znanych producentów. Dlaczego nie powinno się ich stosować? Ponieważ zawierają w sobie wiele substancji, które w nadmiarze poważnie szkodzą zdrowiu. Wiele z nich nie ma z resztą żadnego znaczenia w utrzymaniu prawidłowej higieny jamy ustnej. Przykładem jest choćby popularny laurylosiarczan sodu (SLS), silnie drażniący detergent, który sprawia tylko tyle, że pasta do zębów ładnie się pieni. Niebezpieczny dla zdrowia jest również antybakteryjny triklosan obecny w wielu drogich pastach do zębów, który jak wykazały badania, jest absorbowany w organizmie i zaburza jego prawidłowe funkcjonowanie. Oprócz tego zwykłe pasty do zębów pełne są innych niepotrzebnych sztucznych substancji, takich jak sztuczne barwniki, substancje zapachowe i smakowe, zagęstniki itp. Niestety także fluor nie jest wcale tak bezpieczny dla naszego organizmu. Naturalna higiena jamy ustnej polega na unikaniu takich „chemicznych” preparatów, ponieważ coraz więcej wiemy, że bardziej szkodzą naszemu organizmowi niż pomagają utrzymać zdrowie zębów i dziąseł.

Dlaczego naturalne pasty do zębów są skuteczne?

Jak sama nazwa wskazuje, skład naturalnych preparatów do higieny jamy ustnej nie zawiera żadnych sztucznych i szkodliwych dla naszego zdrowia substancji. Wiele osób zastanawia się więc, czy bez chemicznych wspomagaczy takie naturalne pasty do zębów są w ogóle skuteczne. Jak się okazuje, dobrej jakości naturalna pasta bez fluoru nie tylko skutecznie chroni zęby przed próchnicą i dba o świeży oddech, ale także umożliwia naturalne wybielenie zębów bez szkody dla ich szkliwa. Jak to jest możliwe? Okazuje się, że w naturze bez trudu znaleźć można rośliny i substancje, które swoim działaniem doskonale imitują substancje stworzone sztucznie w laboratorium. Tyle że w odróżnieniu od nich, nie mają żadnych negatywnych skutków ubocznych dla organizmu.

Naturalna higiena jamy ustnej polega również na odpowiedniej diecie. Aby mieć piękne, białe i mocne zęby bez próchnicy należy ograniczyć spożywanie cukrów, czyli przede wszystkim słodyczy oraz żywności wysoko przetworzonej. Warto za to jeść jak najwięcej produktów zawierających wapń, fosfor oraz witaminy D i C. Warto też przytoczyć dwie dietetyczne ciekawostki – na bielsze zęby pomagają truskawki, a 3 filiżanki zielonej herbaty dziennie dostarczają organizmowi odpowiednią dawkę fluoru potrzebnego do zapobiegania próchnicy. Jak widać, natura pod wieloma względami pomaga w dbaniu o zęby bez konieczności sięgania po sztuczne substancje chemiczne!

Przeczytaj koniecznie: Pasty do zębów i ich skład – na co zwrócić uwagę + przegląd past z dobrym składem.

został dodany do Twojej listy życzeń.

Kontynuuj zakupy Moja lista życzeń