Kategorie

Wyczyść filtr

Kwasy BHA

Do najbardziej znanych i najczęściej stosowanych w kosmetyce kwasów, należą kwasy BHA. Inaczej możemy je nazwać kwasami hydroksylowymi. Do głównych właściwości kwasów BHA można zaliczyć oczyszczanie skóry, niwelowanie przebarwień oraz pobudzenie cery do regeneracji.

Czytaj więcejCzytaj mniej

Kto powinien stosować kwasy BHA?

Kwasy BHA zalecane są głównie przy cerze trądzikowej, suchej, tłustej i podatnej na wszelkiego rodzaju zanieczyszczenia. Jednym z głównych kwasów BHA jest kwas salicylowy, który dzięki swoim właściwościom doskonale pielęgnuje cerę trądzikową i tłustą. Jego główną zaletą jest wyjątkowa rozpuszczalność w tłuszczach, dlatego tak doskonale radzi sobie z cerą tłustą, przenikając ją i działając na głębsze warstwy skóry.

Podstawowe działanie kwasów BHA

Jak działają kwasy BHA na skórę? Na to pytanie warto znać odpowiedź, szczególnie gdy nasza skóra jest tłusta i podatna na zanieczyszczenia. Kwasy BHA, w tym w szczególności kwas salicylowy oczyszcza cerę, odblokowuje pory, wspomaga redukcję zaskórniaków oraz działa antybakteryjnie i przeciwzapalnie. Dzięki regularnemu stosowaniu kwasów BHA możemy skutecznie pozbyć się wyprysków oraz zregenerować cerę.

Najczęściej kwasy BHA występują w kosmetykach z przeznaczeniem dla cery trądzikowej oraz dla cery tłustej. Co ważne, stosując kosmetyki które w swoim składzie posiadają kwasy BHA, możemy używać je nie tylko do twarzy, ale również do pielęgnacji innych części ciała, do których można zaliczyć dekolt, plecy oraz inne strefy, gdzie występują wypryski bądź skóra zbytnio się przetłuszcza. Kwasy BHA znajdują się także w kosmetykach do stóp, a ich działanie pozwala na skuteczne pozbycie się zrogowaciałego naskórka na stopach.

W jaki sposób stosować kwasy BHA?

Wszystkie kosmetyki, które w swoim składzie posiadają kwasy BHA, z jednej strony są o wiele łagodniejsze od kosmetyków z kwasami AHA, z drugiej mogą uczulać skórę, dlatego przy ich stosowaniu należy zachować szczególną ostrożność. Zaczynając kosmetykoterapię, warto wypróbować kosmetyki z kwasami BHA o niskim stężeniu około 1 do 2%. Z czasem można zawartość tych kwasów w kosmetykach zwiększać.

W zależności od tego, jaką mamy skórę, warto stosować odpowiednie kosmetyki. Jeżeli posiadamy cerę tłustą, z tendencją do występowania trądziku, kosmetyki z kwasami BHA są polecane w pielęgnacji ciągłej. Jeżeli jednak mamy cerę suchą, która jest bardziej podatna na podrażnienia, kosmetyki z kwasami BHA powinniśmy stosować przez okres jednego miesiąca, z maksymalnym wydłużeniem do półtora miesiąca i robić kilkumiesięczne przerwy w ich stosowaniu. Warto dodać, że kwasy BHA posiadają właściwości antybakteryjne i przeciwstarzeniowe, dlatego doskonale sprawdzają się w pielęgnacji cery dojrzałej, która ma tendencję do powstawania wyprysków, trądziku czy nadmiernego przetłuszczania się. Poznaj również kwasy AHA oraz kwasy PHA.

Jakie są przeciwwskazania do stosowania kosmetyków z kwasami BHA?

Jeżeli stosujemy kosmetyki z kwasami BHA, warto pamiętać, że nie powinniśmy korzystać z kąpieli słonecznych oraz solarium. Warto także pamiętać, że stosując kosmetyki z kwasami BHA, nie są wskazane kosmetyki z retinolem oraz zawartością witaminy C. Jeżeli korzystasz z kosmetyków z dużą zawartością kwasów BHA, pamiętaj o wyjątkowo intensywnym nawilżeniu skóry. Więcej o stosowaniu kwasów na twarz w domu przeczytasz na naszym blogu: Kwasy kosmetyczne w domowej pielęgnacji skóry – co powinnaś o nich wiedzieć?

został dodany do Twojej listy życzeń.

Kontynuuj zakupy Moja lista życzeń